Eesti käsitöödžinnide test

Selleks, et džinnid maitsta ära selliselt, et tulemuseks oleks igati aus ja läbivaatav test, panime žürii kokku pooleks ekspertidest ja diletantlikest suurdžinnijoojatest. Professionaalide poolelt astusid testimislaua taha Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni president Kristjan Markii, Eesti Baarmenite Assotsiatsiooni Koolituskeskuse koolituste juht Angelika Larkina ja Pegasuse peabaarman Vyacheslav Ilitsev. Diletantide ja niisama džinniarmastajate poolelt astusid mängu Maitsed.ee peatoimetaja Martin Hanson ning niisama suured džinniarmastajad Ragnar Toompere ja Toomas Mälberg.

Eesti käsitöödžinnide test

Testimiseks kogusime kokku kõik meile teadaolevad ja turult rahus ostetava Eesti tootjate džinnid, olgu nende tootja siis suurem konglomeraat või nanotasemel käsitöödestilleerija. Teine reegel oli see, et tegemist pidi olema klassikalise džinniga, kus ei ole mindud algsest London Dry Gin mõttest väga kaugele - see on näiteks põhjus, miks testist jäi välja Liviko uus lilleürtidega Crafter's. Testivalikusse võtsime sellel korral järgmised joogid: Lahhentagge Osel Dry Gin, Distilliriumi Metsis Dry Gin, Flavorwood Smoky Gin, Mohn Island Dry Gin, Remedia Reval London Dry Gin, Crafter's London Dry Gin, Altia Saaremaa Dry Gin.

Eesti käsitöödžinnide test

Maitsesime džinne klassikalisel viisil - pimedalt, hinnates nende jookide aroomi, maitset, välimust ja üldist olemust kümne palli skaalal. Maitsesime džinne esialgu puhtalt, toatemperatuuril tulbiklaasidest ning seejärel segasime kokku klassikalise džinn tooniku, kuhu peale jää ja tooniku midagi ei lisatud. Jube ennetavalt tuleb nentida, kui suured erinevused on džinnide maitsetel olenevalt sellest, kuidas neid tarbida.

Eesti käsitöödžinnide test

Ära tuleks ka märkida lugejate rahustamiseks see, et kõik Eestis toodetud džinnid on valmistatud käsitööna, pole oluline, kas valmistajaks on suurem kärakavabrik või väikene käsitöödestilleerija. Selles osas on kõik võrdsed selles võistluses. Samuti ei tohiks alahinnata kummagi tootjagrupi pühendumist ja soovi pakkuda absoluutset tippkvaliteeti oma tarbijatele. Samuti ei sa võtta kvaliteedi eelduseks arvesse joogi poehinda. Selles osas said paljud testil osalejad suurtee üllatuse osaliseks.

Aga ... ei hakka kedagi pikemalt kinni hoidma, siirdume testi enda juurde. Head lugemist!

Eesti käsitöödžinnide test

1. Lahhentagge Osel Dry Gin

Kangus: 45% alkoholi
Tootja: Lahhentagge

Saaremaalt, Lahhentagge küla kivistelt randadelt saab alguse ka teine lugu, mis on jätnud oma jälje maailmakaartidele. 1778. aastal Lahhentagge mõisa viinaköögis sündinud Fabian Gottlieb von Bellingshausen avastas oma rännakutel Antarktika mandri.

  • Valmistatud: Saaremaa kadakamarjad, sireliõied, nurmenukud, nõmm-liivatee ja Põhjala ingver.
  • Värvus: Läbipaistev
  • Aroom: Kevadiselt lilleline, energiast pakatava tsitruse, noorte kaselehtede ja koriandriseemnete nüansiküllasus.
  • Maitse: Esmases sõõmus tervitavad Saaremaa kadakamarjad, mis suubuvad nurmenuku ja sireli õiebuketti. Maitse kasvab keelel, täites meeled nõmm-liiva ja Põhjala ingverit ülistava järelmaitsega.
  • Toit: Suupistete ja kergete toitude juurde
  • Serveerimine: Temperatuuril kuni 20 kraadi, jääkuubikute või kerge toonikuga.
  • Tootest: Toode valmib saaremaistest käsitsi korjatud ürtidest.
Eesti käsitöödžinnide test

2. Crafter's London Dry Gin

Kangus: 43% alkoholi
Tootja: Liviko

Crafter’s on põhjamaisest puhtast loodusest inspireeritud Eesti käsitöödžinn. Maitsesügavust lisavad Eesti teravili ja Kubja Ürditalu maitsetaimed. Liviko džinnimeistrite sajanditepikkune kogemus, hoolikalt valitud ürdid ning laitmatus tasakaalus RETSEPT NR 23 loovad üheskoos tõeliselt erakordse maitseelamuse.

Ürtide destilleerimist alustasime Livikos juba eelmisel sajandil ning alates toonasest ajast on kasutuses autentne pot still destillaator ehk vaskkatel. Seda ajaloolist vaskkatelt kasutame ka Crafter’s London Dry džinni loomisel. Lisaks on eelnevad Liviko džinnimeistrid pärandanud meile oskused ja salanipid, mille abil saame luua tõeliselt erakordset džinni.

Erakordse džinni loomiseks otsisime Eestimaa pinnalt unikaalseid ürte. Õiges kasvufaasis Kubja Ürditalu niitudelt korjatud mailaseürt lisab Crafter'si maitsele lillelise pehmuse. Fenkoliseemned annavad õhetava alatooni. Tulemuseks on tõeliselt erakordse maitsebuketiga džinn, mis on justkui kokteilidesse loodud, sest laseb ka teistel koostisosadel särada.

Eesti käsitöödžinnide test

3. Distillirium Metsis Handcrafted Gin

Kangus: 44% alkoholi
Tootja: Distillirium

Üsna õlise konsistentsiga, aromaatne ja särtsakas, intensiivne kodumaine käsitöö džinn. Valmistatud kodumaisest mahepiiritusest, Kihnu ja Saaremaa kadakamarjad ning teistest ürtidest leiab džinnist koriandrit, kikkaputkejuurt, paradiisiteri, sidrunikoort ja veel 4 salajast ürti, mille ära arvamine on jäetud juba džinninautijatele. Ürdivalikuid tehes soovitud leida selliseid komponente, mis aitaks luua džinni, mis mõjuks nii keeleotsale kui ka alla neelates jääks pikemalt kurku püsima. Soov oli luua maitseelamust, mis ei jätaks kedagi külmaks.

Džinn on valmistatud Pot-still meetodil, ühekordse destilleerimisega, et ürtidest kaasa võtta võimalikult palju maitseid/aroome. Serveerimine: sobib juua nii puhtalt (jää ja soovikorral nt laimiviil) kui ka toonikuga. Toonikutest soovitame kodumaist Mixturi toonikusiirupit, mis on üsna intensiivne ning saab luua suurepäraseid kokteile.

Tootja: "Me oleme suured džinnisõbrad ning unistasime sellest, et seda saaks endale kraanist ise lasta. Alguses lasime seda vaid endale rohke jääga täidetud klaasi ja see maitses hästi. Siis lasime sõbrad enda juurde, lasime jala sirgu ja lipsu lõdvaks ja maitses ikka hästi. Nüüd laseme seda ka pudelitesse, et ka Sina saaksid sellest osa. Seda on ilus ka pudelis vaadata, kuid peamiselt on see tehtud nautimiseks, et saaksid lasta headel asjadel enda juurde tulla. Lase ta välja."

Eesti käsitöödžinnide test

4. Flavorwood Smoky Gin

Kangus: 42,5% alkoholi
Tootja: Flavorwood

Inspireeritud Eesti sajanditepikkusest alkoholitootmise värvikast ajaloost, puhtast kodumaa loodusest ja vanarahva toidu suitsutamise traditsioonist. Tihtipeale osatakse oodata suitsuseid nüansse näiteks Šoti viskidelt, mitte aga džinnilt. Enamasti tuleneb suitsusus linnaste turbasuitsu kohal kuivatamisest. Vahetevahel pole aga tegu mitte turbasuitsu, vaid puidusuitsuga. Nii on ka Flavorwood Smoky Gin puhul. Erinevaid maitsetaimi suitsutatakse erinevatel tootmisettappidel tamme- ja/või kadakasuitsuga. Just see nüanss, kerge suitsune järelmaitse, on meie džinni isikupäraks, muutes selle omanäoliseks ja unikaalseks.

Kork nagu sõrmejälg. Täispuidust ja ühest tükist freesitud ning peensusteni viimistletud kork on säilitanud tänu peitsimisele puidu iseloomuliku struktuuri. See muudab iga korgi kordumatuks, rõhutades seeläbi ka toote naturaalsust ja looduslähedust. Kuna džinnis olev suitsune järelmaik saavutatakse loomulikul teel, ei ole võimalik sajaprotsendiliselt tagada, et iga partii on täpselt ühesuguse suitsunoodiga. Nii, nagu ka iga kork teineteisest natuke erineb, võib seda teha ka meie džinn partiide lõikes.

Eesti käsitöödžinnide test

5. Saaremaa Dry Gin

Kangus: 37,5% alkoholi
Tootja: Altia

Saaremaa Gin on karge kui hommikupäikeses sillerdav vihm. Ei midagi keerulist. Lihtsalt kristallselge põhjavesi ning saaremaiselt metsikute kadakate ja värskete ürtide aroomid. Saaremaa Gin’i valmistamisel kasutatakse ülipuhast ja kõrgekvaliteedilist teraviljapiiritust, angeelikajuurt, koriandrit, erinevaid naturaalseid looduslikke ürte ja maitseaineid ning lisatud on Saaremaa puhtast loodusest käsitsi korjatud kadakamarju.

Saaremaa Gin on toodetud pot still meetodil. Kadakamarjad ja erinevad ürdid destilleeritakse pot still meetodil ning saadud destillaadid segatakse vastavalt unikaalsele retseptile, mille tulemusel saadakse meeldivalt aromaatne ja karge džinn.

Aroom: karge ja puhas kadakamarjade aroom, mida tasakaalustab värske angeelikajuure ja koriandri nüanss. Maitse: traditsiooniline kuiv ja saaremaiselt jõuline džinn, milles on kadakamarjade kargus ja tsitruste värskus.

Eesti käsitöödžinnide test

6. Reval London Dry Gin

Kangus: 47% alkoholi
Tootja: Remedia Distillers

Täienduseks Reval Dry Gin-le tõi Remedia aastal 2013 turule uue toote Reval London Dry Gin Premium Edition. Eesti turul on see ainuke kohalik London dry taseme džinn. London dry gin on maailmas populaarseim džinni kategooria, kuid see ei pea olema valmistatud Londonis (Londonis asub ainult üks selline tootja), isegi päritolumaa ei ole määratud.

Tegelikult tähendab London džinni tüüpi ja ajalooliselt on see tõepoolest alguse saanud Londonist. Komponentide kvaliteet, nõuded valmistamistehnoloogiale ning alkoholisisaldus on siin kõrgemad kui tava-džinnidel. Aroomis on tunda lisaks domineerivale kadakamarjale tsitruselisi ja maitsetaimede nagu koriander ja heinputk kerget hõngu .

Reval London Dry Gin Premium Edition jätkab tuntud maailma brändide Tanqueray, Hendrick’s, Bombay, No.3 häid tavasid, kuid lisandub midagi põhjamaadele iseloomuliku; suurepärane aroom ja maitse ning eristuv 47% kangus. See on professionaalsete baarmenite seas hinnatud kui suurepärane koostisosa tuntud kokteilides ja erinevates segujookides.

Eesti käsitöödžinnide test

7. Mohn Island Dry Gin

Kangus: 45% alkoholi
Tootja: Moe

Muhu saare dżinn Mohn Poppy on valmistatud rukkipiiritusest käsitööndusliku väikepartiina. Dżinnile tooniandev maitse ja aroom pärinevad kadaka käsitsi korjatud sinistest ja rohelistest marikäbidest ning saare mooniseemnetest.

1688 aastal kutsuti Muhu saart Mohn’i saareks, mis saksa keeles tähistas mooni-saart. Tollal oli saar kaetud suurte mooniväljadega. Unised kalurikülad, pöörlevad veskitiivikud, päikesest ja tuulest pleekinud rookatusega majad, metsas ampsavad sammalt põdrad, varahommikusel heinamaal kikitavad kõrvu metskitsed ja vaheldumisi kõikidel aastaaegadel liuglevad taeva all sadakond linnuliiki. Sellel kivisel ja tuultele avatud väikesaarel püüdlevad kõikjal taeva poole rohelised kadakad ja suvel kriiskavad nende vahele mustrina tikitud erkpunased moonipõllud.

Mohn Poppy dżinn on selle lummava maastikumustri käsitsi valmistatud jäädvustus. Selle mustri kätkemiseks dżinni maitsesse on jala- ja kätepaarid kadakamarju ning mooniseemneid korjates rännanud kõigil aastaaegadel risti ja rästi läbi kogu saare.

Ae, võeras, sie kõik mis sii pudelis
põle mette kaose läin.
Tule mo otsa piale,
ma karguta sind mandrile ää.

Eesti käsitöödžinnide test

8. VÕITLUSVÄLINE LISADŽINN: Crafter's Aromatic Flower Gin

Kangus: 44,3% alkoholi
Tootja: Liviko

Lilleline džinn, mis ei allu ühelegi mõttemallile. Soov luua tõeliselt erakordne džinn viis meid iidse alkeemiani, mille eemärk oli elementide moondamine millekski enamaks. Alkeemikute suurimaks unistuseks oli luua Panatsea - elu eliksiir, mis raviks kõik haigused. Meid inspireeris sarnane ideaal. Oli selge, et just vask on element, mille kaasabil meie džinn välja arendada. Vase alkeemilisest olemusest peegeldus emotsioonide värvikirev küllus, mis sulandus vaevata meie 12 hoolikalt valitud aromaatse maitsetaime hulka.

Kartmatu katsetamine viis meid lõpuks ainulaadse eliksiirini, mis ei allu ühelegi levinud mõttemallile. Crafter’s Aromatic ei ole harilik džinn vaid koloriitse maitsebuketi musternäidis, mis väljendab end elavalt nii lõhna, maitse kui ka välimuse järgi. See on käsitööna valminud meistriteos.

Kibuvitsaõitest valmistatud tõmmis sisaldab looduslikku pigmenti, mis annab džinnile kuldse värvuse. Klassikalises kokteilis toonikuga muutub jook tänu kibuvitsaõitele heleroosaks!

Retsept nr. 38 on unikaalne segu 12 hoolikalt valitud aromaatsest maitsetaimest. Elegantse džinni aroom, milles domineerivad Eesti rannikule iseloomulikud kibuvitsaõis ja angervaks, on mahlakalt lilleline, ümar ja kompleksne.

Vaskkatlas destilleeritud Crafter's Aromaticu rikkalikus maitsebuketis on aga tunda erinevaid magusaid õielisi: kibuvitsaõis, angervaks, lavendel, roos, kummel, leedriõis. Džinni magusust tasakaalustavad kadakamarjade kargus ja eksootilise yuzu värskus.

Käsitööna valminud džinn on Liviko joogiarhitekti kordumatu looming. Erakordne jook nõuab ka erakordset pakendit: džinnile lõi väärilise vormi disainiagentuur KOOR. Džinni pudel on vaskkatla värvusest inspireerituna vaskne ning tekstuuri loovad erinevate õieliste abstraktsed mustrid, mis sulanduvad harmooniliselt üheks unikaalseks džinniretseptsiks. Džinni visuaalse vasemaailma aitas tõeliseks kunstiks vormida Eesti ehtekunstnik Hans Kristian Mänd.

Nagu mainitud, maitsesime Eesti džinne kahel moel: puhtalt ja toonikuga. Toonikuks valisime Fentiman's-i tavalisema joogivedeldaja, selleks, et džinnimaitse oleks kõige paremini tunda ja mõista. Nagu samuti juba mainitud, hindasime jooke 10 palli skaalal, aluseks aroom, maitse, välimus ja üldine mulje. Tegemist oli pimetestiga ning joogid said testijatele selgeks alles maitsmise lõpus, kui kõik punktid olid kokku loetud.

Aga jälle ... ei hakka pikemalt kedagi kinni hoidma. Testi tulemused ...

Eesti käsitöödžinnide test

EESTI PARIM DŽINN: PUHTALT


1. Distillirium Metsis Handcrafted Gin

Metsise puhul võlus maitsjid tema äärmiselt huvitav, ühe korraga lilleline ja metsaline aroom - tunda on nii kerget suitsu, rohelist muru, rummist karamelli, vihmamärga kuusemetsa. Lisaks oli aroomis tuntav kerge puskariõli lõhn maitses kadunud ning maitsenoodid olid pehmed kui ema pai. Maitses lõi korraga välja hapusus, kreftisus ja kerge ingver. Üsnagi kange napsi kohta on Metsis kergesti joodav, tema maitse on õhuline ning ei jää liiga pikaks suud katma.

2. Mohn Island Dry Gin

Üks Eesti esimesi nii öelda käsitöödžinne üllatab väga oma äärmiselt kaneelise aroomiga - kui ei teaks, et tegemist on kange napsiga, arvaks, et nuusutaks jõulust saia. Ühe korraga on selle joogi aroom kreftine ja magus, mis võib paljudele meeldida, kuid võib ka peletada. Samuti on tunda selles joogis Eestimaa suve, koos piimanõgeste ja kastemärja rohuga. Maitselt on Mohn tasakaalukas, kuid sellevõrra laia maitsebuketiga, milles on glamuurset vaniljet aga ka looduslikku ürti. Üldiselt on tegemist lihtsalt joodava džinniga, mis sobib pigem algajale.

3. Lahhentagge Osel Dry Gin

Järgmine saarelt pärit naps, milles ainsana kasutatud meie enda vähetuntud ürti, mida tuntakse kui Põhjala ingverit. Äärmiselt värskete nootidega aroom, kust löövad läbi till ja värske kurk aga samas ka vürtsisemat fenkolit ja mooni. Üks huvitavama aroomiga džinn Maitsed.ee testis. Maitselt samuti korraga värske ja vürtsine, kus eriti tugevalt on pikemal rüüpamisel ja vedeliku suus keerutamisel tunda roheline õun ja koriander. Samas on maitse pikk ning suhu jääv maitse pigem puine kui värskendav.

Terviklik, kõiki hindajate hindeid sisaldav testitabel: Puhtalt maitstuna


Eesti käsitöödžinnide test

EESTI PARIM DŽINN: TOONIKUGA

Alustuseks tuleb ära märkida, et 99% juuakse maailmas tänasel päeval džinni ikkagi seguna, kokteilina, kõige laiemalt erinevate toonikutega. Ehk siis see on nüüd see tabel, mis võiks panna kõrvad liikuma baari pidajatel ja kodutarbijatel korraga.

1. Flavorwood Smoky Gin

Smoky Gin'iga valmistatud kokteili kihisevat pealispinda nuusutades lööb koheselt sõõrmeisse sidrunine suitsusus, mis on ühekorraga värskendav ja teisalt villaselt soojaandev. Tegmist on kohe arusaadavalt delikaatse joogiga, mis vajab hoolt ja õiget meelelaadi, et juua. Maitses lööb välja meeletult hea balanss suitsuse ja sidrunise vahel, ei ole liigseid segajaid, vaid need kaks maitsete keerutavad end suus. Imeline vaheldus suitsuste viskide nautijatele, samuti neile, kes otsivad joogist värskendust väsinud vaimule ja ihule. Kindlasti üks parimaid toonikusegusid, mida endale õhtul lauale tõsta.

2. Saaremaa Dry Gin

Testi must hobune, kuna on oma hinnaklassilt tunduvalt odavam kõikidest teistest osalejatest. See aga - nagu selgus toonikuga juues - ei oma mitte mingit tähendust. Saaremaa džinn on mekkiijate arvates kõige klassikalisem džinn kogu valikus, mis toonikuga andis edasi tugevalt oma taotletud üksluisuse, kuid selle taga peidus oleva tsitruselise aroomi, milles on tunda harmooniat. Maitse aga viib kohe sellele rajale, kuhu üks džinn toonik peab viima - see on jook, mis annab hea tuju ja ei nõua liigset tähelepanu, sättimist ega energiat. Ideaalne kokteilidžinn, mis võiks kapis leiduda.

3. Reval London Dry Gin

Teine eestlastele suhteliselt tundmatu kohaliku tootja valmistatud džinn, mis aga võitnud omas klassis maailmas juba auhindu. Tegemist on jälle ääretult klassikalise ja puhaste maitsetega džinniga, milles tunda selgelt kadakaid ja tsitrust - seda nii maitses kui lõhnas. Samas on lõhnas tunda ka pehmet roosiseepi ja pelglikku magusust, toonikuga kokkusegatuna aga tulevad välja ka teravamad vürtsised ja kreftised noodid, mis keelel mõnusalt kipitavad. See on jook, mille üle võib olla väga uhke nii tootja kui selle jooja.

Terviklik, kõiki hindajate hindeid sisaldav testitabel: Toonikuga maitstuna

Eesti käsitöödžinnide test

Nagu ikka on igal asjal maailmas mitu vaatenurka, samuti toitudel ja jookidel, nende hulgas džinnil. Ootamatud nüansid ja maitsemeelte mängud andsid väga palju mõtteainet kõikidele testijatele. Ootamatuid tulemusi oli selles testis ka professionaalidele, kes olid kõiki neid jooke varem loomulikult maitsnud, kuid ... sedasi ühtse järjestusena polevat seni keegi neid jooke ka proffide ette tõstnud.

Eesti Baarmenite Assotsiatsiooni Koolituskeskuse koolituste juht Angelika Larkina räägib oma emotsioonidest pärast testi:

Mida aga arvas Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni president Kristjan Markii Eesti džinnidest: