Muidugi oli mul sellega seoses plaanis ka välja selgitada, milline neist on kõige maitsvam!

Käisin läbi erinevad poed leidmaks suure posu kaerapiimasid, panin need identsetesse topsidesse ning kutsusin sõbrad kokku. Et brändid, pakendid ja muu asjasse mittepuutuv meie maitsemeelt ja hinnangut ei mõjutaks, tuli korraldada üks korralik pimedegusteerimine! Isegi mina ei tohtinud enne meie hinnangute ühist avaldamist teada, milline piim millisesse topsi valatud on.

Kuna mulle meeldib alatasa teistele vingerpussi mängida, valmistasin samal hommikul kaerahelvestest ja veest ka täitsa omaenda kaerapiima. Valasin selle eraldi topsi nagu teisedki piimad ning ei kõssanud degusteerijatele selle minieksperimendi kohta sõnakestki. Hiljem saad lähemalt lugeda, kuidas see võistluse poepiimadega üle elas.

Võistlustulle asusid lisaks kodukootud kaerapiimale veel Alpro, Friendly Viking’si, ICA, Joya, Nemoloko, Oatly, Rainbow, Scotti ja Tere kaerapiimad.

Jagasin kätte hindamislehed kaerapiimade paremusjärjekorda seadmiseks ja nende kommenteerimiseks ning oligi käes aeg hakata jooke alla kulistama.

Piimade degusteerimine oli väga lõbus: nakatavalt naljakas oli kuulda teiste ootamatuid huilgeid mõne esiletuleva maitse peale või kommentaare stiilis “sa panid raudselt lehmapiima siia topsi” või isegi et “see piim maitseb nagu blenderist läbi käinud kartong!” Aga see oli küll fakt, et kõik kaerapiimad maitsesid väga erinevalt!

Pärast degusteerimist avaldasime põnevusega piimad ning arutlesime iga piima head ja vead üksipulgi läbi. Võib öelda, et esines nii üllatusi kui ka eeldatult tugevaid sooritusi.

Kuna kaerapiimade paremusjärjekorda seadmine on vägagi subjektiivne tegevus, koostasin ma meie tagasiside põhjal kaerapiima kompassi, mis sul siinsel kaerapiimaookeanil orienteeruda aitab ning loodetavasti sinu isikliku lemmikpiimani juhatab. Asu aga teele!

Alpro: nii mõnusalt kreemjas

Alpro kaerapiim on ilmselt kõige tuntum, aga ka selle maitse on meeldejääv. Piima lõhn on magus ning juba esimene lonks viib keele alla. Selle tekstuur on väga kreemjas ja siidine ning meeldiv kaera maitse tuleb mõnusalt esile. Mõned meie degusteerijatest tunnetasid kreemisusest tingituna isegi mandli või mee maitset. Kuigi piim on pigem magusapoolne, on maitse siiski üpris neutraalne ja malbe.

Friendly Viking’s: ehtne ning värskendav

Friendly Viking’si kaerapiim võib tekitada erinevaid arvamusi. See on ideaalne valik neile, kes ei armasta magusat kaerapiima, kuna magusust on sellel piimadest kõige vähem. Pakendit lugedes selgub, et suhkrut on 100 grammis vaid 2,2 grammi! Friendly Viking’s maitseb värskelt, eriti jahedana. Lisaks on selle kaerases maitses (ning järelmaitses) midagi väga ehtsat. Tekstuur on pigem vedelapoolne ja pehme. Veel üks pisike boonus: Friendly Viking’si pakend on süsinikuneutraalne!

ICA: petab piimasõbrad ära

Võttes sõõmu ICA kaerapiimast ei saagi eriti aru, et tegu on taimse piimaga. “Kas see on päris piim?” kommenteerisid mitmed. See üpris soodne Rimi eksklusiivne kaerapiim sobib lisaks lehmapiimalt üleminejatele hästi ka neile, kes eelistavad mahedamat ning neutraalsemat maitset. ICA maitse on kergelt magus, kuid pigem tagasihoidlik. Tasakaal kreemisuse ja vedeluse vahel on super! Tundub selline piim, mida saab järjest palju juua.

Rainbow: magusalt soodne

Vaid Prismas pakutav Rainbow kaerapiim on ilmselt magusasõprade lemmik! Lisaks mesimagusale maitsele ja lõhnale on piimal ka väga tihke ja sametine tekstuur, mis kindlasti paljude piimasõprade südamed võidab. Kindlasti suudavad maiasmokad seda hõrgutist pakkide kaupa juua, kuid meile tundub, et see piim võib eriti hästi sobida just erinevatesse küpsetistesse või putrudesse. Kellel pole väga paksu rahakotti, tuleb ära mainida ka tõsiasi, et tegu on kõige soodsama kaerapiimaga ehk maksab Prismas vaid 1,49 €!

Scotti: üllatuslik koostisosa

Scotti kaerapiima iseloomustab üpris tugev ja intensiivne kaerane maitse. Piim on teistega võrreldes üsna omamoodi, kuna see on samaaegselt nii vedelapoolse tekstuuriga kui ka väga magus. Kaerapiima koostis on üsna lihtne ning võiks sobida rohelise eluviisiga inimestele, kuna selles sisalduv kaer, sool ja õli on pärit mahepõllumajandusest. Lisaks oli meile põnevaks üllatuseks, et Scotti sisaldab kaltsiumi pakkumiseks Lithotamnium calcareum vetikat.

Tere: saatja hommikuhelvestele

Tere kaerapiim on kindlasti turul oma niši leidnud, kuna üks meie degusteerijatest (kes selle suur fänn on) tundis selle ilmeksimatult kümne piima seast ära! Tere maitse on üks magusamaid, lõhn tugev ning tekstuur oskab olla samaaegselt kreemine ja piimane. Kaera maitse on pigem tagasihoidlik ning järelmaitse nõrk. Paljude sõnul läks piim joomisel üha paremaks. Me olime aga kõik ühel meelel, et Tere võiks suurepäraselt just hommikuhelvestepiimaks sobida!

3. koht. Joya: lihtne ja öko

Joya kaerapiim on piimane, kreemjas ning mõnusalt magus. Üllataval kombel jääb Joya maitse selle kõrget magusust arvestades küllaltki mahedaks. Lõhn on küll kaerane, kuid maitses see aspekt liialt esile ei tule. Ma ei tea küll, kust vegan sotšnikke saaks (aidake palun!), kuid see piim võiks nende ideaalne saatja olla. Joya koostis on kõige minimalistlikum — nimekirjast leiab vaid vee, täistera kaera, päevalilleõli ja soola, mis kõik on pärit mahepõllundusest. See piim on vist keskkonnasõprade unistus!

2. koht. Oatly: kindla peale minek

Olenemata meie erinevatest maitse-eelistustest sai Oatly suures enamuses vaid positiivseid kommentaare. Seepärast tundub see piim olevat sihuke kindla peale minek, kui näiteks mõnele taimse piima algajale kaerapiima tutvustada. Oatly on tsipa magusapoolne, aga seejuures hästi puhas ja kerge. Kaera maitse on väga nauditav ning ka järelmaitse pakub rahuldust. Tekstuur on leidnud hea tasakaalu vedeluse ja kreemisuse vahel. Oatly hind on pigem kallimapoolne, kuid kindlasti seda väärt.

1. koht. Nemoloko: rikkalik võidupiim!

Meie pimedegusteerimisvõistluse pani üllatuslikult kinni Nemoloko kaerapiim! Pärast degusteerimist tunneme kõik selle maitse hetkega ära, kuna see on niivõrd rikkalik, paks, siidjas-kreemine ja vägagi kaerane. Kuigi Nemoloko on kergelt magus, on selle suhkrusisaldus tänu erilisele tootmismeetodile kaerapiimadest kõige väiksem: vaid 2,1 grammi 100 grammis! Suhkru asemel ootavad sind koostises aga hunnik erinevaid vitamiine. Nemoloko kaerajooki on eriti oluline enne tarvitamist loksutada, et maksimaalne maitselaks kätte saada!

Isetehtud kaerapiim: kas üllatab?

Kuigi ma pole ise kaerapiima palju teinud, siis natuke lootsin, et minu kaerahelvestest ja veest kokku blenderdatud kaerapiim degusteerimisel viimaseks ikka ei jää. Aga nii see napilt ikkagi läks! Piim tuli teistega võrreldes üsna vesine, pigem mõrkjas ning suht maitsetu. Positiivsest küljest saan välja tuua mõnusalt kaerase lõhna ja maitse. Tagantjärgi tundub selge, et oleksin suhkrut ja õli võinud julgemalt lisada ning vee-kaera konsistentsiga rohkem eksperimenteerida. Siis oleks mu armas piim kindlasti võidule pretendeerinud! (Kui tead mõnda toimivat kaerapiima retsepti, võid mulle salaja sosistada…)

Kaerapiimade kättesaadavus ning hind

Et sinu uue lemmiku kaerapiima leidmine poeriiulilt oleks mugav, tegin väikese ülevaate kaerapiimade kättesaadavusest erinevates poodides ning nende hinnaklassist. Loomulikult võib hind ja valik ajas varieeruda, kuid tõin välja tavahinnaga tooted. Hetkeseisuga tundub, et Selver pakub enim valikut ning Rainbow, ICA ja Tere on püsivalt kõige soodsamad. Alloleval joonisel näed, et olen selle tähistamiseks neile ka medalid kaela riputanud!

Ma loodan väga, et see illustreeriv artikkel oli põnev lugemine nii neile, kes pole eluski taimset piima proovinud, kui ka ekspertidele, kes tunnevad iga kaerapiima juba lõhna järgi ära. Kui sul polnud aga aega kogu artiklit läbi lugeda või visuaalne infotöötlus on lihtsalt su tugevam külg, oled õiges kohas!

Konstrueerisin nimelt degusteerijate tagasiside põhjal ühe ülevaatliku kaheteljelise joonise, mille põhjal peaks kaerapiimade omapärasid silmapilguga eristada saama. Vertikaalteljel kasvavad piimad magususe järgi ning horisontaalteljel kreemisuse järgi.

Üks oluline tähelepanek, mida ma eksperimendiga seoses enne otsade kokku tõmbamist veel jagada tahaksin on see, et “loksuta enne tarbimist” pole pakenditele suusoojaks kirja pandud. Kui ma oleks teadnud, kui palju mõne piima paksemad osad settivad, oleks ma seda juba varem alati teinud. Ilma loksutamiseta on selline tunne, nagu jooks täiesti erinevat kaerapiima.