Kadakaimpeerium õigustab igati oma nime

Džinni ei ole võimalik valmistada ilma kadakamarjadeta. Selleks, et kutsuda kanget destillaati just sedasi, peab nii maitses kui ka aroomis olema tunda selget kadakapuudutust. Džinnitootmise reeglite kohaselt peab 50% kõikidest destillaati minevatest taimedest, marjadest, ürtidest, lilledest (ingl botanicals) olema kadakamarjad. Erinevate kadakamarjade arv ja neist saadavad nüansid ei ole aga piiritletud.

„Kui me džinnitehasega alustasime, tellisime katsetamiseks kadakamarju umbes 20 erinevast paigast üle maailma, sest tahtsime Junimperiumi džinnidesse leida need kõige meeldejäävamad, kuid sellised, mis looksid üheskoos harmoonia. Kiiresti selgus, et kõige aromaatsemad marjad pärinevad Vahemere piirkonnast. Meie valikusse jäidki kolm aroomikat, õlirikast kadakamarja, mis kõik lisavad džinni erinevaid elemente,“ räägib ettevõtte üks asutajaid Priit Põldmäe.

Junimperiumi džinnides kasutatakse kadakamarju nii Makedooniast, Serbiast kui ka Itaaliast. Iga mari annab džinnile ka unikaalse maitse – üks neist karamelli-, teine peene tsitrusemeki, kolmas aga hoopis männiokkase, kergelt vaiguse tooni. Põldmäe selgitab, et igas nende džinnis on ka kadakamarju nii Saare- kui ka Hiiumaalt, sest poleks võimalik mõelda Eesti džinnile, kus poleks tarvitatud kohalikke marju.

„Saaremaa ja Hiiumaa marjad on meie valikus ühelt poolt kodumaise päritolu pärast, kuid Hiiumaa laidudel saadud päikese tõttu annavad sealt pärit marjad põnevat vanillimaitset,“ lisab Junimperiumi asutaja.

Kvaliteet detailse hoolitsuse kaudu

Destilleeritud džinnide tootjad jagunevad kahte koolkonda: ühel pool on need, kes peavad oluliseks luua retsept, kus õige koostise ja maitse koos destilleerimine on see, mis annab selle õige tulemuse. Teisel pool aga toimetavad need meistrid, kes leiavad, et puhtaima tulemuse saavutamiseks on parim kõik džinni minevad toorained eraldi leotada, eraldi ka destilleerida ja alles seejärel retsepti järgi kokku sobitada. Junimperium usub viimasesse protsessi, kuna kontrollib sedasi täielikult iga džinnitoodangu kvaliteeti, vastavust kliendi ootustele ja džinnivabriku käekirjale.

Tunnustatud džinnitootja

Novembri keskel Kultuurikatlas toimunud festivalil Maitsev Eesti võitis Junimperium žürii otsusel neli auhinda:

  • parimate ajaloolises stiilis džinnide kategoorias kulla ja kategooria üldvõitja auhinna;

  • parimate puuvilja ja marjadega maitsestatud džinnide kategoorias kulla ning kategooria üldvõitja auhinna;

  • parimate tumedate likööride ja marjanapsude kategoorias kulla;

  • parima alkoholivaba joogi kategoorias (vahujoogid, jääteed, pikendajad ja limonaadid) samuti kulla.

Vaata lähemalt: www.junimperium.ee

„Maitse saamist mõjutab nii piirituses leotamine kui ka destilleerimise kiirus ja temperatuur. Toon mõne näite: kui me kadakamarju näiteks leotame enne destilleerimist – selleks, et neist rohkem maitseid kätte saada –, siis lilleliste taimede puhul on oluline jälle madalam destillatsiooni temperatuur ja ka kiirus. Seda selleks, et mitte saada lilledest džinni seda ebasobivat rohust mõrkjat maitset. Samuti on aeglasel destillatsioonil võimalik võtta samast taimest välja erinevad fraktsioonid, mida siis erinevate džinnide kokkusegamisel kasutada,“ mainib Põldmäe.

„Kuidas täpselt iga džinniretsept tekib, tulebki panna kokku kogemuste ja katsetuste baasilt,“ lisab ta ja mainib ka seda, et palju on õpitud ka välismaist kirjandust lugedes. „Eestikeelset lihtsalt ei ole ja ega õppida saabki sellest, kuidas iga eraldi destilleeritud džinniosa mekib ning teistega kokku sobib,“ sõnab ettevõtte asutaja.

Piiritusevalik garanteerib puhtuse

Kolmas vundamendinurk, millele Tallinnas Telliskivi linnakus asuv džinnivabrik toetub, on puhta maitse, aroomi ja sisuga piiritus. Junimperium kasutab selleks Moe mahepiiritust, mis on eelnevalt mitmekordselt puhastatud ja millest on suur osa destilleerimisel tekkivaid liigseid ühendeid välja võetud. Moe vabriku kõrged kolonndestillaatorid on loodud selleks, et saada puhast, lõuendina mõjuvat piiritust.

„Meieni jõuab piiritus 96,6-kraadisena, mis annab võimaluse seda džinnivabrikus meie vajaduse järgi maitsestada ja lahjendada. Ise piirituse tootmine oleks aga meil liiga töömahukas ja kallis, lisaks ei suudaks me saavutada seda puhtust, mida Junimperiumi džinnide tootmiseks vaja on. Me oleme ikkagi maitsestajad ja „kokad“, kes heast toorainest midagi uut ning unikaalset valmistavad. Meie ekspertiis ongi džinnide loomine,“ mainib Põldmäe.

Ammuta inspiratsiooni Junimperiumi jõuluretseptidest!

TÄHELEPANU! TEGEMIST ON ALKOHOLIGA.

Jaga
Kommentaarid