RETSEPT | Kui riisist ja kartulist tüdimus peal, võta liha kõrvale hoopis itaallaste kuulus polenta
Meie telekanalites jooksvates kokasaadetes on tihti menüüs polenta, mis söögivalmistajaid tihti paanikasse ajab. Justkui lihtne roog, aga valmistamine osutub keeruliseks. Kui aga polentat hästi teha, saab sellest nii hõrgu roa, et viib lihtsalt keele alla. Mis toit see siis selline on? Ajame juttu Tallinnas Linnahalli naabruses asuva Itaalia restorani Ristorante Flavore koka Maurizio Colomboga.
Maurizio on elanud Eestis juba 18 aastat ja töötanud kokana erinevates Itaalia restoranides Tallinnas. Ta on sündinud ja kasvanud Põhja-Itaalias, 40 km kaugusel Milaanost, Lombardias. See on piirkond, kus on traditsioon valmistada ja süüa polentat. Polenta on väga toitev roog, mistõttu seda süüakse just Itaalia külmemas piirkonnas ja eriti talvisel ajal. Lühidalt — polenta on maisijahust valmistatud roog.
Vanasti oli polenta igapäevane toit kasina sissetulekuga perede laual, sest seda on odav valmistada. Tänapäeval rikastab polenta perede toidulauda pigem pühapäeviti, sest toidu valmistamine võtab aega ja vajab kannatust, et see õnnestuks ja maitseks hästi.
Kuidas polentat tehakse?
Polenta valmistamiseks on vaja 1 kg maisijahu ning 4 l vett. Muidugi teed süüa väiksemale seltskonnale,, siis vähenda koguseid, nii, et vahekord jääks sama.
Lase soolaga maitsestatud vesi keema ning pidevalt segades nõrista sisse maisijahu. Polenta valmib vaiksel tulel pidevalt segades 1 tund kuni 1 tund 20 minutit. Segamine on oluline, muidu läheb puder tükki! Valmis polenta on paksem kui kartulipuder või risotto. Segu peab olema nii paisunud, et seda saab süüa kahvliga.
Polentat sobib hästi süüa lihaga, eriti jänese- või veiselihaga, juurde kaste ja juurviljad. Maurizio soovitab veel, et polentat sobib süüa ka veel järgmisel päeval. Näiteks lõikad viilud ja grillid tulel. Või kui soovid polentale lisada teisi maitseid, siis võib valminud segule lisada Taleggio või Corgonzola juustu.