"Põhilised materjalid, mida kasutatakse pannide valmistamisel, on roostevaba teras, alumiinium ja malm", õpetab Fiskars Estonia AS esindaja Virge Teets. Roostevabast terasest pann on vastupidav ning seda on lihtne hooldada. Alumiiniumpanni eelis seisneb selle heas soojusjuhtivuses ning malmist pann talub kolmest kõige paremini kuumust, mistõttu on seda hõlpsasti võimalik kasutada ka näiteks ahjus.

Kui sulle meeldivad kiiresti valmivad road, siis vali alumiiniumpann, mis soojeneb kiiresti ning suudab kuumutada toitu ka panni sisekülgede kaudu. Hõrkude ahjuroogade armastajad peaksid aga valima pigem malmpanni, sest sellega saab valmistada tummisemaid pannipadasid ja ahjupraade.

Mittenakkuva kattega pannid sobivad igapäevaseks kokkamiseks

Mittenakkuva kattega pannid on kõige paremad igapäevaseks kasutamiseks — neid on lihtne puhastada ning neid on saadaval lai valik kõikidele pliiditüüpidele. Küll aga ei sobi neid kasutada iga toidu valmistamiseks, hoiatab Teets.

Reeglina sobivad non-stick pannid kasutamiseks madalast keskmise temperatuurini, seepärast on need suurepärased toidu soojendamiseks. Eriti hästi tulevad sellised pannid toime kleepuvate toitudega nagu näiteks praemuna ja pannkoogid ning tänu spetsiaalsele pinnakattele kulub non-stick panniga kokkamiseks vähem rasvainet. Liialt kõrged temperatuurid seevastu rikuvad mittenakkuvat katet ja vähendavad ka panni eluiga, seega oleks liha pruunistamiseks mõistlik kasutada mõnda teist panni.

Kui pann on kaetud keraamilise kattega, siis kannatab see pisut kõrgemat kuumust kui teflonpann, mis kipub suurematel temperatuuridel kummi minema ning ei sobi seega gaasipliidil kasutamiseks.

Panni valides tuleb olla tähelepanelik, et pinna töötlemises ei oleks kasutatud PFC-ühendeid ehk perfluooritud kemikaale, mis võivad kujutada ohtu tervisele.

Malm talub hästi kõrgeid temperatuure

Malmpann on küll raske ja vajab ka esiti natukene harjutamist, kuid pakub käppa saades mitmekülgseid võimalusi maitsva toidu valmistamiseks. Teets ütleb, et kuna malm on loodud kõrgeid temperatuure taluma, sobib see eriti hästi just liha pruunistamiseks ja valmistamiseks, samuti tummisemate ahjuroogade ja -praadide, parema panni puudumisel sobib seda kasutada ka vokkimiseks ning malmist panni võib asetada koguni grillile.

Seevastu niigi õrna tekstuuriga kala võib kõrgel kuumusel kergesti katki minna ega sobi seepärast kuigi hästi malmpannil praadimiseks.

Malmpannist hoia eemal äädikat, tomatikastet ja sidrunit sisaldavad road, sest happeline koostis ei ole hea panni kattele ning toit võib sellele kinni jääda. Lisaks põhjustavad needsamad koostisosad metalse kõrvalmaitse tekkimist.

Kuigi malmpanni kuumenemine võtab rohkem aega, hoiab see paremini soojust ning valmistab ka toitu ühtlasel temperatuuril.

Kuna elektripliidi puhul on temperatuurikõikumine üsna suur, sobib selline pliit hästi kokku malmist panniga, mis säilitab kaua kuumust.

Roostevaba teras küpsetab ühtlaselt kõikidel pliiditüüpidel

Roostevabad pannid on väga armastatud nii amatöörkokkade kui ka professionaalide seas, sest nad on vastupidavad, kriimustuskindlad ja kestavad kaua. Nad on kergemad kui malmpannid, kuid kvaliteetseimad neist pannidest on siiski veidi raskemad, sest neis on ühtlase temperatuuri saavutamiseks mitmekihiline põhi. Teraspannid on üsnagi universaalsed, sest paks põhi paneb nad sobima erinevate pliiditüüpidega. Enne kokkamist tuleb selline pann kuumaks lasta, siis lisada suurem kogus rasvainet ning kui viimane kuum, siis keerata temperatuuri madalamaks ja alles siis saab praadima asuda.

Roostevabast terasest panne kaetakse ka mittenakkuvate pinnakatetega, mis võimaldavad sarnaselt mittenakkuvatele pannidele valmistada toitu väiksema koguse rasvainega. Osad käepidemed on aga valmistatud materjalidest, mis saavad teatud temperatuurini ka ahjus kuumenemisega hakkama.

Kalli panni pika eluea huvides on siiski tähtsaim jälgida pakendil olevaid viiteid pliiditüüpidele, millel kasutamiseks need on mõeldud.

Jälgi pliidi tüüpi

Eesti kodudes on enamasti kasutusel elektrilised, keraamilised, gaasi- või uuemad induktsioonpliidid. Vastavalt sellele tuleb valida ka uut panni, sest näiteks gaasipliidi jaoks mõeldud pann ei pruugi olla sobiv induktsioonpliidil kasutamiseks.

Iga pann on optimeeritud mingi kindla pliiditüübi jaoks. See võimaldab tuua tootes esile selle parimad omadused ning tagab kvaliteetsele pannile pika eluea. Ostja jaoks teeb selles küsimuses otsustamise lihtsamaks pannide pakenditel olevad viited pliiditüüpidele, millel tooted kasutatavad on.

Vali õige paksusega pann

Õhukese põhjaga pann võib olla hea toidu soojendamiseks, kuid krõbeda kuldpruuni kooriku suudab tagada siiski vaid paksupõhjaline pann. Kuldne koorik lisab toidule mõnusa meki ja tekstuuri, mida ei ole võimalik saavutada õhukese põhjaga panni kasutades. Ühtlasi lahendab panni piisav paksus ka toidu nakkuvuse mure.

Parima koosluse annavad kvaliteetse mittenakkuva kattega paksupõhjalised pannid, mille külge on pea võimatu toitu külge kõrvetada. Sellele vaatamata tuleb aga mistahes panni kasutades meeles pidada, et liigse kuumutamise eest ei ole neist ükski kaitstud ning uue panni n-ö sissepõletamise vajadus on kõigest müüt.