Kasemahl puhastab ja turgutab
Koos kevadega saabub võimalus turgutada oma talvest räsitud keha ja vaimu väärtusliku eliksiiriga – kasemahlaga. Põhjapoolsemad rahvad on läbi ajaloo oodanud kasemahla aega, et siis nugade ja ämbritega relvastatult metsa mahla koguma suunduda. See väärtuslik märjuke oli taassünni sümbol ja organismi tugevdaja uueks perioodiks, kirjutab Vilve Savi portaalis Toitumistarkus.ee
Talvel kogutud keemilistest saasteainetest pungil keha januneb vitamiinide ja antioksüdantide järele, nahk nõuab niisutust, meeleolu turgutust ja luud tugevdamist. Emake loodus on sellega arvestanud, et kevadel on vaja puhastada ummistunud filtersüsteem – maks, neerud ja seedeorganid, kuhu on kogunenud organismi koormavad pestitsiidid ja liigsed rasvaladestused talvisest toidust. Vähene kehaline aktiivsus ja higistamine, aeglustunud ainevahetus ja erituselundite ülekoormus, mis väljenduvad ekseemi, psoriaasi ja erinevate allergiatega – kõik saavad kasemahlast leevendust. Kasemahl aitab ka liigesevalude, neerukivide, seedimis- ja vererõhuprobleemide puhul. Üllatav on fakt, et seda anti lastele isegi rinnapiima täienduseks.
Kasemahl kubiseb vitamiinidest ja mineraalidest. Kasemahl sisaldab C-vitamiini, antioksüdante, flavonoide nagu kvertsetiin, mis vähendab põletikku ja toetab hormoon insuliini toimet. Kvertsetiini kasutatakse sageli allergiate korral, see tugevdab südame veresooni, alandab kõrget vererõhku ja aitab veepeetust vähendada. Kasemahlas leidub kaltsiumi, magneesiumi, räni, naatriumi ja kaaliumi ning tänapäeva toidus harva esinevaid mikroelemente nagu vask, raud, mangaan ja tsink.
Kasemahl on nooruse eliksiir. Riia Ülikoolis läbiviidud uuringus selgus, et kasemahl on tugev antioksüdant ja aeglustab vananemise mõju. See stimuleerib nii rakkude kasvu kui kaitseb naharakke oksüdatiivse stressi, sh ultraviolettkiirguse, saaste ja põletiku eest.
Vanasti nimetati kaske tarkuse puuks. Sellele võiks tänapäevase seletuse leida kasemahlas sisalduv glutamiinhape, mis on vajalik närvisüsteemi tööks ja oluline suhkrute ja rasvade metabolismis. Glutamiinhappe sool – glutamaat on väga oluline neurotransmitter, olles tähtis õppimise juures ja mälestuste loomisel. Mõttetegevust soodustava kuuri tegemiseks soovitatakse juua kasemahla 21 päeva jooksul, igal hommikul klaasike tühja kõhuga.
Kõige kasulikum on mahla koguda märtsikuus peale esimest noorkuud. Et puud mitte kahjustada tuleb pärast kindlasti auk sulgeda! Ja veel – suhtu loodusse lugupidavalt! Ära unusta puu käest enne küsida, kas ta soovib oma mahla anda.
Loe lisaks:
Allikas: Vilve Savi, Toitumistarkus.ee