Mee saladused – mis teeb iga purgi ainulaadseks?
Mesi on nagu vein – kaugelt vaadates on kõik üsna ühtemoodi, lähemalt uurides aga selguvad nüansid. Meele annavad maitse ja värvi taimed, kust nektar on korjatud, kuid olulised on ka korjamise ajal valitsenud ilm ja aastaaeg.
Eesti mesi on valdavalt segaõitemesi − meil on taimede liigirikkus suur ja mesilastel on võimalik valida endale meeldivaid taimi. Segamesi on mitmekesisema koostisega ja seega ka kasulikum kui monofloorne mesi.
Puhtalt ühe taime mett Eestis peaaegu et ei ole. Meie taimede massiline õitseaeg langeb kolmele-neljale nädalale suvesüdames ja mesilased korjavad korraga kõike, mis õitseb. Seetõttu võib erineda ka samas kohas korjatud mee maitse eri aastatel. Siiski võib Eestis leida mõne mee, milles on ühe taime nektarit rohkem kui 50% ja mida võib nimetada monofloorseks. Sellised võivad olla kanarbikumesi, aga ka kultuurtaimede tatra- ja rapsimesi.
Mee värvi mõjutavad kõige rohkem taimed. Kuid mõjutab ka korjeaeg – kuumaga korjatud mesi on tumedam, jahedal suvel heledam; kevadine mesi on heledam, suve lõpus vurritatud mesi sügav, küps ja tume. Suure pajunektari osakaaluga mesi on helekollane, võililllemesi tumedam kuldkollane ja põdrakanepilt saadud nektariga mesi peaaegu valge.
Mesi on köögis väärt tooraine / Mesi meie toidulaual: mitmekülgne ja väärtuslik tooraine
Foto: Calum Lewis / Unsplash
Mesi sobib suurepäraselt paljude roogade ja küpsetiste valmistamiseks. Mesi rõhutab köögiviljade aroomi ja maitsestab liharoogasid, annab salatitele erilise maitsenüansi ning hoiab küpsetised kauem värsked.
Liharoogadele võlub mesi ainulaadse maitse ja rõhutab samas liha enda aroome. Ahjupraed ja -ribid on maitsvamad ja jäävad mahlasemaks, kui niristada enne küpsetamist nende pinnale veidi mett või mee- ja sinepisegu. Broileri küpsetamisel on just mesi see salajane koostisosa, mis teeb liha pinna ahvatlevalt kuldküpseks.
Köögi- ja juurviljaroogades aitab mesi parandada ja värskendada viljade maitset ja aroomi.
Salatikastmetes rõhutab mesi taimsete koostisainete loomulikku magusust.
Leiva, saia ja muude küpsetiste puhul säilitab mesi nende loomuliku niiskuse, hoiab neid kauem värskena ja parandab maitset. NB! Mõnel juhul on suhkrul küpsetist kooshoidev toime, näiteks rullbiskviidi küpsetamisel ei tohiks suhkrut täielikult meega asendada.