Suur supisõda: Ukraina, Venemaa ja Poola vaidlevad, kellele kuulub borš
(46)Ukrainas toimub reedel Youtube kaudu suur üleriigiline boršikeetmine. Ühiskokkamine on osa Unesco maailmapärandisse saamise kampaaniast ning Ukrainal on kindel soov ja tahtmine kuulus peedisupp enda rahvuslikuks kulinaariasaavutuseks kinnistada. Poola ja Venemaa aga väidavad, et borš on nende rahvusköökide osa ning peaks kuuluma hoopis nende traditsioonide nimekirja.
Ukraina kultuuriministeeriumi korraldatud suurel ühiskokkamisel osaleb 25 Ukraina kokka riigi kõikidest regioonidest ning igaüks neist saab tippkoka Yevhen Klopotenko valvsa pilgu all näidata just oma piirkonnale iseloomulikku supiretsepti. Kuigi borši peamiseks koostisosaks on peet ja sellega on kõik ühel nõul, ning Ukrainas tõepoolest on borš väga levinud roog, ei ole seal ühte konkreetset ja kindlat retsepti, mille järgi memmed alati suppi keetnud on. Igaühel on oma nipid-nõksud. Unesco maailmapärandisse nimetatakse neid toite ja toiduvalmistamise meetodeid, mis on ühele riigile või regioonile omased ja mille valmistamiseks on kindlad reeglid ja väljakujunenud tavad. Ukrainlaste teatel mainitakse borši esimest korda juba 1584. aastal, kui saksa rännumees Martin Gruneweg Kiievisse sattus ning imelist punast suppi mekkis.
Ukraina suur boršikampaania on aga õli tulle valanud ka pikalt kestnud Ukraina-Venemaa konfliktis. Möödunud aastal teatas Venemaa valitsus Twitteris, et “borš on vene köögi kuulsaim ja armastatuim roog ning traditsioonilise vene köögi sümbol”.
See ajas ukrainlased muidugi närvi. BBC Ukraina ajakirjanik Roman Lebed nimetas sellist käitumist sulaselgeks propagandaks. Tema sõnul on ukrainlaste uhkus oma borši üle võrreldav itaallaste uhkusega oma kuulsa minestrone üle. Mõlemal supil on ka üsna pikk koostisainete nimekiri. Traditsiooniliselt käib borši sisse peet, kapsas, porgand, sibul, küüslauk, paprika, kartul, tomat, liha, petersell, till, loorberileht, must pipar, sool. “Minu ema lisab veel kirsse ja paneb peale hapukoort ja värsket rohelist. Sisse võib panna veel seapekki,” kirjeldas Lebed traditsioonilist suppi.
Kultuuriminister Oleksandr Tkachenko kinnitas pärast Venemaa tviiti, et “borš on Ukraina roog — meie teame seda ja ka välismaalased on hakanud sellest järjest rohkem aru saama!” Detsembris võttis Tkachenko koos teiste Ukraina ministritega osa boršivõistlustest koos asepeaminstri Olha Stefanishynaga ning nemad koos keetsid valmis kirssidega borši, kaks teist ministrit aga kapsaga supi. Kohtunikud eelistasid kirsivarianti, aga rahva poolehoiu pälvis kapsaga supp.
Aga kätš jätkub: möödunud aasta lõpus esitas Ukraina saatkond Pariisis restoranidele Michelini tärne jagavale Michelin Guide`le kaebuse, sest nemad kirjeldasid borši kui traditsioonilist vene rooga. Michelin vabandas.
Poolakad ei ole nii poliitilisel tasemel supisõtta sekkunud, kuid rahva seas käib samuti vaidlus, kelle vanaemad ja vanavanaemad on juba ammustest aegadest suppi keetnud ja kuidas see kuulub ikkagi traditsiooniliselt poola kööki. Kiire otsing näitab, et internetiallikad nimetavad Poolat supi kodukohana pigem vähem ja kaalukauss ikkagi hakkab kalduma Ukraina poole.
Vaata retsepti ka: RETSEPT | Õige borš, see Ukraina klassikaline