Mis on mineraalid?

Mineraale, mida nimetatakse ka mikroelementideks, leidub meie kehas väga väikestes kogustes. Need on aga olulised koostisosad keha normaalseks toimimiseks. Mineraalide roll on tagada näiteks metaboolseid funktsioone, erinevate struktuuride, näiteks hormoonide või rakumembraanide reguleerimist ja moodustumist. Nad osalevad ka ensümaatilises tegevuses.Ilma mineraalideta ei saa keha optimaalselt toimida.

Miks on mineraalid olulised?

Nagu juba eespool mainitud, täidavad mineraalid kehas mitmeid erinevaid funktsioone. Mõned nende peamistest ülesannetest on:

Kaltsium: see mineraal mõjutab närvisüsteemi, luid, hambaid ja verehüübeid.

Vask: tuntud ka kui metall, kuulub vask organismi erinevate kudede, nagu maks, aju, neerud ja süda, osaks.

Fluoriid: takistab hambakaariese teket mitmete mehhanismide abil.

Fosfor: see mineraal on seotud valkude moodustumisega.

Raud: integreerib hemoglobiini. See osaleb rakulises hingamises, glükoosi ja rasvhapete oksüdatsioonis ning DNA sünteesis.

Mangaan: seda mineraali võib leida teatud ensüümidest. Selle puudulik seisund põhjustab kehakaalu langust, löövet ja iiveldust. Arvatakse, et see on seotud ka tegevustega, mis reguleerivad seksuaalsust ja paljunemist .

Magneesium: mõjutab glükoosi ainevahetust.

Kaalium: osaleb rakuväliste vedelike tasakaalu säilitamises.

Naatrium: omab kaaliumiga sarnast funktsiooni.

Jood: seda mineraali on vaja kilpnäärme talitluseks.

Tsink: mõjutab valkude ja nukleiinhapete ainevahetust; seetõttu peetakse seda mineraali raseduse ja loote arengu seisukohalt väga oluliseks. See soodustab samuti paljude ensüümide aktiivsust.

Mis juhtub, kui keha kannatab mineraalide puuduse all?

On oluline teada, et mõned mineraalid on keha toimimiseks nii olulised, et nende defitsiitseisundid põhjustavad organismis metaboolseid ja füsioloogilisi muutusi. Mineraalide puudust seostatakse ka ainevahetushaigustega.

Mitmed uuringud näitavad, et rauavaegus on kogu maailmas alatoitumise üks levinumaid aspekte. Arengumaades on rauapuudus tavaliselt seotud ka muude mikroelementide nagu tsink ja jood, samuti vitamiinide A ja B12 ning foolhappe puudumisega.

Rauapuuduse põhjused

Siin on mõned rauapuuduse kõige levinumad põhjused:

  • Vale toitumine, krooniline alkoholism, loomsete valkude ja C-vitamiini vähenenud tarbimine.
  • Olukorrad, kus on vaja rohkem rauda. Näited rasedus, menstruatsioon, lapse- ja noorukiiga ning neerudega seotud haigused. Rauapuudus ja sellest tulenev aneemia võib olla naistele probleemiks. Seda põhjusel, et menstruatsiooni ajal kaotab naise organism koos verega ka palju rauda. Naiste rauavajadus väga individuaalne, sest igaühe menstruatsioonivere hulk ja seega ka rauakadu on erinev.
  • Raua ebapiisav imendumine seedetraktis. Selle põhjuseks võib olla näiteks teatud toiduainete tarbimine või mõningate raua imendumist häirivate ravimite kasutamine.

Teiste mineraalide puudusel võivad olla järgmised tervisemõjud:

Foolhape: on olulineloote aju ja seljaaaju normaalseks arenguks.

Jood: Joodipuudus raseduse ajal võib põhjustada raseduse katkemist.

Seleen, vask, kaltsium: nende mineraalide puudujääke seostatakse tüsistustega raseduse ajal ja ka loote arenguhäiretega.

Magneesium: Magneesiumipuudust on omakorda seostatud rasedustoksikoosi ja enneaegse sünnitusega.

Tsink: Selle olulise mineraali puudused on seotud, nagu magneesiumipuuduse korral, rasedustoksikoosi ja enneaegse sünnituse suurenenud riskiga.

Kas me kõik vajame sama kogust mineraale?

Igaühe elus on erinevaid olukordi või ajavahemikke, mis nõuavad teatud mineraalide tarbimise suurendamist. Vajadus teatud mineraalide järele suureneb näiteks raseduse ja imetamise ajal. Lisaks vajavad lapsed täiskasvanutest erinevaid mineraale. Isikliku vajaduse õigeks kindlakstegemiseks tuleks konsulteerida arstiga.

Kuidas mineraalide puudust ennetada?

Parim viis mineraaldie puuduse vältimiseks on tasakaalustatud toitumine, mis sisaldab nii loomset kui ka taimset päritolu tooteid.