Rohelise tee valmistamiseks ei kasutata oksüdeerumisprotsessi, tänu millele säilib teelehtede roheline värv. Rohelist teed ka ei kääritata, seda kuumutatakse mõned minutid aurus, seejärel lehed rullitakse ja kuivatatakse. Viimasel ajal kasutatakse aurutamise asemel järjest enam värskelt korjatud lehtede röstimist, mis annab teele pisut suitsuse maitse.
Tõmmise tegemiseks vali tee, mille vanus on alla aasta ning pööra valmistamisel tähelepanu vee temperatuurile — liigne kuumus hävitab õrnad aminohapped, mis teele magusa maigu annavad, ning liiga jahe vesi takistab jälle maitsel avaldumast.
Rohelise tee puhul on tõmbamisaeg eriti oluline — liiga kaua tõmmanud tee muutub kootavaks ja mõruks, parem on teel lasta tõmmata alguses lühikest aega, siis maitsta, ja siis vajadusel 30 sekundi kaupa tõmbamisaega pikendada, kuni tunned, et maitse on meelepärane.
Rohelise tee lehed võivad olla hele- või tumerohelised ning erineva kujuga, alates peentest keerud narmastest kni paksude läikivate ja pungjateni. Tõmbamise ajal rullub tee lahti, tuues nähtavale pungad ja terved lehed. Tõmmanud ja kurnatud tee on kollaka varjundiga heleroheline.

Valmistamisjuhis
Kogus: 1 sl 175 ml vee kohta
Vee temperatuur: Hiina rohelise tee puhul 75 kraadi, Jaapani tee puhul 65 kraadi. Võimalusel kasuta allikavett.
Tõmbamisaeg: katseta lühikese tõmbamisajaga ja pikenda seda iga järgmise tõmmise valmistamisel 30 sekundi kaupa. Lehtedest saab 3-4 tõmmist.

Valge tee

Valget teed peetakse teeperekonna kõige nüansirikkama ja peenema maitsega liikmeks, tee sisaldab hulgaliselt tervislikke ühendeid, sh polüfenoole. Seda teed nopitakse varakevadel, kohe pärast esimeste pungade ilmumist ning seetõttu hinnatakse seda teed Hiina teemailmas väga kõrgelt. Valge tee jaoks korjataksegi teetaime udemelisi pungasid ja ainult paari esimest lehte. Valge tee lehed koosnevad hõbejatest pungadest ja suurematest rabedatest tumerohelistest või pruunidest lehtedest. Tõmmanud teelehtedes on näha sametised pungad, suuremad mitme varjundiga rohelised lehed ja peened raod. Tõmmis on helekuldset värvi.

Valmistamisjuhis
Kogus: 2 sl 175 ml vee kohta
Vee temperatuur: 85 kraadi. Võimalusel kasuta allikavett.
Tõmbamisaeg: lase tõmmata 2 minutit, iga järgmise tõmmise valmistamiseks pikenda aega 30 sekundit, ja lehtedest saab 2-3 tõmmist.

Punane tee ehk oolong

Oolongi tootmisprotsess on üks raskemaid, sest tee kvaliteet sõltub tootja oskustest. Kuigi seda pooleldi oksüdeeritud teed töödeldes kõvasti kolgitakse, on oolong andestav ja tema lehtedest saab valmistada mitu tõmmist. Oolongi tee lehed on tumerohelist värvi kuulikesed, mõnel on küljes ka lehevarred. Iga tõmbamiskorraga rulluvad lehed aina enam lahti, muutudes suurteks, paksudeks ja läikivateks, lehtede serv on punakas. Tõmmis on erkkollast värvi.

Valmistamisjuhis
Kogus: 2 tl 175 ml vee kohta
Vee temperatuur: kergelt oksüdeeritud oolongil 85 kraadi, tugevama oksüdatsiooni korral 95 kraadi.
Tõmbamisaeg: esmalt soojenda tõmmise kann ja loputa lehti kuuma veega, see järel lase tõmmata 1-2 minutit. Iga järgmise tõmmise jaoks pikenda aega 1 minut. Lehtedest saad 10 tõmmist.

Must tee

Kõige tuntum tee läänemaailmas. Must tee on täielikult oksüdeeritud, lehtedes sisalduvad polüfenoolid on muutunud rubigiinideks (värvus) ja flavonoidideks (maitse). Mõned mustad teed on kuivalt veidi rohekad ja lehed on kas purustatud või terved. Tõmmanud tee lehed on pruunikad ja rohekad, samas varieerub selle tee liigi värvus kõige rohkem, olles ka vahel mahagonikarva, Kreeka pähkli või koguni kuldset tooni. Tõmmis on kullakarva.

Valmistamisjuhis
Kogus: 2 tl 175 ml vee kohta
Vee temperatuur: 100 kraadi.
Tõmbamisaeg: lase tõmmata 2 minutit. Mõnest tervete lehtedega teest saab ka teise tõmmise. Sel juhul pikenda tõmbamisaega 1-2 minutit.

Kollane tee

See on teemaailma üks haruldasemaid liike ning kui ta sulle kuskilt silma hakkab, siis tasub kindlasti proovida. Kollast teed toodetakse ainult noorimatest lehepungadest ning seda kasvatatakse ainult Hiinas ja kaubastatakse ainult mõne sordina. Kollane tee sisaldab rohkesti aminohappeid, polüfenoole, polüsahhariide ja vitamiine, mis arvatekse olevat kasulikud põrnale ja maole, soodustavad seedimist ja aitavad alandada kehakaalu.
Kollasel teel on väiksed helerohelised kollaka varjundiga pungad ning peen valge karvude ehk pekoe. Pärast tõmbamist meenutavad lehed tillukesi hernelesti, mis on triibutatud kollasega. Meekarva tõmmisel on algul köögiviljane maitse, mis areneb tasapisi magusaks.

Valmistamisjuhis
Kogus: 1,5 tl 175 ml vee kohta
Vee temperatuur: 80 kraadi. Võimalusel kasuta allikavett.
Tõmbamisaeg: lase tõmmata 1-2 minutit, iga järgmise tõmmise valmistamiseks pikenda aega 1 minut, ja lehtedest saab 2-3 tõmmist.

Allikad: raamatud “Tee” kirjastuselt Varrak, “Maailma toiduained” kirjastuselt TEA

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid