KUULA | Toidupoe tagatoas: uus Eesti start-up EatB4 päästab kõlblikkuse kaotanud toitu täiesti uuel moel
Tänapäeva maailma üks suuremaid probleeme on toiduraiskamine: toitu jääb ühes kohas üle, teises kohas on seda aga puudu. Uus Eestis loodud andmevahetusplatvorm EatB4 loodab olla tarkvara, mis muudab toidu päästmise kordades kergemaks. Stuudios räägivad platvormist ja ühisest koostööst platvormi üks asutajatest Märt Helmja ning Rimi vastutustundliku ettevõtluse juht Katrin Bats. Saadet juhib ajakirjanik Martin Hanson.
„Praegu toimub infovahetus toitu maha kandvate kaupluste, nagu Rimi, ja seda laiali jagava organisatsiooni, näiteks Toidupanga vahel paberil, analoogselt. Info liigub aeglaselt ja paljuski saavad kauba kätte saajad Toidupangas alles auto kohale jõudes teada, mida antud kontekstis Rimist teele pandi. Ning siis hakkab paberil majandamine, kuhu ja mida saata, samuti võidujooks ajaga, et kiiremini riknev kaup ikka õigel ajal teele panna. Meie platvorm muudab seda täielikult,“ selgitab Helmja.
Uue platvormi tööle hakkamisel läheb info liikuma kohe, kui poes on lugejaga maha kantava toidukraami ribakood loetud. Info jookseb EatB4 platvormi kaudu otse Toidupangale ja seal saab hakata juba tegelema planeerimisega. Samuti on võimalik nii vähendada kaubikute sõidukilomeetreid, kuna tihti pole mõnesse poodi vaja iga päev sõita. Näiteks kui süsteem näitab, et saada on vaid paar pätsi leiba – need saab jätta ka järgmiseks päevaks.
„Hoiame nii kokku umbes neljandiku vabatahtlike tööaega Toidupangas ja 10% logistikakuludelt. Süsteemi saab lisada kõik, kes midagi müüvad, toodavad või vahendavad ja kus tekib ülejääki: kauplused, tootmised, vahelaod jne. Nõnda päästame palju head toitu ja toimetame operatiivselt abivajajale. Lisaks säästame nii planeeti lisa-CO2-st,“ sõnab platvormi esindaja.
Rimi vastutustundliku ettevõtluse juht mainib, et kuigi nende soov on kauplustes ikkagi võimalikult palju toitu maha müüa, tellimustes olla nii täpne, et kadu ei teki, on reaalmaailm midagi muud kui paberid või andmed baasis.
„Toiduainete ülejääki ikka tekib ja nii on oluline, et need saaksid võimalikult efektiivselt päästetud. Rimi korraldatud häkatonil võlus EatB4 meid kahe ideega, mis mõlemad ka esikohad võitsid. Esimene on platvorm toidu päästmiseks, teine idee on hetkel veel saladus, kuid sellest saab ka poole aasta jooksul Rimi kaudu enam teada,“ lisab Bats.
Pikemalt kuula sellest, kuidas EatB4 toitu päästab, juba saatest „Toidupoe tagatoas“!