KUULA | Vala välja!: uudishimulikud mungad, kes lükkasid käima Belgia õllekultuuri
Õlut on maailmas joodud aastatuhandeid: õlle sünnipaigaks peetakse 9. sajandi Mesopotaamiat, esimesed tänast õlut peegeldavad joogid pruuliti aga 3500 aastat enne Kristus Iraanis, Vanas-Egiptuses valitsesid õllepruulimises naised, Vanas-Roomas õlut liigselt ei hinnatud, kuid mõisteti selle joogi erilisust.
Kogu maailma õlle-, veini- ja toiduinnovatsioon kolis seejärel pikkadeks aastatuhandeteks peamiselt Euroopasse ja keskajal juba täpsemalt sealsetesse kloostritesse. 1040. aastal asutati Baierimaal maailma vanim siiani toimiv Weihenstephan’i pruulikoda ja Saksamaal pandi esimest korda 1513. aastal kirja ka siiani aktsepteeritavad Reinheitsgebot kvaliteedireeglid: õlut tohib toota vaid veest, linnastest, humalast ja veest.
Mainitud kloostritest algab samal ajal ka Belgia õlle ajalugu: mungad kasutasid nende käes olevaid teadmisi, piiramatut ajaressurssi ja puutumatust maailma argijamadest selleks, et arendada õllest välja tõeline teadus. Kuulsad Belgia trappist’i (kloostrite) õlled ongi need, mis on otsesed järeltulijad neile ammustele pruulimistele.
Aasta teises saates on külas Belgia õlle asjatundja ja Belgia õllesid müüva Virbum.com asutaja Vahur Viigimäe, kes maalib saates sealsest õllest ja pruulikodades pildi, mis kutsub koheselt reisima sellele imelisele maale. Miks peaks reisima vaid veini või toidu pärast, ka õlu on noobel, et selle järgi joosta.
NB! Belgia õllekultuur on aastast 2016 kantud UNESCO maailma kultuuripärandi nimekirja.
Aasta teist saadet juhtisid Keiu Virro ja Martin Hanson. Külas oli Belgia õlle ekspert ja Belgia õllesid müüva Virbum.com asutaja Vahur Viigimäe. Igatsorti küsimuste ja ettepanekutega (näiteks, mis teemadel võiks veel saateid teha, miks peab olema saade nii pikk või kust miskit veini ikkagi leida) kirjutage meile aadressile vala@delfi.ee. Jälgige meie tegevusi ka sotsiaalmeedias: Facebookis ja Instagramis.