Legendaarne Vabaduse väljaku kohvik Kultas tähistab sünnipäeva
1937. aastal tegevust alustanud Kultase kohvik Vabaduse väljakul kujunes Eesti kohvikukultuuri musternäidiseks. Toona superstaari seisusesse tõusnud kohtumispaik on siiani oma järglastele suureks eeskujuks. Kunagises pangamajas tegutsenud kohvikud on kandnud mitmeid nimesid, läbi elanud erinevaid aegu ja kombeid. Kuid mõistagi, just Kultas on see Eesti kohvikukultuuri verstapost, kelle häid tavasid praegune kohvik Wabadus elustada soovib.
Raamat “Kultaste saaga“ pajatab kohviku suurtest voorustest, pakkudes pea 70 sorti torte ja tosina jagu kohviliike. Klientide lugeda olid Euroopa riikide tähtsamad ajalehed.
"Tänapäeva inimestele on ehk üllatuseks, aga sel ajal ei olnud kombeks kohvikus alkoholi pakkuda. Peeti lugu karskest meelelahutusest ning kohvik oli täis kultuuri, salongimuusika ja ilukirjandusõhtute suminat," mäletab kunagine Kultase kohviku külastaja ja ajaloolane Jüri Kuuskemaa.
Kohvik Kultase asutaja Nikolai Kultase tütar Kristi Kultas-Ilinsky elab tänini ja on oma memuaarides meenutanud, et kohviku alumine korrus avati hommikul kell seitse.
"Meil oli niisugune teenus, mis ajaks praegused inimesed ehk naerma. Kliendid, kes tulid hommikuse rongiga pealinna asju ajama, tahtsid peale sõitu korraliku väljanägemise säilitada. Soovi korral viis meie kelner kunde ülikonna Niguliste tänava rätsepaärisse kiirpressimisele. Kui kliendil oli kohv joodud ja värsked lehed loetud, võis ta laitmatult sirge ülikonna taas selga panna," meenutab Kultas-Ilinsky.
Kultas-Ilinsky kirjeldab nii enda kui oma isa mälestuspilte Eesti sõjaeelsest elust ja kohvik Kultase rajamisest eluloolises raamatus "Kultaste saaga."
2. veebruaril kell 18 tähistatakse kohvik Wabaduses legendaarse kohviku Kultas sünnipäeva. Kell 18.30 esitab teater Varius kultuuriloolise stseeni Kultase asutajast Nikolai Kultasest. Sünnipäevaõhtu muudavad hubaseks Jüri Kuuskemaa põnevad lood kohvikute ajaloost ja kommetest. Meeleolu loovad elavad viiuli- ja klaverimeloodiad.