NÄDALAVAHETUSE RETSEPTISOOVITUS | Hautatud veiselihaga nuudlileem
Koostisosad:
Veiseliha
- 1 kg Veise kaelaliha
- Meresoola
- Musta pipart
- 50 ml Oliiviõli
- 30 ml Punase veini äädikat
- Tüümiani
- Tähtaniisi
- Kanellipulki
Nuudlileem
- 500 g Munanuudleid
- 5 tk Keedumune
- 1 l Veisepuljongit (valmis kujul)
- Sojakastet
- Lehtkapsast
- Sidrunimahla
- Koriandrit
Olen olnud siiani ehk pisut kurt oma lugejate soovide suhtes, eriti, mis on seotud sellega, et nädalavahetuse retseptid võikid olla lihtsamad. Olen siiani hoidnud seda joont, et retsept peabki olema natukene kangem kui kokk, et oleks põhjust pingutada. Sellel nädalavahetusel aga teeme asja äärmiselt lihtsaks - teeme roa, mille juures on tööd ehk 20 minuti jagu, samas ootamist ehk kuni 3 tunni jagu. Seejärel algab pidusöök, mis lisaks maitsele lööb sokid jalast ka oma kuumuse ja soojusega. Arvstades, et lubatakse pealt kümmet miinuskraadi, on soe toit abiks!
Lihtsus peitub selle roa puhul selles, et liha, mis on leeme kõrval toidu nurgakivi ja nii öelda "kirss tordil" valmib ahjus iseseisvalt, kui see sinna rahus "pikutama" panna. Veis vajab madalaid temperatuure, et valmida selliseks lihatükiks, mis sulab suus ja puruneb kahvli all vajutades. Kaneeli ja aniisiga anname lihale juurde kerget talvist mekki ning laseme lihal ka eraldiseisvana kogu roa maitsestaja rolli kanda.
Oluline on lihal lasta pigem madalamal temperatuuril aga pikemalt ahjus olla - kui aega on võite küpsemis aega pikendada kuni 3,5 tunnini ja alandada selleks ahjukuumust 130-140 kraadini. Selle ajaga suudab aeg ja kuumus koostööna lagundada ka kõige tugevama kollageeni lihas ning lasta kõõlustel lahustuda leemeks. Tulemuseks on imepehme ja suus sulav veiseliha, millesse sisse end pressinud kogu marinaadi maitsed. Lisaks on väärtuslik ka sellest lihast välja voolanud mahlal - selle võiks filtreerida ja niristada maitsestajaks toidukaussi valmispandud roa peale.
Toidu teine olulisim koostis on veiseleem, mis lisaks veiselihale on see, mis teeb roast selle, mis ta olema peab. Töö lihtsustamiseks ostke poest valmis veisepuljiong, soovituslikult Eesti tootjalt. Jõuamegi otsapidi munadeni, keedumunadeni. Tegu on Jaapanist tulnud ramen-roogadele omase traditsiooniga lisada roogadele poolikud munad. Aga lihtsalt muna on igav, marineerime kuumad ja värskelt keedetud kanamunad sojakastmes. Kaste annab soolakust ja värvi.
Muud ei olegi, kui turule, poodi ja siis pliita juurde. Ootamas on põnev seiklus, mis ei ole kuidagi keeruline ka algajale toiduvalmistajale. Järgige juhiseid ja nautige oma tööd. Võtke rahustuseks pokaal head barolot või prioratit ning toit valmib lenneldes.