06.09.2016, 19:30
Maitseme teistmoodi putru — kaerakliipuder oliiviõli ja parmesaniga
Moos, mesi ja või on need, mis tavaliselt pudru peale pannakse. Seekord valmib väikese vimkaga hommikupuder, kus moosi ja võisilma asemel on hoopis Itaalia köögist pärit oliiviõli ja parmesani kooslus. Sobib hästi neile, kes ei ole magusa pudru sõbrad.
Kaerakliipuder oliiviõli ja parmesaniga
Autor: Tuuli Mathisen
Ajakiri Oma Maitse
2-le, valmistamisaeg: 25 minutit
- 2 dl Veski Mati Kaerakliisid
- 4–5 dl vett
- soolahelbeid
- oliiviõli
- riivitud parmesani
Aja kergelt soolaga maitsestatud vesi potis keema ja nirista sisse kaerakliid. Sega kõik ühtlaseks ning keeda vaiksel tulel umbes 5 minutit. Aseta kaas peale, lülita pliit välja ning jäta puder veel 10–15 minutiks sinna järelhauduma. Vajadusel lisa vett, et saada soovitud konsistentsiga pehme puder. Tõsta puder kaussi, puista peale soolahelbeid, nirista oliiviõli ning riivi või tõmba koorimisnoaga peale parmesaniribasid. Söö kohe.
- Klii on kaeratera kõige tervislikum ja kiudainerikkam osa, mis sisaldab rohkelt valkaineid, süsivesikuid ja vitamiine. Kaerakiududes on rohkesti nn vees lahustuvat kiudainet beetaglükaani, mis alandab kolesterooli ning veresuhkrut. Tasub teada sedagi, et kliirikkad toidud aeglustavad seedimisjärgselt veresuhkru tõusu.
- Kliisid võib süüa mitmeti, näiteks lisada pudrule, müslile, marjadele, kohupiimale, jogurtile või salatile. Nüüdisaegse kiudainetenappuse taustal lisatakse kliisid täiendavalt paljudele küpsetistele, ka paljudele tavatoitudele, näiteks vormiroogadele, pannkookidele ja kotlettidele.
- Peotäis kliisid päevas aitab seedimist korras hoida.
- Kliid on leidnud kasutust ka kosmeetikas, näiteks kasutatakse kliimaske näonaha hoolduses kooriva toime saavutamiseks.