1. Loputa ja leota
Valget riisi tuleks pesta seni, kuni pesuvesi jääb puhtaks. Sel viisil saad lahti tärklisest, mis muudabki riisi kleepuvaks. Võib juhtuda, et pead oma portsjonit mitu korda pesema enne kui kogu tärklis välja uhtuda õnnestub.
On sorte, mida tuleks enne valmistamist leotada. Kui oled riisi hoolega pesnud, siis enamiku pikateraliste riisisortide puhul võid leotamise ka vahele jätta, kuid pruun riis peaks enne valmistama hakkamist vees ligunema umbes tund aega. Miks? Esiteks lühendab leotamine keetmisaega, teiseks eemaldab riisist mürgised ained (näiteks tõrjevahendite jäägid ja tootmises kasutatud ainete jäägid), kolmandaks muudab riisi kergemini seeditavaks. Vähemalt 20-30 minutit võiks leotada basmati riisi ja jasmiiniriisi, keskmise ja lühikese teraga valget ja pruuni. Metsik riis pane hilisõhtul likku ja jäta terveks ööks vette.
Oluline: leotusvesi ja pesuvesi tuleb kindlasti ära kallata, seda toidu valmistamiseks kasutada ei tohi!

2. Kui palju vett?
See on koht, millega tavaliselt täiesti mööda pannakse.

Sobivaim riisivee vahekord basmati ja jasmiiniriisi puhul on on 1:2,5.

Pruun riis imab rohkem: 1:3

Metsik riis küpseb kõige kauem ja sellele tuleb vett panna vahekorras 1:4. Roog on valmis siis, kui seemne sisemine valge osa ajab tumeda koore lahti.

3.Keetmine

Riisi keedatakse alati kaane all ning seda ei ole vaja valmimise ajal segada ega kaane alla piiluda! Kui kaane lahti teed, kaovad aur ja kuumus ning riis kindlasti ei tule selline, nagu sa ootasid.

Sõmerat riisi salati tarvis või praelisandiks keetes võta 3 dl riisi kohta 1,5 l vett ja 2 tl soola. Pane sool ja riis keevasse vette, sega ja lase 20 minutit keeda. Keedetud riis vala sõelale ja loputa üle kuuma või külma veega.

Basmati ja jasmiiniriis pane keevasse soolaga maitsestatud vette ning keeda madalal kuumusel 10–15 minutit. Riis on valmis, kui vesi on teradesse imendunud. Pärast keetmist lase riisil potis kaane all 15 minutit järelvalmida.

Metsik riis saab vaiksel tulel kaane all podisedes valmis 40-45 minutiga. Kui viitsisid enne leotada, läheb umbes 20 minutit. Pruuni riisiga läheb umbes sama kaua.

5. Maitsestamine
Ilma soolata ei kõlba keedetud riis muidugi üldse süüa. Aga ainult sool on ka igav.
- Erinevad maitsesoolad annavad põnevaid nüansse;
- keeda riisi hoopis puljongis;
- lisa värsket või kuivatatud basiilikut, peterselli, salveid, oreganot jt maitsetamimi;
- sega sisse tükike head võid;
- kaunilt kollase värvi ja mõnusa meki annab kurkum;
- parmesani lisamine on alati hea mõte;
- sega riisi hulka natuke sojakastet või pestot.