Herilased arbuusil

Arbuusi tervisele kasulikud omadused:

  1. Tõstab antioksüdantide taset ja kaitseb südant. Arbuus sisaldab suurel hulga lükopeeni ja teisi karotenoide nagu luteiini ja beetakaroteeni. Neil antioksüdantidel on leitud väga palju tervisele kasulikke omadusi: immuunsüsteemi tugevdamine, südame ja veresoonkonna haiguste ennetamine ja diabeedi vastane toime. Antioksüdandid võitlevad vabade radikaalidega, mis põhjustavad keha vananemist ning oksüdatiivset stressi.
  2. Kaitseb vähi eest. Hiinas leiti epidemioloogilise uuringu põhjal, et arbuusi söömine vähendab vähi tekke riski. Lükopeen ning A- ja C-vitamiin on tuntud selle poolest, et aitavad ennetada paljusid vähi liike nagu rinnavähk, eesnäärmevähk, emakavähk, kopsuvähk ja soolestikuvähk.
  3. Alandab vererõhku ja parandab veresoonte seisukorda. Kaalium ja mangaan aitavad vererõhku reguleerida ning antioksüdandid parandavad veresoonte tervist.Arbuus aitab toota kehas lämmastikoksiidi, mis aitab hoida veresoonte elastsust ja vähendada oksüdatiivse stressi kahjulikku mõju. 2012. aastal avaldatud uurimuses kirjeldati, kuidas keskealistel ülekaalulistel kõrgvererõhktõvega patsientidel paranes pärast kuue nädala pikkust arbuusiekstrakti tarbimist üldine veresoonte tervis ja langes vererõhk. Veresoonte võimetus korralikult laieneda ja kokku tõmbuda on ateroskleroosi (veresoonte lupjumise) esimene tunnus. Teadlased loodavad leida, et kui arbuus aitab seda protsessi ümber pöörata, siis on see suurepärane alternatiiv kolesterooli alandavatele ravimitele, millel on tervist kahjustavad kõrvalnähud, nagu näiteks südamelihase kahjustumine.
  4. Võitleb metaboolse sündroomiga. Metaboolne sündroom ehk insuliiniresistentsuse sündroom on ainevahetushäire, mis põhineb organismi ebapiisaval reageerimisel insuliinile. Sellele viitab suurenenud vööümbermõõt ja kõrgenenud veresuhkur. Metaboolset sündroomi peetakse diabeedi ja südame-veresoonkonna haiguste tugevaks riskiteguriks.Katsed laborirottidega on näidanud, et arbuus parandas oluliselt ülekaaluliste metaboolse sündroomiga loomade üldist tervist. See on huvitav ja teedrajav uurimus, mis aitab ümber lükata arusaama, nagu oleks puuviljade tarbimine II tüübiga diabeedi korral ilmtingimata kahjulik.
  5. Arbuusiseemned on head valguallikad. Arbuusi seemneid ei pea sugugi välja sülitama, vaid hoopis kasulikum on need ära süüa. On leitud, et need on suurepärased täisväärtusliku taimse valgu allikad. Seemneteta arbuusid võivad olla mugavamad süüa, kuid see näitab, et tegemist on aretatud taimega, mis ilma inimese sekkumiseta ise paljuneda ei saa ja ei ole sama kasulik kui looduslik taim. Tõstab seksiisu. Arbuusi on nimetatud ka looduslikuks Viagraks, kuna see sisaldab rikkalikult aminohapet tsitrulliini, mis lõõgastab veresooni ja võimaldab parema verevarustuse. See on sarnane farmaatsiatööstuse poolt pakutava potentsiravimi toimega. Suures koguses arbuusi ja eriti selle koore söömisel reageerib tsitrulliin kehaensüümidega, muutudes arginiiniks — aminohappeks, mis tuleb kasuks südamele, vereringe- ja immuunsüsteemile.
  6. Vähendab põletikku. Arbuusis sisalduvate vitamiinide, mineraalide ning antioksüdantide kombinatsioon aitab kehas vähendada põletiku taset ning vähendab ka liigesepõletikku.
  7. Puhastab neerusid. Arbuusid toimivad neerudele nagu puhastusvahend, aidates eemaldada ladestunud soolasid ja muid jääke, vähendades neerukivide tekke riski. Arbuusi suur kaaliumi ja vee sisaldus toimib soolasid lahustavana, vähendab veres kusihappe jääkide hulka ja aitab kehast üleliigset vett välja viia.
Jaga
Kommentaarid