27.02.2019, 11:00
LÕIKELAUA HOOLDUS: millega puhastada erinevaid lõikelaudu ja mis aitab ebameeldiva lõhna vastu?
Pole vahet, kas kasutame kodus plastikust või puidust lõikelaudasid, aeg-ajalt on vaja neid korralikumalt puhastada, sest noakriimustused on mikroobidele hea elupinnas.
FOTO:
- Kasuta lõikelaudade pesemiseks leeliselist pesuainet ja harja, loputa alguses kuuma, pärast külma veega, kuivata.
- Puidust lõikelauad on pikema elueaga kui plastikust – viimased kriimustuvad ja tuhmuvad kergemini.
- Puust lõikelauda võid kord kuus kergelt õlitada, siis ei võta see niiskust sisse. Puidust lõikelaud ei nürista ka nuga nii kärmesti nagu plastik või klaas.
- Hea looduslik puidust lõikelaua desinfitseerimise nipp on hõõruda märg lõikelaud korralikult mõlemalt poolt sisse keedusoolaga, lasta pool tundi seista ja kallata siis üle keeva veega.
- Plastikust lõikelaudu võib desinfitseerida viinaga.
- Ebameeldivaid lõhnu (näiteks kala) aitab eemaldada pesemine äädikalahusega või sidruniga hõõrumine.
- Ka kodus võiks olla käepärast 3 lõikelauda: üks liha- ja kalatoodetele (kasuta alati üht poolt kala ja teist liha jaoks), teine köögiviljadele ja kolmas leiva-saia jaoks. Nii välistad toiduainete ristsaastumist. Näiteks tükeldades kana, tõstad selle pannile ja praed läbi ning serveerid seda salmonella vältimiseks igal juhul ja alati kuumtöödeldult. Kui puhastad nüüd lõikelauda hooletult ning tükeldad samal laual rohelise salati komponente, võid serveerida koos salatiga endalegi ootamatult ka pahategelasi.
Hea lugeja, kui sul on omal häid nippe, siis jaga neid meiega siin kommentaariumis või meie Facebooki lehel!