“Epiima Põltsamaa meiereis valmiva Gouda juustu retsept on välja timmitud eestlaste maitse-eelistusi silmas pidades,” selgitas Saks ning lisas, et juustu iseloomustab koorene konsistents, millel on kerge puuviljane järelmaitse. Gouda sobib lisaks võileibade ja suupistete valmistamisele hästi ka näiteks soojadesse ahju- ja köögiviljavormidesse.

“Uute ja põnevate maitsete kõrval pööravad Eesti juustusõbrad järjest enam tähelepanu ka toiteväärtusele, tooraine puhtusele ning selle päritolule,” märkis Saks ning lisas, et Epiima juustud on selles osas kahtlemata kindla peale minek, sest neile ei lisata säilitus- ega teisi lisaaineid ning juustude valmistamiseks kasutatakse kohalike piimafarmerite toodangut. “Lisaks on kõik Epiima juustud ja või laktoosivabad,” märkis Saks.

Gouda juustu kaheksanädalane valmimisprotsess saab alguse just kodumaise maapiima kogumisest.

“Peale piima kontrollimist ja pastöriseerimist jõuab see juustukatlasse, kus kasutame spetsiaalseid juuretisi ja laapfermenti,” selgitas Saks ning lisas, et saavutanud õige happesuse, villitakse juustud vormidesse, tõstetakse soolvette ning pannakse laagerduma. Valmis juustu soovitab Saks vähemalt kümme minutit enne tarvitamist külmkapist välja võtta, sest alles siis saavutab see oma algupärase maitse.

1910. aastal Põltsamaal loodud Epiima pisimeierei on tänaseks kasvanud üheks Eesti suuremaks juustu- ja võitootjaks kuuludes ligi kahesajale Eesti piimafarmerile.