Siiski pole võimalik teda külla kutsudes või väljas söömas kuigi tihti maitsete osas üllatada. „Ikka juba maitsemeel tunneb ära, mis vürtse on toidus kasutatud, kuid seda kõike on väga põnev avastada. Alguses mõtled, et mis see tuttav maitse küll on ja siis see äratundmise hetk on mõnus!“

Viimasel ajal on Jutale kõige enam muljet avaldanud Sichuani pipar. „Kui käime peakokkadele vürtse tutvustamas, siis nad teevad ikka teistele kokkadele nalja ja soovitavad kohe paar Sichuani pipra tera suhu pista. Seda kogemust tajud keelel ikka kohe terve päeva. Alguses on see pisut hapukas, siis muutub soolasemaks. Lisaks paneb see süljenäärmed tööle. See maitseelamus liigub suus ringi. Ma ütleksin, et see on tõeline elamus. See on sensatsioon sinu suus.“

Juta soovitab Sichuani pipart katsetada näiteks mereandide, seente ja türgi ubadega, kuid sisuliselt sobib see kõikjale.

Lisaks tutvustab Juta ägedat magusat vürtsi nimega Tonka uba. „Seda kasutatakse palju igasugustes magusates toitudest. Omast kogemusest võin öelda, et väga hea jäätis tuleb. Samuti sobib hästi kasutada kammkarpidel ja krevettidel. Kuhu sobib vanill, sinna sobib ka seda aromaatset uba juurde uhmerdada või riivida.“

Juta usub, et muu maailmaga võrreldes on eestlane vägagi vürtside teadlik ning katsetamishuviline. „Minu kogemus näitab, et kõige kehvemad katsetajad on suured kulinaarialiigid nagu prantslased ja itaallased, sest nad on nii enda köögis kinni. Eestlased teevad kindlasti pika puuga oma teadlikkusega neile ära,“ ütleb Juta.

Millised vürtsid vajavad maitsete tugevdamiseks kuumutamist ning millised mitte, mis on 5 kõige tervislikumat vürtsi ning millist kaneeli tasub osta, kuula juba podcastist:


1x
00:00