Retsepte Hiina köögist: kerjuse kana
Hiina köök ei ole mitte ainult kogum retseptidest, vaid ka lustakatest lugudest, legendidest ja anekdootidest.
Koostisosad:
Kerjuse kana
- 750 g Kana, puhastatud
- 100 g Sojakastet
- 50 g Šerrit
- 20 g Soola
- 20 g Viievürtsi segu
- 50 g Õli
- 3 g Ingverit, peeneks hakitud
- 3 g Rohelist sibulat, peeneks hakitud
- 2 tk Tähtaniisi
- 150 g Hakkliha
- 100 g Sinki, tükkideks lõigatud
- 50 g Värskeid shiitake seeni või šampinjone
- Bambusvõrseid, peeneks hakitud (võib ka retseptist välja jätta või porgandiga asendada)
- 2 tl Suhkrut
- Fooliumit kana pakkimiseks
Üheks selliseks on hiinlaste versioon röstitud kanast, mis kujutab endast lootoselehtedesse ja savisse pakitud lindu, mida siis tules küpsetatakse. Retsept kannab nime kerjuse kana (叫化鸡) ning see pole mõni tundmatu koduperenaise poolt leiutatud praad, vaid sellega kaasneb ka roa sünnist pajatav „ajalooline“ jutuke, vahendab GBTimes.com.
Legendi kohaselt elas 17. sajandil Changshu linnas üks vaene mees, kes tegeles kerjamisega. Ühel päeval varastas ta lähedal olevast külast kana ja mattis selle mudasse, et nii kaua „asitõendeid“ varjata, kuni ta linnu küpsetamiseks ettevalmistusi tegi.
Kui lõke lõbusalt leegitsema löönud oli, kaevas kerjus kana mudast välja. Kuid selle asemel, et seda puhastama hakata, pistis ta linnukese otsemaid tulle. Lõke kuivatas muda tugevaks koorikuks ning kui mees seda valmis kana ümbert eemaldama hakkas, avastas ta, et sees peitus hõrk ja mahlane liha.
Ühe legendi kohaselt hakkas kerjus uudsel moel valmistatud kana müüma ning kuuldus maitsvast praest levis ka keiserlikku õukonda.
Tänapäeval on retseptist saanud üks Hiina köögi klassikuid. Mudaga mäkerdamine ei ole vajalik, selle asemel võib kasutada savi või ka tainast. Hädapärast sobib ka foolium, mida on kasutatud ka alljärgnevas retseptis.