Ideaalne köök asub piisavalt sügaval kodu südames, et seda ei ole sisenedes kohe näha. Kui köök on esimene ruum, mis uksest sisse astudes paistab, on see ohukoht: kergesti võib tekkida oht üle süüa või siis muutub toiduvalmistamine kiiresti tülikaks ja tüütuks koormaks. Kitsas köök, mis on kui koridor teistesse ruumidesse pääsemiseks, ei võimalda perenaisel ennast ega teisi hästi toita.

Kui sisened kööki otse garaažist, peegeldab see samuti suhtumist sööki ja söömisesse. Kas suurem osa sinu söömisest toimub autosõidu ajal? Armastad kiirtoitu, mikrolaineahjuroogasid ja külmutatud valmistoitu? Kui vastus on jah, siis viitab see tasakaalustamatusele toitumisharjumustes. Kui on vähegi võimalik, siis ürita pikendada teed uksest köögini.

Kõige soodsam asukoht köögile on maja ida- või kagutiib. Neid suundi seostatakse puiduga, mis harmoniseerub vee (kraanikauss, külmik) ja tulega (pliit). Hommikupäike toob kööki soojust ja annab päeva alguseks vajalikku energiat.

Planeerimine

Energiate tasakaalu mõttes on kõige parem viis paigutada pliit, valamu ja külmkapp üksteise suhtes kolmnurka.

Pliit on köögi kõige olulisem element. See peaks asuma kaitstud alal, eemal kraanikausist ja külmikust ning ukseaugust. Ideaalses köögis näeb kokk pliidi juures seistes, kui keegi kööki siseneb. Kui pliit asub nii, et söögitegija on seljaga ukse suunas, on abi strateegiliselt asetatud peeglist. Peegel säti nii, et see peegeldaks söögilauda — see suurendab pere heaolu.

Energiate tasakaalu mõttes on kõige parem viis paigutada pliit, valamu ja külmkapp üksteise suhtes kolmnurka.

Ka köögi keskel asuv pliit on sobilik, kui kraanikauss ei asu otse selle vastas. Selline asend tekitab vee ja tule vastuolu ning võib ajada abikaasad tülli. Lahenduseks oleks asetada neljakandiline roheline vaip põrandale pliidi ja kraanikausi vahele.

Kõige parem pliidiküte on puit või gaas. Elektripliidid tekitavad elektromagnetvälju, mis häirivad inimese energiavälja. Mikrolaineahju kõige kehvem asend on otse pliidi kohal, summutades pliidiga seostatavat jõukust ning saates kiirgust otse teie ajju.

Parim söögilaud on ümmargune või ovaalne ja kindlasti puidust. Hiinlased eelistavad paarisarvu toole laua ümber, kuna paaritu tool võib tunda end üksikuna. Toolid peaksid olema mugavad ning korraliku seljatoega ning eelistatavalt käetugedega. Taburetid ei ole soovitatavad.

Ära pane einetajaid istuma seljaga akna või ukse poole, kui see on võimalik. Ka ise võiksid vältida selg ukse poole asendit söögilaua taga. Kui einetate õhtul väikeses ruumis, tõmmake kardinad ette, selliselt tunnevad einetajad end mugavalt ja turvaliselt.

Värvid

Söögitoas kasutatavad värvid võivad aidata toidu seedimisele kaasa. Parimad värvid on kollane ja roheline — esimene neist sümboliseerib maad, mis meid toidab ja teine on külluse värv. Punane ja kollane tõstavad söögiisu ja aitavad seedida, aga kui isu ei vaja täiendavat stimuleerimist, vaheta punane roosa, korallpunase või virsikutooni vastu ning asenda kollane kahvatu sidurunitooni või sinepivärviga.

Kahvatusinine ja kahvaturoheline, samuti lavendel on suurepärased. Oranž võib ajada südame pahaks ja sobib vaid siis, kui sulle sajavad kaela soovimatud külalised, kellest tahad kiiresti lahti saada.

Vältida tasuks sinist värvi — kuigi see on esmapilgul põnev ja vahemerelist hõngu loov, hakkab sinine värv pikemas perspektiivis söögitegu segama.

Meie mõtted ja tunded sisenevad toitu. Armastusega valmistatud toit annab energiat.

Käitumine

Selleks, et hea energia saaks köögis vabalt voolata, võiks köök olla võimalikult puhas ja korras. Kindlasti peaks pliidi alati pärast kasutamist puhtaks küürima, et raha majast välja minna ei tahaks. Ära jäta musti nõusid vedelema ja püüa ka toitu valmistades enda ümber korda hoida, nii on sul endal palju mugavam toimetada ka. Ka prügiämbrit tuleks iga päev tühjendada!

Meie mõtted ja tunded sisenevad toitu. Armastusega valmistatud toit annab energiat. Kloostrites lastakse kööki pliidi ette vaid vaimselt kõige kõrgemal tasemel mungad. Nad mitte ainult ei peleta toidu tegemise ajal eemale süngeid mõtteid, vaid loevad mantrat, et toidu sisse maksimaalselt head energiat suunata. Tervislik, orgaaniline ja elava tule peal tehtud toit, mille on valmistanud positiivsete mõtetega kokk, aitab kõikidel sööjatel saavutada hingelist selgust, tugevust ja rahu.

Oluline: jäta probleemid köögiukse taha — sa võid nad sealt üles korjata, kui oled söögi valmis teinud ja einestamise lõpetanud. Söögiaeg olgu rahuaeg!

Artiklis on kasutatud materjale Naisteka ja Moodsa Kodu arhiivist

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid