Kuidas toiduga immuunsust toetada?
Ristõielised köögiviljad (kapsaliigid, kaalikas, redis, rõigas, naeris jt) mõjutavad soolestikku toetavate valgete vereliblede funktsiooni. Valged verelibled on omamoodi väravavahid meie kehas, mis võitlevad mikroobidega ja teiste haigustekitajatega. Edu saavutamiseks vajavad need konkreetset pinnavalku, mis saadakse ristõielistest köögiviljadest mitmeastmelise keemilise reaktsiooni abil.
Immuunsuse toetajad C-vitamiin ja tsink
C-vitamiin on võimas antioksüdant, mis kaitseb organismi vabade radikaalide kahjuliku mõju eest. C-vitamiini leidub tsitrusviljades, marjades (astelpaju, mustsõstrad, kibuvitsamarjad, vaarikad, mustikad, jõhvikad, maasikad), granaatõunas, lillkapsas, rohelistes lehtköögiviljades, tomatites, paprikas.
Toidu kuumtöötlemisel C-vitamiin suurel määral laguneb!
Loomsetest toiduainetest omastatakse tsinki paremini kui taimsest toidust. Soodustamaks tsingi omastamist taimsetest toitudest sööge seda koos väikese koguse loomse toiduga. Parimateks tsingi allikateks on mereannid, liha, munad, täisteratooted, kaunviljad, maks, idud ja seemned.
Punased, kollased ja oranžid köögiviljad sisaldavad rohkelt immuunsüsteemi jaoks olulisi karotenoide
Punased köögiviljad sisaldavad lükopeeni, mille tervisele kasulik toime suureneb kuumtöötlemise järel veelgi. Lükopeen on antioksüdant, mida organism ise ei suuda sünteesida, vaid seda saadakse üksnes toidust. Lükopeen jõuab ainevahetuse kaudu vereplasmasse ning seeläbi organitesse. Kas teadsid, et lükopeenisisaldus suureneb tomati kuumtöötlemisel kuni kolm korda?
Lükopeen on rasvlahustuv, seepärast suudab keha seda paremini omastada koos rasvaga. Uuringutega on tõestatud tomatites sisalduva lükopeeni mõju südame-veresoonkonna haiguste vähendamiseks ja vähi ennetamiseks.