17.11.2015, 15:25
Verivorstide küpsetamise nipid: grilli terve vorst ja pealt saab krõmps
Jõulud ning sellega kaasnevate roogade söömine, tihti ka ülesöömine, ei ole enam merede taga. Selleks, et lauale oleks panna perfektsed verivorstid, annab Eesti tuntuim grillmeister ja lihakokk Enn Tobreluts nõuandeid. Kuidas valmistada ideaalne verivorst?
FOTO:
- Prae verivorste keskmisel kuumusel eelkuumutatud, kergelt toiduõliga kokku määritud pannil. Praadimisaeg on u 12 min, peenikeste vorstide puhul u 9 min. Erinevalt lihast meeldib verivorstidele see, kui neid sagedasti ümber keeratakse.
- Ära pane verivorste pannile otse külmikust, sest siis on temperatuurikõikumine liiga suur.
- Juhul kui teed enne küpsetamist verivorstidele auke sisse (et vorstid ei puruneks), kasuta selleks teravat nõela, mitte nüri kahvlit – muidu rebeneb vorst kergelt katki.
- Verivorstid sobivad ideaalselt ka grillimiseks ning seda nii söe- kui ka gaasigrillil. Jällegi on tähtis veidi madalam kuumus, muidu läheb vorstikest katki. Küpsetusaeg on umbes sama mis pannil praadimise puhul.
- Parim on küpsetada verivorste eelkuumutatud praeahjus. Selleks et nad ahjuplaadi külge kinni ei jääks, määri plaati toiduõliga. Küpseta vorste 15 min 150 °C juures ja siis keera temperatuur 180 °C-ni ning küpseta veel kuni 10 min. Peenikeste vorstide küpsemisaeg on lühem ja temperatuur madalam – muidu läheb kest katki (u 10 min 150 °C juures, lisaks 5 min 180 °C juures).
- Hea, kui verivorst jääb pealt veidi krõmps. Kesta purunemise vältimiseks aseta praepannile veega anuma, et ahju tekiks veidi niiskust.
- Verivorste võid soovi korral enne serveerimist glasuurida mee või maltoosaga ja lasta neil veel paar minutit ahjus pruunistuda. Nii tekib vorsti peale karamellikiht, mis samas muudab vorsti ka seest magusamaks – maitse asi.
Verivorstidega sobib hästi kokku pohlamoos ja verikäkiga hapukoor, salatiks kõrvale kõrvitsa- või pohla-õunasalat.