Kofeiini päritolu

Kofeiin on maailmas enim tarbitav stimulant. Selle peamised allikad on:

Koolapähklid (Cola acuminata)

Kakao (Theobroma cacao)

Yerba Mate ( Ilex paraguariensis ), mida tarbitakse enamasti mõnes Lõuna-Ameerika riigis.

Guarana marjad (Paullinia cupana)

Röstitud kohvioad ( Arabica ja Robusta )

Teelehed ( Camellia sinensis )

Kaks viimast on kofeiini peamised allikad kogu maailmas. Lisaks eelnimetatutele leidub kofeiini mõnedes valuvaigistites, gaseeritud karastusjookides ja energiajookides ning mõnes toidulisandis.

Kofeiinisisaldus on seda sisaldavates jookides väga erinev, kuid kohv on kõige suurema (umbes 100 mg tassi (225 ml) kohta) kofeiinisisaldusega jook. Teisele kohale platseerub mate, sisaldades keskmiselt umbes 78 mg kofeiini tassi kohta. Kolmadale kohale jääb must tee, mille kofeiinisisaldus on umbes 55 mg tassi kohta.

Kofeiini imendumine

Pärast allaneelamist imendub kofeiin seedetraktis kiiresti ja täielikult (biosaadavus 100%) ja metaboliseeritakse seejärel maksas, moodustades 3 olulist metaboliiti:

3,7 - dimetüülksantiin

1,7 - dimetüülksantiin

1,3 - dimetüüloksantiin

Mida ütleb teadus kofeiini tarbimise kohta, kui see on juba organismis imendunud?

Sellel ühendil on kogu kehas palju füsioloogilisi mõjusid. Allpool selgitame neid üksikasjalikumalt.

Kofeiini füsioloogilised mehhanismid

Esiteks toimib kofeiin aju adenosiiniretseptorite antagonistina, kuna sellel on adenosiini taoline molekulaarne struktuur ja võime üle võtta retseptoreid, peamiselt hipokampuses paiknevaid A1 retseptoreid ja dopamiinirikastes ajupiirkondades asuvaid A2 retseptoreid.

Blokeerides adenosiini seondumise närvirakkudega (mis kutsub esile une), stimuleerib see kesknärvisüsteemi tööd. Üldiselt avaldab selle aine vähene tarbimine (20-200 mg päevas) positiivset mõju heaolule, erksusele ja energiale.

Suuremad annused võivad aga vallandada närvilisuse ja ärevuse, eriti inimestel, kes pole harjunud tarbima palju kofeiini sisaldavaid jooke.

Kofeiini tarbimine ja Parkinsoni tõbi

Parkinsoni tõbi tekib dopamiinergiliste neuronite järkjärgulise vähenemise tõttu ajutuumas.

Kofeiin parandab dopamiinergilise süsteemi toimimist, stimuleerides koos antagonistliku toimega adenosiini retseptoritele dopamiini vabanemist, vähendades seeläbi organismi motoorsete funktsioonide halvenemist.

Kofeiini tarbimine ülekaalulisuse ja diabeedi korral

See, mida teadus ütleb kofeiini tarbimise kohta ja selle mõju kohta kaalulanguse osas, on väga huvitav. Tõendatud on, et kofeiin mõjutab ainevahetuse kiirust, energiatarbimist ja termogeenset toimet. Lisaks on leitud, et kofeiini tarbimine suurendab norepinefriini vabanemist, antagoniseerides adenosiini retseptoreid; mõlemad on omakorda efektid, mis põhjustavad kehakaalu langust, suurendades keha lipolüütilist aktiivsust.

Lisaks viitavad arvukad uuringud pöördvõrdelisele seosele kohvist saadud kofeiini tarbimise ja II tüüpi diabeedi riski vahel: inimestel, kes tarbisid päevas vähemalt 6 tassi kohvi, oli diabeeti haigestumise risk 35 protsenti väiksem. Samal ajal vähenes inimestel, kes jõid päevas 4–6 tassi kohvi, II tüüpi diabeedi risk 28 protsenti.

Kofeiini mõju mineraalide imendumisele

Kui tarbida koos toiduga kofeiiniga jooke, raskendab kofeiin mõnede oluliste mineraalide, nagu raua ja kaltsiumi, omastamist.

Suured kofeiiniannused suurendavad kaltsiumi eritumist uriiniga ja suurendavad seeläbi ka luustiku kõrvalekallete riski. Sel põhjusel tuleks kofeiini tarbimist vähendada näiteks järgmisele tasemele:

4 tassi musta kohvi päevas VÕI

3 tassi cappuccinot päevas VÕI

6 tassi piimakohvi päevas

NB! Nende soovitustega peaks kaasnema ka piisav kaltsiumi tarbimine.

Kofeiin raseduse ja imetamise ajal

Põhjus, miks kofeiin on raseduse ja imetamise ajal vastunäidustatud, on see, et sellel on võime läbida platsentat.

Raseduse ajal saadud suuri kofeiiniannuseid on seostatud raseduse katkemise, vastsündinu väikese sünnikaaluga ja vastsündinute käitumise muutustega.

Kofeiin imendub rinnapiima, põhjustades ärrituvust ja beebi unehäireid. Seetõttu on kofeiini soovitatav maksimaalne annus nii raseduse kui ka imetamise ajal alla 200 mg päevas.

Mida ütleb teadus kofeiini mõju kohta tervisele?

Täna teame üsna hästi kofeiini mõju organismile. Kuna seda ainet leidub paljudes maailma enim tarbitud jookides, on oluline, et oleksime õigesti teadlikud kofeiini toimemehhanismidest ja selle tagajärgedest meie kehale. Lisaks on hea teada, kui palju kofeiini võime igapäevaselt tarbida, et saaksime vältida ka selle põhjustatud võimalikke häireid ja saaksime selle eeliseid täielikult ära kasutada.

Enamik inimuuringuid viitab sellele, et mõõdukas kofeiini tarbimine (alla 400 mg päevas) avaldab positiivset mõju nii kehakaalule kui ka neurodegeneratiivsetele ja ainevahetushaigustele.

Siiski on oluline märkida, et raseduse ja imetamise ajal on kofeiini tarbimine vastunäidustatud ja samal ajal on selle tarbimisel kasulik kontrollida kofeiini diureetilist, st dehüdreerivat toimet.