Must pole tavaline toiduvärv. See seostub meie kultuuriruumis pigem sünguse, kokkutõmbumise ja kaitstustundega. Tundub, et must on endasse neelanud kõik ja samas pole seal valgust, heledust. Aga mida heledama värvusega toit sinna kõrvale panna, seda kirkam kõik omakorda näib. Ja mustki tundub veel tumedam. Pasta, millesse oled sisse raputanud veidi musta küüslauku; kook, mille oled katnud mustade marjadega; vormisai mustade ubadega ... Vastandid panevad teineteist kirkalt särama ja see omakorda toetab mõtteviisi, et süües ei ole abi ühe aine sissevohmimisest. Toidulisandist tõhusamad on toiduainete kombinatsioonid. C-vitamiin värskes rohelises köögiviljas ja tsitruses või näiteks paprikas ning head rasvhapped koos extra virgin’i ehk väärisoliiviõliga omastuvad tõhusamini kui need ained üksi ja eraldi kapslitena alla neelates.

Isu seisukohalt ei ole sugugi tühiasi aga see, kuidas toit meie nina all välja näeb. Kogemus värvuste kokku­sobitamisest on paeluvalt mänguline ja peibutav nii kokkajale kui sööjale ega jäta kedagi tuimaks. Kui vanaema supitirina lauale tõstab, raputab ta­
sinna uhke kaarega peale hakitud värsket tilli eel­kõige värvuse ja ilu pärast, alles siis tulevad kasulikkus ja aroom ja kõik muud asjad. Kuidas sa ikka supi niisama lauale tõstad … see ei kõlba kuhugi!

Septembrinumber saigi kirju mis kirju, kaanelt küll must, aga sisult kirev, sest uuelt kooliaastalt ­loodame me kõik tavarütmi taastumist ja koos sellega nii vaimse kui füüsilise tervise normaliseerumist. Neid mõlemaid pooluseid saab tervemana hoida ­ise kasvatatud ja tehtud toidu abil. Lääne­maailma teadlased on selle lihtsa teadmise tõestuseks riburada ­alles hakanud tõendeid korjama. Loe näiteks Külli Holstingu lugu sellest, kuidas range menüü plaanimine on juba ette hukule määratud ainuüksi selle tõttu, et aju hakkab dieeditamise vastu protestima kahel suunal: esmalt hakkab keha tootma aineid, mis ei lase sul tunda küllastustunnet, ükskõik kui paju sa ka ei sööks, ja teisalt lakkab keha tootmast aineid, mis peletavad näljatunnet. Kehale ja vaimule dieedid lihtsalt ei meeldi.

Mõnusat sügise algust!
Siiri

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid