Keeruliste oludega kohaneja
Astelpaju on parasvöötmes 2-4 meetri kõrguseks kasvav taim, täpsemalt pärineb Kesk-Aasiast, Põhja- ja Lääne-Euroopast. Tänapäeval kasvatatakse astelpajusid ka Ameerikas ja Kanadas. Üldiselt on tegemist ka keeruliste tingimustega kohaneva taimega. Nimelt Venemaal pärinevad suured populatsioonid mägistelt aladelt – vahemikus 1200 m ja 2000 m üle merepinna. Astelpaju kannatab ekstreemseid temperatuure vahemikus -43˚C kuni +40˚C. Kuigi taim suudab vastu panna ka põuale, kasvab see looduslikult aladel, kus on aastas 400-600 mm sademeid. Lisaks kohaneb astelpaju ka pinnase soolsuse ja happelisusega. Astelpaju jõuline vegetatiivne paljunemine ning tugev ja kompleksne juurestik lämmastiku siduvate sõlmedega teevad sellest taimest optimaalse pioneertaime.

Astelpaju tervist toetavad funktsioonid
Astelpaju on rikkalik C-vitamiini allikas, kuid lisaks leidub selles nii E-, B-, K1-, D- ja A-vitamiini, kui ka foolhapet. C-vitamiin hoolitseb kollageeni sünteesi, korrektse rakumembraani terviklikkuse säilitamise eest, samas kui K-vitamiin täidab maohaavandite riski vähendamise, veritsuse ennetamise ja nahakahjustuse korral selle taastamise rolli. E-vitamiinil ehk tokoferoolil on valuvaigistav toime ning kaitseb degeneratiivsete muutuste, tromboosi ja lihaskrampide eest.

Fütosteroolidel on veresoonte lupjumise, põletikuvastane- ja antibakteriaalne toime, alandades ka maohaavandite riski ja vere kolesteroolitaset.

Fenoolsed ühendid reguleerivad südamerütmi, ennetavad kasvajate teket, leevendavad vananemise sümptomeid ja toetavad immuunsüsteemi antioksüdantidena.

Mida küpsemad marjad, seda suurem on fenoolsete ühendite ja askorbiinhappe, millel on samuti antioksüdandi omadused, sisaldus. Rõõmustav on ka fakt, et astelpaju tervist toetavad koostisosad säilivad ka marjadest valmistatud moosides, mahlades ja tinktuurides.

Astelpaju mitmekülgne otstarve
Lisaks marjadele, leidub palju kasulikku ka astelpaju lehtedes, juurtes ja seemnetes. Nii viljalihast kui ka seemnetest valmistatud õlid, mis on oma terapeutilise toime tõttu väga nõutud, on väärtuslikud tooted oma unikaalse rasvhapete sisalduse tõttu. Seemnetest õli sisaldab rikkalikult oomega-3- ja oomega-6-rasvhappeid (30-40% linoleenhapet ja 20-35% linoolhapet). Pehmetest osadest (koor ja viljaliha) tehtud õli aga valdavalt oomega-7-rasvhappeid (16-54% palmitoolhapet), mille kõrge sisaldus on taimede puhul ebatavaline. Küll aga varieerub rasvhapete sisaldus taime päritolust, sh kliimast ja kasvutingimustest, sõltuvalt. Astelpajuõli kasutatakse naha, limaskesta ja immuunsüsteemi taastamiseks ja tervendamiseks, peamiselt vähi- ja südame-veresoonkonnahaiguste ravis.

Küllastumata rasvhapete ülesandeks on veel ka luude tervise ja kognitiivse funktsiooni edendamine, avaldades positiivset mõju neuroloogilistele häiretele nagu depressioon, skisofreenia ja Alzheimer’i tõbi.

Lisaks õlidele on võimalik astelpaju taimeosadest teha ka teed, mille valmistamiseks on erinevaid viise. Seemnetest valmistatud teel on kõhtu lahtistav toime ja seetõttu kasutatakse seda kaalu alandamisel. Lehtedest valmistatud infusioonidel on kõhulahtisuse vastane toime. Marjadest valmistatud teel on immuunsüsteemi tugevdav ja nahahaiguste vastane toime.

Olustvere hoidistemess 2019

Sportlase salarev
Lisaks on leitud, et astelpajulehtedest valmistatud toidulisandid võivad suurendada sooritusvõimekust ja kaitsta oksüdatiivse stressi eest, mida kurnav ja intensiivne treening põhjustab. Siiani on järeldused tehtud küll loomkatsete põhjal, kuid suur bioaktiivsete ühendite sisaldus astelpajutaime saadustes viitab selle olulisusele ka sportlaste toidulaual, eelkõige immuunsuse toetamise eesmärgil.

VAATA KA RETSEPTE! Nagu öeldud, säilivad astelpaju head omadused ka töötlemisel. Nii et pista neid vahvaid kollaseid marjakesi julgelt toidu sisse. Retsepte leiad Oma Maitse Retseptiveebist!

Proovi näiteks mannamagustoitu astelpajuga, pista astelpaju smuuti sisse, valmista pisut peenem magustoit astelpaju-posset, katseta koos kamaga - kamavaht astelpajukisselliga või soojenda end mõnusa sügisese astelpajuglögiga.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid