VIDEO: Eesti kuulsaima šokolaadivabriku käsitöökommid valmivad vanade kommete kohaselt
Kalev on läbi oma rohkem kui 200-aastase ajaloo valmistanud kompvekikarpe erinevateks sündmusteks ja tähtpäevadeks. Väärikaima osa neist moodustavad ka tänasel päeval käsitöökompvekkide kinkekarbid. Maitsed.ee käis šokolaaditehases oma silmaga vaatamas, kuidas "moos kommi sisse saab".
Tuntuim ja auhinnatuim neist on kahtlemata Tuljak, mille sisu ja välimus on püsinud üle 40 aasta pea muutumatuna. Enam kui poole sajandi vanune Maiuspala on ülekaalukalt kõige populaarsem Kalevi kommikarp. Seda mandlipralinee täidisega hõrku šokolaadikommi armastavad nii väikesed kui suured ja pisikese blondi tüdruku ning tibudega karbikujundus on tuntud pea kõigile.
Kalevi käsitöökommide valmistamise alguseks võib lugeda 1806. aastat, kui suhkrupagar Lorenz Caviezel hakkas Tallinnas Pikal tänaval kohviku Maiasmokk tänases asukohas pidama kondiitriäri. 1921. aastal asutatakse aga ASi Kalev tuntuim eelkäija ehk šokolaadi- ja kompvekivabrik Kawe.
Tolleaegse Eesti suurima kondiitrivabriku Kawe toodang oli hästi tuntud kodumaal ja mitmel pool mujalgi. Ettevõtte eksportis tähelepanuväärse osa oma toodetest erinevatesse sihtriikidesse: Ameerikasse, Inglismaale, Tuneesiasse, Marokosse, Prantsusmaale, Indiasse, Hiinasse ja mujale.
Teistest suurtest tolleaegsetest magusatootjatest tasub nimetada Ginovkeri (asutatud 1906), Brandmanni (1901) ja Klaussoni (1920) vabrikuid. Neis ettevõtetes koos Kawega töötas 1930.-ndate aastate lõpus üle 75% kogu Eesti kondiitritööstuse töötajatest. Suurtele tootjatele pakkusid konkurentsi mitmed väiksemad ettevõtted: Riola, Endla, Eelis, Efekt ja muud.