Kristina Madisson-Laht: nostalgiline täpimustriga kohviserviis ühendab eri põlvkondi
Köögi- ja puhvetkappides peidus olevate lauanõude kihistused pakuvad suuremate sündmuste tarbeks lauda kattes või kevadpuhastust tehes nostalgiat ja meeldivaid taaskohtumisi. Kas teate oma keraamiliste- või portselanist valmistatud lauanõude päritolu? Kas tegemist on kihla- või pulmakingiks saadud nõudega? Ehk meenub mõni emotsionaalne ost kohaliku kaubamaja kristalliosakonnast?
Täpilised serviisid olid 1970ndatel ja 80ndatel laialt kasutuses ja nende põhitoonideks võisid olla punane, roheline või oranž. Leidus ka komplekte, mille valgel taustal olid eelnimetatud toonides täpid. Nüüd kuuluvad nimetatud serviisid retrostaatusesse ja e-oksjonikeskkonnas leiavad need endale kiirelt uue omaniku. Vahel harva on pakkumisel ka ilma ühegi kriimuta täiskomplektid, mis saavad uhkeldada koos võitoosi, kohvi- ja koorekannuga. Ajaga komplekti tekkinud tühimikku õnnestub veel suure tõenäosusega asendada taaskasutuskeskustes ja suvistel vanakraamilaatadel pakutavate eksemplaridega.
Kui vanaemad jõid kenadest punapõsksetest valgete täppidega tassidest kohvi, siis laste jaoks olid 1970ndatel ja 80ndatel laual morsiklaasid, mis jällegi paljudes peredes sarnased. Nendel võis leida ralliautode, loomade, lillede ja 1980. aasta suveolümpiamängude sümboolikat. Vahvate vuntsidega vigrid, uljad karud ja kaunid purjekad olid kahtlemata lastele meeltmööda ja morss maitses nende pildiga klaaside seest alati paremini! Kui hoolas ema või vanaema võlus morsiklaasi servale suhkruhärmatise, oli väike ime sündinud!
Ilusad ilmad on otsekui loodud väljasõitudeks. Kui teie vanade lauanõudekollektsioon vajab täiendamist, siis külastage taaskasutuskeskusi, vanakraamipoode ja kui satute jalutama Tallinna vanalinna, võtke aega ning minge tutvuma Linnamuuseumis asuva lauanõude koguga, milles eksponeeritud nii välismaine kui kohalik toodang, mis eestlaste laudu on katnud.