Üllata oma lähedasi tähtpäeva puhul erilise ja rikkaliku suupistega. Need kiiresti valmivad ja hõrgud leivakesed pakuvad silmailu ja maitsenaudingut. Finn Crisp on just see õige tasakaalustatud maitsega näkileib, mis sobib suurepäraselt allolevate koostisosadega.

Valmistamisaeg: 15-20 minutit

Kogus: Neljale inimesele, 12 tk

Vaja läheb:

250 g toorjuustu

2 küpset avokaadot

150 g marineeritud kurki

300 g soolaforelli

6 muna

Valmistamine:

Keeda mune viis minutit ja jahuta. Koori ja tükelda avokaado. Lõika marineeritud kurgid pikuti pooleks. Laota näkileivad vaagnale ja määri toorjuustuga. Aseta kahvliga peale soolaforell, avokaado ja kurgid. Haki munad pikuti pooleks ning eemalda neilt noaga alumine ümar osa. Aseta munad võileivale. Raputa peale himaalaja soola ja tšillisädemeid. Serveeri.

Täisterajahust lameleib

Lameleiva tegemine on üks äärmiselt tore tegevus, esiteks kuna ta mõjub vägagi rahustavalt, teiseks, ta on värskena lihtsalt ülimaitsev. Eriti vingeks teeb selle veel täisterajahu, mis on toiteväärtuse mõistes tavalisest valgest jahust kõvasti rikkalikum.

Vaja läheb:

150g taimset jogurtit (nt kookosjogurt)

50ml vett

1 tl küpsetuspulbrit

1 tl soola

Valmistamine:

Sega kausis kokku kuivained, ehk nisujahu, küpsetuspulber ja sool. Seejärel lisa jogurt ning vesi. Sega lusikaga kausis kuni tainas on juba piisavalt tahke, et käsitsi edasi töödelda. Vala ümber jahuga kaetud tööpinnale ja sõtku umbes minut-kaks. Kui tainas peaks liiga vedel olema, siis lisa jahu juurde. Jaota tainas 8 võrdseks palliks, kata tööpind jällegi jahuga ja rulli tainarulli või pudeliga umbes 5mm paksusteks ringideks või mis iganes kuju süda ihkab. Küpseta kuumal pannil ühelt poolt umbes 30 sekundit ja siis teiselt poolt. Jätka, kuni sul on üks suur kuhi kauneid lameleibu laual.

Sobib hästi lauale koos erinevate määretega või kui soovid teha takosid mis on eriti toitvad ja tervislikud, siis lihtsalt voldi pooleks ja täida oma lemmik koostisosadega!

Jõulune läätse-pikkpoiss pohlamoosiga

Oleme harjunud seostama jõule liha ja verivorstiga. Pärast sellist söömaaega on sageli aga tunne, et kõht sai liiga täis. Miks mitte proovida vahelduseks midagi taimset ja kergemat?

Vaja läheb:

1 loorberileht

1 suur sibul

2 küüslauguküünt

1 suur porgand

3 vart sellerit

1 spl mahedat sojakastet

2 spl linaseemneid

1 tl kuivatatud tüümianit

1 tl kuivatatud koriandrit

1 tl kuivatatud punet

1 spl suitsupaprika pulbrit

5-6 spl pohlamoosi

2 spl lisatud suhkruta tomatipastat

Kastme jaoks vajad 5 spl kerget (vegan) majoneesi,

1 tl sinepit ja

1 tl mädarõigast.

Valmistamine:

Pane läätsed koos loorberilehega potti keema ning säti ahi 180 kraadi juurde soojenema. Samal ajal prae pannil sibul ja küüslauk kuldpruuniks ning lisa hakitud porgand ja seller. Prae kergelt umbes 5 minutit. Kui läätsed on pehmed, vala need köögikombaini (kui seda pole, saab ka tavalise saumikseriga püreestada), kuhu lisa juurde ka läbipraetud sibul-küüslauk-porgand-seller.

Jahvata linaseemned jahuks ning lisa läätsede + praesegu hulka koos kõikide maitseainete ja kaerahelvestega. Purusta kogu see maitsev segu köögikombaini või saumikseriga ühtlasemaks, aga ära kindlasti lase täitsa kreemjaks!

Tekstuur peaks alles jääma. Võta küpsetuspaberiga kaetud leivavorm ja vala saadud segu sinna sisse. Silu pealt ühtlasemaks ja pane 30 minutiks 180-kraadisesse ahju. Kuniks pikkpoiss ahjus küpseb, sega omavahel kokku pohlamoos (võid ka ise keeta) ja tomatipasta ning kata sellega 30 minutit ahjus mõnulenud pikkpoiss.

Siis pane ta 20 minutiks ahju tagasi ning enne serveerimist lase roal kindlasti natukene jahtuda, siis maitseb see imeline kõhutäis veel eriti hästi.

Retsept ja foto: Kadri Valsberg

Karrine riisiroog kööviljadega

Tihti on tarvis just midagi, mis kiirelt ja lihtsalt valmiks ning see riisiroog köögiviljade ning india pähklitega on ideaalne valik. Sagedasti sünnib ta just siis, kui on eelmisest päevast on veel keedetud riisi alles jäänud.

Vaja läheb:

2 peotäit shiitake seeni (võivad olla ka šampinjonid)

3-4 küünt küüslauku

1 suurem porgand

2 peotäit brokolit

2 peotäit lillkapsast

2 peotäit punast kapsast

2 peotäit spinatit

100 g röstitud india pähkleid

1,5 spl karripulbrit

2-3 tl tšillihelbeid

3 spl sojakastet

1-2 vart rohelist sibulat serveerimiseks

Õli praadimiseks

Valmistamine:

Keeda täistera riis soolaga maitsestatud vees vastavalt juhisele pakendil. Seejärel lõika porgand ja kapsad kuubikuteks, brokoli ja lillkapsas väiksemateks tükkideks ning seened viiludeks.

Kuumuta pann, lisa õli, siis seened ning porgandid. Kuumuta 3-4 minutit ja pressi sisse küüslauk. Seejärel lisa kõik ülejäänud köögiviljad. Vala pannile ka törts vett, et köögiviljad küpseksid veeauru abil kiiremini ja ühtlasemalt. Kuumuta 5-10 minutit, sõltuvalt sellest, kui krõmpsuvaid või pehmeid köögivilju soovid.

Lisa juurde keedetud riis, karripulber, tšillihelbed, sojakaste ja veidi soola. Sega korralikult.

Serveeri röstitud india pähklite ja rohelise sibulaga.

Šokolaadivahune küpsisekook

See kook kõnetab kindlasti kõiki šokolaadikoogisõpru. See on mõnusalt šokolaadine ja koosneb mitmest erineva tekstuuriga koogikihist. Siin on tummisust ja õhulisust, samas ei ole kook üleliia lääge ja magus, vaid täpselt meeldiv amps magusaisu peletamiseks.

Küpsisekihtideks:

Šokolaadikiht:

200 ml vahukoort

100 g tumedat šokolaadi (56%)

Kohupiima-šokolaadikiht:

200 ml vahukoort

50 g valget šokolaadi

50 g tumedat šokolaadi (56%)

150 g kohupiimapastat

1-2 sl tuhksuhkrut

1 suurem banaan

Kate:

100 ml vahukoort

50 g tumedat šokolaadi (56%)

Valmistamine:

Šokolaadikihi jaoks kuumuta koor potis keemiseni. Tõsta pliidilt ning lisa šokolaaditükid. Lase sulada ning seejärel sega segu ühtlaseks. Lase valminud segul täielikult jahtuda. Seejärel vahusta segu mikseriga mõned minutid, et segu muutuks pisut heledamaks.

Kohupiima-šokolaadikihi valmistamiseks vahusta koor vahule. Sulata šokolaadid veevannil ning sega kohupiimaga ühtlaseks. Valminud kohupiimasegu sega kokku vahukoorega. Lisa magustamiseks tuhksuhkut (vastavalt maitsele).

Vooderda lahtikäiva koogivormi põhi (Ø20-21cm) küpsetuspaberiga. Laota põhjale 10 küpsist. Võid mõne küpsise ka poolitada, et see ilusti ühekordse kihina põhjale mahuks (PS! vormi põhi ei jää küpsistega täielikult kaetud). Selle peale vala ühtlase kihina vahustatud šokolaadikiht. Seejärel laota peale pool kohupiima-šokolaadikihist ning laota siis taas peale 10 küpsist. Tükelda banaanid ning sega järelejäänud kohupiimasegu hulka. Tõsta valminud segu vormi küpsistele. Laota peale taas 10 küpsist, surudes need kergelt alumise kreemi sisse.

Valmista kate: selleks kuumuta koor potis keemiseni, tõsta tulelt ja lisa šokolaaditükid. Lase sulada ning sega kogu segu ühtlaseks. Vala šokolaadisegu vormi kõige peale. Seejärel tõsta kook külmkappi maitsestuma ööpäevaks. Vahetult enne serveerimist kaunista kook meelepäraselt!

Retsept ja fotod: Ragne Värk

Apelsinimekiga riisikook

Keerulisi nippe see kook ei vaja, on lihtsalt oluline, et riisi keetmisel jälgid, mis potis toimumas on! Vastasel juhul võib riis põhja kõrbeda ning koogiteoga peab otsast pihta hakkama. Muus osas miskit keerukat ei ole! Kook on parim valmistamise päeval, aga siis, kui see on jõudnud parasjagu jahtuda ning maitseid koguda!

PS! Koogi valmistamisel kasutasin jasmiiniriisi, mis on kergelt pähklise maitsega ning peale keetmist pisut kleepuv, mis on selle koogi valmistamisel ülioluline. Seetõttu ära asendada seda riisi tavalise riisiga!

Kogus: 10-12 tk

Valmistamisaeg: 1 h + küpsemisaeg

Vaja läheb:

4 dl vett

1 tl soola

5 dl täispiima

2 kaneelipulka

1 apelsini riivitud koor

2 dl suhkrut

1 tl vanillisuhkrut

75 g võid

200 g kohupiimapastat (maitsestamata)

4 muna

350 g magusat muretainast

Valmistamine

Pane riis koos vee ja soolaga potti ning lase keema tõusta, seejärel kuumuta keskmisel kuumusel 10 minutit ehk seni, kuni vesi on enamuses imendunud.Seejärel lisa piim, kaneelipulgad ja apelsinikoor. Sega läbi ning lase madalal kuumusel vaikselt podisedes valmida ca 30-40 minutit (vahepeal ka sega).Selleks ajaks peab olema riis täiesti pehme. Seejärel sega juurde suhkrud, või ning kohupiimapasta.Lase riisisegul jahtuda 15-20 minutit.Seejärel sega juurde munad.

Kata koogivormi põhi (Ø20cm) küpsetuspaberiga ning määri ääred kokku võiga. Rulli muretainas õhemaks ning vooderda sellega vormi põhi ja täielikult ka ääred.Tõsta vormi riisisegu ning küpseta kooki 160 kraadi juures 35-45 minutit.Lase jahtuda ning serveeri!

Foto ja retsept: Ragne Värk

Alkoholivaba vaarika spritz

Alkoholivaba vaarika spritz on maitsev ja värskendav kokteil. Serveeri seda külmalt jääkuubikutega ja lisatud värskete marjadega ning naudi suurepärast jooki.

Kogus: 2 klaasi

Vaja läheb:

1 sidrun

jääkuubikuid

300 ml kvaliteetset toonikut

Serveerimiseks vaarikaid

Valmistamine:

Vala klaasi põhja siirupit, lisa veidi sidrunimahla. Lisa mõned jääkuubikud ning soovi korral vaarikad ja sidruniviil. Vala peale toonik. Serveeri kohe.

Soe jook ingveri ja vürtsidega

See jook sobib ideaalselt talviste õhtute juurde, kui soovid ennast soojendada. Vaja läheb vaid Loodusväe ingveri siirupit ja vürtse.

Vaja läheb:

500 ml vett

1 apelsin (viiludena)

1 kaneelikoor

3–4 nelki

Soovi korral: lusikatäis mett (lisamagususeks)

Garneeringuks: värske ingveri viilud ja apelsinikoor

Valmistamine:

Kuumuta vesi potis keemiseni ja alanda kuumust. Lisa kaneelikoor, nelgid ja apelsiniviilud. Lase umbes 5–7 minutit tasasel tulel maitsestuda.

Eemalda potist maitseained ja apelsiniviilud. Lisa ingverisiirup ning sega läbi. Soovi korral lisa lusikatäis mett, kui soovid magusamat jooki.

Serveeri kuumalt, lisades tassi kaunistuseks ingveri viilud või apelsinikoore ribad.

Veel rohkem põnevaid ja tervislikke retsepte leiad Abstore’i blogist ja vajalikke koostisosi saad mugavalt soetada e-poest www.abestore.ee.

Jaga
Kommentaarid