Tema sõnul jaguneb Saaremaa viina valmimine laias laastus kuude alljärgnevasse etappi:

1. Piirituse tootmine

Kvaliteetne viin saab alguse kvaliteetsest piiritusest. Saaremaa viina valmimiseks ei sobi seega kaugeltki mitte iga piiritus, sest iga kõrvalekalle kvaliteedistandardites ja koostises mõjutab viina maitset. Saaremaa Vodka valmistamiseks kasutatakse kvaliteetset ja ülimalt puhast teraviljapiiritust, mille koostis tagab meeldivalt mahedad maitseomadused.

Piiritus jõuab Harjumaale, Tabasalu külje all asuvasse tootmistehasesse spetsiaalse veokiga. Kuna piiritus on teatavasti äärmiselt tuleohtlik aine, on Altia tehases selle hoidmiseks eraldi ruum, kus on rakendatud väga ranged ohutusnõuded. Ükskõik millise joogi valmistamiseks piiritust ka vaja poleks, liigub see kogu valmimisprotsessi jooksul ühest mahutist teise mööda kinniseid torusid ega puutu ühelgi hetkel kokku õhuga.

2. Põhjavee pumpamine ja filtreerimine

Saaremaa viina valmistamiseks kasutatakse põhjavett, mis ammutatakse tehase territooriumil asuvast 145 meetri sügavusest puurkaevust.

Eesti põhjavees on rikkalikult erinevaid mineraalaineid ja karedust põhjustavaid kaltsiumi- ja magneesiumisoolasid, mis viina kvaliteediomadustele kasuks ei tule. Seetõttu läbib vesi enne piiritusega kokkusegamist minimaalse töötluse, mille käigus filtreeritakse välja põhjavees leiduv üleliigne raud ja mangaan ning vähendatakse vee karedust.

3. Piirituse segamine veega

Nüüd pumbatakse retsepti järgi mõõdetud kogused pehmendatud vett ja piiritust mööda torustikku mahutisse, kus neist segatakse kokku 40% viin. Viin peab enne filtreerimist ligikaudu ööpäeva nii-öelda stabiliseeruma, kuna vedelike kokkusegamisel käivitub molekulide möll ja tõuseb segu temperatuur.

4. Viina filtreerimine

Ajalooliselt kasutati traditsioonilise viinavalmistamise puhul söefiltrit selleks, et puhastada viina näiteks klassikalise peavalutekitajana tuntud puskariõlidest ning muudest võimalikest lisa- ja jääkainetest. Nüüd on aga viina valmistamiseks kasutatav piiritus väga hea kvaliteediga ja keemilise koostise poolest viin tegelikult enam filtreerimist ei vaja.

Saaremaa viina valmistav meeskond on aga otsustanud filtreerida viina siiski nii söe- kui ka hõbefiltriga. Filtreerimine aitab viina maitset mahendada. Viina maitse tasakaalustamiseks võib lisada ka suhkrut, kuid see meetod võib muuta viina töötlemise organismile koormavaks ülesandeks ja halb enesetunne võib olla kiire tulema. Saaremaa Vodka on puhas ilma lisanditeta viin ja sellele tootele suhkrut ei lisata.

5. Kvaliteedikontroll

Veel enne, kui valminud viin pudelitesse villitakse, peab tehase kvaliteedimeeskond tegema analüüsid viina nõuetekohasuse kontrollimiseks. Toote alkoholisisaldus peab olema segamisel väga täpselt paika timmitud, lisaks viiakse läbi toote sensoorne analüüs ehk lihtsamini öeldes – seda nuusutatakse, maitstakse ja vaadeldakse.

Selleks lahjendatakse viin 20%-ni, sest nii suudab inimene tajuda paremini kogu joogi maitse- ja lõhnabuketti, mis tavalise 40% kanguse juures alkoholi varju kipub jääma. Kuigi see töö kõlab ühteaegu nii meeleoluka kui ka hirmutavana, siis tegelikult maitstakse tooteid ilma neid alla neelamata ning kvaliteedi eest vastutavad töötajad võivad südamerahuga tööpäeva lõpus autorooli istuda.

Altia kvaliteedijuht ja tehnoloogid saadavad kullipilguga igat viinatootmise etappi, et poelettidele jõuaks tõepoolest parimate kvaliteedinäitajatega viin. Kvaliteedikontroll jätkub ka pärast viina müügile jõudmist – igast toodangupartiist võetakse jälgimiseks tootenäidised, mida säilitatakse minimaalselt kaks aastat. Kvaliteedikahtluse korral saab neid tooteid alati kontrollida ja analüüsida. Nii veendutakse Saaremaa Vodka kvaliteedi püsivuses.

6. Viina villimine pudelisse

Saaremaa viin jõuab pudelisse tootmisliini abil, mis suudab täita, kinni korkida ja sildiga varustada umbes 8000 pudelit tunnis. Liini esimeses etapis toimub pudelite loputamine. Kuigi tühjad pudelid saabuvad tehasesse kinnises pakendis, tuleb need siiski enne viina villimist loputada, et vältida tolmu või muu peeneosalise mustuse sattumist joogi sisse. Selleks peseb spetsiaalne masin kõik viinapudelid – muidugi mõista viinaga! 20% viinalahus pihustatakse tugeva joana tagurpidi asetatud pudelisse nii, et viimsedki tolmukübemed uhutakse pudelist välja.

Seejärel liiguvad pudelid konveierliini mööda villimismasinasse, kus iga pudel täidetakse täpselt õiges koguses kvaliteetse viinaga. Sama liini järgmised etapid lisavad pudelile korgi ja etiketi. Enne pakendamist teeb tehasetöötaja viimase kontrolli ja eemaldab liinilt kõik pudelid, mille klaasil paistab silma mõni defekt või mis pole nõuetekohaselt täidetud, korgitud või sildistatud.

Põnev joogimaailm ootab avastamist www.joogikultuur.ee.

Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol võib kahjustada teie tervist.

Jaga
Kommentaarid