Kuidas valmistada kristallselget jääd kokteilidesse ja mahladesse?
Klaarselge kokteilijää muudab iga klaasitäie jahutavat jooki imeliseks kunstiteoseks. Ringleb aga väga palju erinevaid müüte, kuidas on võimalik valmistada jääd, millest on võimalik läbi vaadata. Õpime siis õigesti jääd valmistama!
Koduses sügavkülmikus jäärestis või jääkottides valmistatud jää jääb üldjuhul piimjas ning hägune. Palju on räägitud sellest, et klaari jää saamiseks tuleks vett enne külmutamist filtreerida või külma tuleks panna hoopis keedetud või lausa kuuma vett. Need ideed aga on kõik müüdid ega taga klaari jääd. Teeme siis aga selgeks mismoodi valmistada selgt jääd.
Pöörduma ei pea palju kaugemale kui Emakese Looduse juurde ning vaatama füüsikaliselt otsa selllele, kuidas valmib jää järvel. Järve ja liustikujää on lahti lõigatuna klaarselge ning selle selguse tagab asjaolu, et vesi jäätub tükiks vaid ühest küljest - järve puhul siis ülevalt alla. Neid tingimusi peegeldades on ka kodus võimalik jää klaariks jätta.
Kui vesi jäätub keskkonnas, kus külm siseneb vette igast küljest ei ole vees olevatel õhumullidel ja muudel gaasidel kuhugi liikuda ning jää jääb "sogane". Ühelt poolt ja ühtlaselt jäätuval veel on ruumi, kuhu "mullid" suruda ja ennast puhastada.
Kodustes tingimustes ei ole vaja end varsutada muuga, kui anumaga, millel on kõik küljed peale ühe hermeetiliselt soojustatud. Näiteks sobib selleks väikene kaasaskantav külmutuskast, millelt on eemaldatud kaan, toidu soojashoidmise karbid või ise makrofleksiga soojahermeetiliseks muudetud plastnõu.
Kui selline anum on olemas tuleb see vaid täita veega, tõsta kodusesse südavkülma ning unustada 24-48 tunniks (olenevalt anuma suuruest!). Edasi saab sellest jääkamakast lõigata ja toksida välja nii kuubikuid, palle kui puru. Milliseid tööriistu selleks võiks olla vaja, näete õppevideost.
Vaata ka kiiret õppevideot, kuidas valmistada täiesti klaari kokteilijääd: