Gemoss on üks Eesti suuremaid restoranisektori varustajaid ja meie riiulitelt leiab kõikvõimalikke tarku tööriistu, millest ka koduköögis palju abi on. Muide, ei, Gemossi tulemiseks ei ole vaja kliendikaarti ega midagi muud sarnast – igaüks saab julgelt uksest sisse jalutada ja püsikliendi programmiga liitunud eraisikud saavad osa mõnusatest hooajalistest soodustustest. Kauplused asuvad Tallinnas ja Tartus ning e-pood saadab kaupa üle Eesti.

Gemoss ei ole kindlasti see kauplus, kust kiiresti läbi joosta, sest uudistamist on tõesti palju – lisaks väga heale ja mõistliku hinnaga toiduainetele (eriti uhke oleme oma suure ja tavalisest toidupoest keskmiselt kolmandiku võrra soodsama hinnaga pähklite valiku üle) on meie leivanumbriks profiköökide varustus, alustades nii lihtsatest asjadest nagu lõikelauad, lõputul hulgal spaatleid, nuge, vispleid jne kuni väga spetsiifiliste tööriistadeni, nagu vorsti täitmise masinad, konveier-rösterid, riisikeetjad, popkornimasinad, fritüürid ja kebabiviilutajad – need põnevad ja suurköökides vajalikud masinad ilmselt kodus liiga tihti kasutust ei leiaks.

Küll aga oleks kodukokkadel põnev tutvuda kahe abilisega, mis kõik suurepäraselt ka jõuluvana kingikotti sobivad.

Hendichefi multifunktsionaalne seade (hind Gemossis 552,66 eurot)

Hendichefi multifunktsionaalne seade

Kuigi nimetus „multifunktsionaalne seade“ juba ütleb ära, et sellega saab erinevaid asju teha, siis ilma süvenemiseta võib kodukokal selle masina võimekuse hindamine keeruliseks osutuda. Lihtsustatult – tegemist on köögikombainiga, mis lisaks kõigile tuttavatele funktsioonidele, nagu riivimine, viilutamine, segamine, vahustamine jne, saab lisaks hakkama ka kuumutamisega ning võimaldab praadimist, keetmist, aurutamist, madalküpsetamist ja palju muud. Suure, 4,5-liitrise potiga on see väga sobilik abiline ka suurte perede jaoks, sest hautised ja supid valmivad selles tõesti imelihtsalt ning praktiliselt iseenesest.

Suureks plussiks on ka otse masina küljes olev WiFi-ühendusega ekraan, kus saab valida juba ette seadistatud retseptide vahel, mis ulatuvad kastmetest ja suppidest kofta’de ning isegi magustoitudeni. Mõistagi saab ka ilma eelseadistatud retseptideta masinat kasutada ja selles oma pere lemmikud lihtsama vaevaga valmis vaaritada.

Chili con carne Hendichefiga

Chili con carne

KOOSTISOSAD:

VALMISTAMINE:

  1. Pane Hendichefi kaussi lõiketera ja lisa sinna sibul, küüslauk, punane ja roheline paprika ning seller. Sega 6 sekundit 5. kiirusega.

  2. Lükka spaatli abil koostisosad kausi seintelt allapoole, lisa õli. Hauta 6 minutit 1. kiirusega 100 kraadi juures.

  3. Lisa kaussi hakkliha, puljongikuubik ja tomatikonserv. Hauta 10 minutit 2. kiirusega 130 kraadi juures.

  4. Lisa kaussi maitseained, tomatipasta ja vesi. Hauta 15 minutit 2. kiirusega 110 kraadi juures.

  5. Lisa kaussi konserveeritud oad ja mais. Hauta 10 minutit 2. kiirusega 100 kraadi juures.

  6. Serveeri natšodega, lisades koriandrit, Cheddari juustu, hapukoort ja marineeritud jalapenosid.

Panna cotta ricotta’ga Hendichefis

Panna cotta

KOOSTISOSAD:

VALMISTAMINE:

  1. Lõika vaniljekaun pikuti pooleks ja kraabi sellest seemned noaga välja.

  2. Pane želatiin vette paisuma.

  3. Pane Hendichefi kaussi segaja ja lisa sinna koor, piim, tuhksuhkur ning vanilje. Kuumuta 10 minutit 1. kiirusega 100 kraadi juures.

  4. Lisa kaussi ricotta ja leotatud želatiin. Kuumuta 2 minutit 4. kiirusega 100 kraadi juures.

  5. Vala soe mass vormidesse ja tõsta need 12 tunniks külmikusse tarduma.

  6. Kummuta panna cotta enne serveerimist taldrikule (vajadusel lükka noaots õrnalt vormi ja magustoidu vahele, et see sealt välja tuleks või aseta vorm sekundiks kuuma vette) või serveeri otse klaasis. Lisandiks sobivad hästi MONIN-i püreed ja värsked marjad.

Blackbolti planetaarmikser (hind Gemossis 740,54 eurot)

Blackbolt

Planetaarmikserid on paljudele küpsetamist armastavatele kodukokkadele niigi tuttavad ja paljudel ka olemas, aga Blackbolt paistab eelkõige silma oma võimsuse ja suurusega. Tavalise planetaarmikseriga juhtub suuremat kogust pärmitainast valmistades tihti, et masin ei jõua seda sõtkuda ning lisaks ei mahu näiteks kahe suurema saiapätsi kogus tavalise suurusega kaussi lihtsalt ära.

Blackbolti mootor on 1500 W ja kausi suurus on 7 l – suurus ja võimsus on professionaalse köögi vajadusi arvestades välja töötatud. Võrdlesime Blackbolti ja kahe laialt kättesaadava planetaarmikseri mudeli võimekust ning oleme tulemustega väga rahul:

  • 300 g tainast (200 g jahu ja 110 ml vett valmib Blackboltis 1,5 minutiga, teistel läks märkimisväärselt kauem);

  • 1,5 kg tainast (1 kg jahu ja 0,5 l vett) valmib Blackboltis 2 minutiga (teistest masinatest kiireim sai hakkama 5 minutiga);

  • 4 kg tainast valmib Blackboltis 5 minutiga (ükski teine masin nii suurt kogust töödelda ei suutnud);

  • 2 muna vahustamiseks kulub Blackboltis 90 sekundit (teised katsetatud masinad ei saanud nii väikest kogust vahustada, sest otsik ei ulatu munani);

  • 22 muna vahustamiseks kulub Blackboltis 2,5 minutit (teised masinad ajasid munasegu vahustades üle kausi ääre).

Väga meeldib meile ka see, kui vaikne ja stabiilne Blackbolt on, ei mingit rappumist laual ja taustaks mängivat telerit ei olegi vaja valjemaks keerata.

Musta sõstra beseerull Blackboltiga 20 sööjale

Beseerull

KOOSTISOSAD:

VALMISTAMINE:

  1. Eelkuumuta ahi 150 kraadini ja kata suur ahjuplaat küpsetuspaberiga.

  2. Aseta munavalged täiesti puhtasse Blackbolti kaussi ja vahusta 6. kiirusega, kuni tekib vannivahusarnane vaht. Seejärel lisa ühe supilusika kaupa suhkrut ja tõsta kiirus 10 peale. Jätka vahustamist, kuni kogu suhkur on lisatud ja näed tugevaid tippe.

  3. Sega maisitärklis, valge veini äädikas ja vaniljepasta õrnalt spaatliga munavalgesegu sisse.

  4. Küpseta 25–30 minutit, kuni besee on pealt krõbe ning kergelt pruunikas ja seest endiselt pehme. Lase seejärel ahjuplaadil täielikult jahtuda.

  5. Vahusta koor 8. kiirusega pehmete tippude tekkimiseni. Lisa tuhksuhkur ja jätka vahustamist kiirusega 10, kuni saavutad teravad tipud. Maitse ja otsusta, kas soovid lisada veel suhkrut, seejärel sega lohakalt sisse mustasõstrapüree.

  6. Kummuta besee kergelt tuhksuhkruga üle raputatud puhtale küpsetuspaberile.

  7. Määri vahukooresegu ühtlaselt beseepõhjale, aga jäta ühest pikemast äärest umbes 5 cm kreemist vabaks. Puista vahukoorele külmkuivatatud mustasõstratükid.

  8. Alusta kokku rullimist tühjaks jäetud äärest kaugemalt ja rulli beseerull küpsetuspaberi abil õrnalt kokku. Besee võib pisut praguneda, sellest pole midagi.

  9. Enne serveerimist lõika rull 20 võrdseks viiluks ja nirista peale veel mustasõstrapüreed ja külmkuivatatud mustasõstratükke, võimalusel ka värskeid marju.

Vürtsirohke jõulusai 20 sööjale

See jõulusai on ideaalne pühademagustoit, mille saab valmis teha juba nädalaid enne selle nautimist – nii on kiirel pühadeperioodil ka perenaisel võimalik puhata.

Jõulusai

KOOSTISOSAD:

VALMISTAMINE:

  1. Alusta sellest, et paned rosinad, jõhvikad, aprikoosid ja ploomid rummi või apelsinimahla sisse ligunema. Lase neil vähemalt 30 minutit, aga ideaalis üleöö seista. Enne kasutamist kurna.

  2. Sega Blackbolti kausis kokku jahu, suhkur, pärm, sool, kaneel ja maitseained.

  3. Eraldi kausis sega kokku piim, munad, või ja vaniljepasta. Kui sul on teine Blackbolti kauss, siis seda on ideaalne teha selles, alustades 3. kiirusega munade, või ja vaniljepasta ühtlaseks vahustamisest ning siis sooja piima lisamisest. Kui ei ole, siis tee seda käsitsi tavalises kausis vispliga.

  4. Vala vedelad koostisosad jahusegu juurde ja sõtku Blackboltis ühtlaseks tainaks. Selleks kulub umbes 5 minutit.

  5. Lisa tainale pähklid ja puuviljad ning sõtku madalal kiirusel korraks veel läbi.

  6. Õlita tainas pealt kergelt, kata kauss rätikuga ja jäta 1,5–2 tunniks kerkima, kuni mass on kahekordne.

  7. Suru kerkinud tainas õrnalt alla ja jaga see kaheks. Vali ise, kas soovid taina punuda, paned selle võiga määritud leivavormidesse või Panettone vormi. Kata rätikuga ja lase veel tund aega kerkida.

  8. Kuumuta ahi 175 kraadini ja küpseta saiu 35–40 minutit, kuni need on kuldselt kohevad. Pärast ahjust võtmist pintselda saiad üle sulatatud võiga, seejärel jahuta täielikult restil.

  9. Mähi jahtunud saiad toidukilesse ja säilita õhukindlas anumas, kus nende maitse mõne nädala jooksul veel intensiivsemaks muutub. NB! Kui valmistad saiad enam kui kaks nädalat enne serveerimist, siis pintselda neid paar korda nädalas vähese rummiga, et need veel mõnusamaks muutuksid.

  10. Enne serveerimist kaunista saiu vähese tuhksuhkruga.

Jaga
Kommentaarid