Vaakumissetõmmatud toitude veeakvaariumis küpsetamine ehk sous-vide on juba aastakümneid tuntud tehnoloogia toidu perfektseks valmistamiseks. Viimase viie aastaga on sellest vahendist saanud iga Eestigi profiköögi kindel osa, 2016. aasta tõi aga turule mitu mugava hinnaga kodust masinat. Need sobivad aga ka sellel aastal kingikotti - neile kellel seda veel pole.

Täpsemalt on tegemist vahendiga, mis suudab veevannis vett liigutades ja kuumutades hoida temperatuuri kümnendiku täpsusega. Vaakumisse tõmmatud lihad - steigid ja röstbiif - valmivad 65-68 kraadi juures alti perfektseks. Masin sobib kindlasti pisut edasijõudnud gastronoomile, kuid võib olla ka esimene tõsisem töövahend algajale. Sous-vide masin tagab, et ükski liha ei tule köögist ala- ega üleküpsenuna.

Lihtne mehhaaniline kaadervärk, millega saab kodus valmistada värsket pastat - spagettidest, lasanjelehtede ja ravioolideni. Saadaval praktiliselt igast suuremast toidupoest, see pastapressija tõstab iga makarone sisaldava roa täiesti uuele tasemele.

Ise tehtud kodune pasta tähendab seda, et võib pasta värvimiseks kasutada lisandeid - seepia tinti, et muuta makaronid mustaks; peeti, et muuta spagetid punaseks või spinatit, et muuta linguinid roheliseks. Täielikult roostevabast terasest valmistatud masin on igavene ja sobib kingiks ka siis kui ise pasta tegemine on menüüs vaid korra kuus. Soovitame!


Keraamiliste grillide Rolls-Royce ehk Big Green Egg on toonud õues toidu valmistamisse totaalselt uue kvaliteedi. See raske ja suur grill akumuleerib ning tsirkuleerib kuumust selliselt, et ka kõige vintskemad lihad valmivad perfektselt.

Lisaks klassikalisele grillile peidab see vahend endas veel pitsa ahju, koogiahju ja klassikalist BBQ-ahju. Hind on sellel tootel krõbe, kuid kui olete grillija ning võtate liha sütel valmistamise ette ka talvisel perioodil, soovitame kaaluda investeerimist "munasse". Kui olete keraamilist grilli kunagi proovinud, on keeruline muu grilli juurde tagasi minna.

Vanakooli vahend, mis oli vanasti olemas igas kodus. Tegemist ei ole mitte millegi muu kui sous-vide masina vanakoolima variandiga. No tegelikult on masinad erinevad, tööpõhimõte aga sarnane - rõhk, samamoodi nagu ka vaakum, valmistavad toitu ühtlasemalt ja kiiresti.

Rõhukeetjaga valmistasid meie vanaemad õhtusest lihapraes kuni kapsasteni. Rõhk kraabib hautiste valmimisajalt maha tunde - muidu 3-4 tundi vajav lihahautis valmib vaid 1,5 tunniga, kui mitte kiiremini. Rõhukeetjad ei maksa palju, kuid kasu on neist köögis palju. Soovitame aga valida kvaliteetne keetja.

Eesti Vanglatööstuse oma bränd ehk Stoveman alt tarbijateni toodav tubane väike suitsutusahi sobib nii gaasiahjule, induktsioonile, grillile või lõkkele. Väikene suitsuahi annab võimaluse ka toas anda roogadele unikaalne "Eesti" maitse. Suitsutuskasti põhja pannakse lepapuu laastu või muud suitsutamiseks sobivat materjali.

Rasvavann täidetakse puhta liivaga (liiva võib ka ära jätta) ja küpsetusrestile laotatakse suitsutatavad produktid ning vann asetatakse koos restiga kasti põhja laastude peale. Kast suletakse kindlalt kaanega ning tõstetakse grillile või lõkkesse kuumenema. Näiteks kilose kala suitsutamiseks kulub keskeltläbi 20-30 minutit.