Millal me sureme nälga? Arvamusfestivalil arutletakse, kas tänaseks on meie muldadel järel vaid 60–100 saagiaastat
(66)Juba üle kümne aasta on Arvamusfestival toonud kokku Eestist ja maailmast hoolivad inimesed, et hea arutelu saatel luua paremat mõistmist ühiskonnale olulistest teemadest. Sel aastal korraldab Maaelu Teadmuskeskus mullamissiooni koordinaatori Kerttu Tammiku eestvedamisel mullateemalise arutelu, mis leiab aset 9. augustil kell 16–17.30.
Muld on „nähtamatu“ ja taastumatu loodusvara, mis on nii kaudselt kui ka otseselt meie elu alus. Muld on kõikjal – linnas, teede all, tehisaladel, metsas jne. Viimase 150 aasta jooksul on muldasid kahjustatud rohkem kui eelnenud 10 000 aasta jooksul kokku. Muld saab hääle alal DigiPõld, mis reedesel päeval keskendub kestlikule toidutootmisele ja ‑tarbimisele.
„Arutelu „Millal me sureme nälga?“ eesmärk on tutvustada muldade rolli erinevate ökosüsteemi teenuste pakkumisel, mis tunduvad tihti iseenesestmõistetavana,“ räägib arutelu juht Kerttu Tammik. „Uurime, kuidas ja kuhu on jõudnud tänaseks muldade olukord, ning vaagime, kas tõesti on meil järel veel vaid 60–100 saagiaastat.“
Arutelus osalevad taastava põllumajanduse entusiast Karl Lindam, põllumajanduse 2022. a tippjuht Ahti Kalde, mullaökoloogia professor Endla Reintam, kogukonnaaednik ja mullakasvataja Kadi Laansalu ning Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi biomajanduse asekantsler Madis Pärtel.
„Arvamusfestival on üks väheseid sündmusi, mis toob kokku erinevad ühiskondlikud grupid, kellel on muidu oma suhtluskeskkonnad ja kohtumispaigad – Paides kohtume teineteisega silmast silma, et endale olulisi teemasid ja seisukohti laiemalt jagada ning jõuda parema vastastikuse mõistmiseni,“ on öelnud Arvamusfestivali idee algataja Kristi Liiva.
Festivalil saavad kokku inimesed riigiasutustest ja vabaühendustest, kultuuritegelased, ettevõtjad, ülikoolid, ajakirjanikud ning kodanikud, kes igapäevaselt mullale ei mõtle ja saavad festivalil selle võimaluse sisuka ning kaasava arutelu näol