Toimusid kurvad sündmused. Kaks restoranijuhi põhiomanikku ja tegevuse võtmeisikut lahkusid ootamatult manalateele. Pärijatel puudus jätkamise soov. Nüüdseks ohjad üle võtnud järgmised omanikud on restoranijuhi kirjastamise valdkonnas uued ja ilma kogemuseta tegijad. Nad soovivad muuta White Guide’i kontseptsiooni. Loomulikult võtab see aega. Ka ei saa olla kindel, et see on Eestile sobiv ja vajalik.

Eesti külalislakhus on praegu keerulises olukorras. Võrreldes sellega, mis toimub lähemate naabrite juures, valitseb meil pigem stagnatsioon. Rahvusvahelises pildis tagaplaanile jäämine, olgu kasvõi lühikeseks ajaks, annaks majandusharule veel ühe valusa hoobi. Aega oodata ei ole. Seepärast kolis White Guide’i Eesti pere ümber Falstaffi elustiili-kirjastuse koosseisu. Aga tegemist ei ole meeleheitliku sammuga, Falstaff võrreldes White Guide’iga on kümnetes kordades võimsam meedia.

Mida Falstaff siis endast kujutab?

Falstaff alustas aastal 1980 Austria veiniajakirjana. Et veinide nautimine on üks osa hedonistlikust elustiilist, kasvas ajakirja väljaandja pisitasa sellesama elustiili kirjastuseks. Nüüd annab Falstaff välja restoranide, hotellide, baaride, veinide ja teiste jookide giide ning ajakirju saksa ja inglise keeles. Inglise keel lisandus kaks aastat tagasi. Sestap on suurem osa Falstaffi kodulehel olevast informatsioonist veel saksakeelne, kuid kõik, mis uus, ilmub kahes keeles.

Falstaffi online meedial on igas kuus üle kolme miljoni jälgija. Praegu toimub väga jõuline rahvusvaheline areng. Eesti on osa verivärske Falstaff Nordic’u struktuurist, kuhu kuuluvad Põhjamaad ja Baltimaad. Järgmise aasta suveks peavad olema ilmunud kõikide maade restoranigiidid. Järgnevad hotellide, baaride ning kohalike jookide teejuhid.

Hetkel aga on kõige olulisem see, et Eesti külalislahkuse olulised uudised ei jää ainult meie teada, vaid jõuavad ka Falstaffi online meedia jälgijateni.

Mille poolest Falstaff erineb White Guide’ist?

Restoranide hindamise metoodika poolest väga palju ei erinegi. Maksimaalne punktide arv on niisamuti 100, kus toidu eest antakse kõige rohkem 50, joogi eest 20, teeninduse eest 20 ja stiili eest 10 punkti. (White Guide’il oli see jagunemine 40-20-20-20).

Hindamise korraldamine käib oluliselt teistmoodi. Sarnaselt Eurovisiooni lauluvõistlusega on Falstaffil kaks žüriid. Esimesse kuuluvad professionaalsed hindajad ja teise Klubi liikmed. Klubisse kutsutakse inimesed, kes palju reisivad ning sagedasti restorane külastavad. Proffide ja klubiliikmete antud hinded on võrdse väärtusega.

Klubiliikmetele korraldatakse aktiivselt erinevaid üritusi. Kuna Eestis on potentsiaalsete liikmete arv kesisevõitu, siis kuuluvad Eestis asuvad liikmed Falstaff Nordic Klubisse.

Eestis on juba kaks aastat kohal maailma kõige tuntum restoranigiid - Michelin? Milleks meile veel üks?

Kõikides arenenud gastronoomiaga maades, kus Michelin juba on, on alati lisaks veel üks, kui mitte rohkemgi teejuhte. Seda seepärast, et Michelini nimekiri on lühike igal pool. Eestis soovitab Michelin 34 restorani, Falstaffi radaril on praegu 144 ja see number kasvab. Suuremates riikides on numbrid suuremad, aga suhtarv suures piiris sama. Näiteks Saksamaal soovitab Michelin 1274 söögikohta, Falstaff 6397.

Falstaffi eesmärk on: igal pool Eestis, kus hea toidu huviline ringi liigub, peab Falstaff juhatama tee ümberkaudsetest söögikohtadest kõige parematesse.

Kuidas Falstaff on saanud niisuguse nime, kas see tähendab midagi?

Jah. Giuseppe Verdil on samanimeline koomiline ooper, kus peategelane Falstaff elab hedonistlikku elu ja veedab tighti aega restoranides. See ooper esilinastus Austria Rahvusooperis 1980. aastal. Samal aastal nägi ilmavalgust veiniajakirja Falstaff esimene number.

Osta pilet Falstaff Estonia 2024 ja Maitsev Eesti festivalile SIIT.