KUULA | Vala välja!: Eesti esimene Cicerone Helen Aasmann räägib suu puhtaks – miks ikkagi õlu?
Ühest lühikesest õllekoolitusest välja kasvanud kiindumus on tänaseks viinud nii Eesti Õllesommeljee tiitlini kui ka Cicerone ehk õlletundja rahvusvahelise sertifikaadini. Pühaste Pruulikoja sommeljee Helen Aasmann on Eestis ainuke, kes nii kõrget õlleteadmist omab.
Cicerone Certification Program® loodi 2008. aastal USAs ja tegelebki ülemaailmse õllesommeljeede eksamineerimisega. Programmis on neli kvalifikatsiooni taset, kõige kõrgema ehk Master Cicerone® taseme on maailmas omandanud vaid 28 inimest. Aasmann omab selle teist taset ehk teda võib kutsuda kui Certified Cicerone.
„Baltikumis on minuga koos nüüd kokku kaks sertifitseeritud õllesommeljeed, teine on Leedus. Skandinaavias on kümme sertifitseeritud õllesommeljeed ning üks Advanced Cicerone® ehk kolmanda taseme õllesommeljee,“ mainib Aasmann.
Certified Cicerone® taseme omandamise eelduseks on esimese taseme (Certified Beer Server) olemasolu, mille testi saab mugavalt internetis teha. Küsimused on õlle serveerimise, stiilide, pruulimise, koostisosade ja õllevigade kohta. Teine tase koosneb kahest testist – üks on umbes 150 küsimusega teooriatest, mis hõlmab samu teemasid nagu esimene tase, kuid vajab spetsiifilisemaid teadmisi.
Teine test on praktiline ning koosneb kahest osast, esimeses osas on degustatsioon, mille käigus tuleb ära tunda erinevaid stiile, õllevigu ning anda hinnanguid, kas õlu on kvaliteetne või on sellega midagi pruulimise või hoiustamise käigus nihu läinud. Teises osas on vaja näidata oma tehnilisi teadmisi: lahti võtta ja kokku panna mõni vaadisüsteemi osa, rääkida selle hooldusest, komponentide nimedest ja funktsioonidest.
Pikemat artiklit Eesti esimesest Ciceronest loe ajakirja Gurmaani juunikuu numbrist!
Saadet juhtisid sellel korral Keiu Virro ja Martin Hanson. Küsimuste ja ettepanekutega kirjutage meile aadressile vala@delfi.ee. Jälgige meie tegevusi ka sotsiaalmeedias: Facebookis ja Instagramis.