KUULA | Peeter Piheli soovitused toiduraiskamise vältimiseks: kasutage julgemalt oma lihtsat talupojamõistust
(1)Oma Maitse podcast „Toidujutud“ võtab sihikule meie parimad kokad! Saatejuht Paula Särekanno kutsub kaks korda kuus saatesse tippkokad, kellega tulevad jutuks päevakajalised toiduteemad, restorani köögipoole võlud-valud, millest peakokad ise süüa teevad ja praktilised soovitused ja näpunäited kodus kokkamiseks. Täna räägime mitmete restoraniauhindadega pärjatud Fotografiska peakoka Peeter Piheliga jätkusuutlikust toiduvalmistamisest, toiduraiskamise vähendamisest ja muidugi ka tipprestorani köögi saladustest.
„Läbi toidu on võimalik inimesed nii õnnelikuks teha. Ja ma arvan, et selle emotsiooni nägemine on see leek, mis paljusid kokkasid toidu juures hoiab. Lihtsalt öeldes andmise rõõm,“ võtab Peeter kokku oma „miksi“.
Toidu raiskamine on üks peamine teema, mis Peetril südamel: „Ma soovin, et me näeksime tooraine taga inimest. Kui me teame, kui palju energiat ja hoolt on läinud selle kasvatamiseks, on ka raskem seda ära visata,“ ütleb ta ja soovitab: „Kasutage oma lihtsat talupojamõistust. Vaadake, nuusutage, maitske. Ja siis tehke see otsus, kas see toit on veel kasutatav.“
Austus tooraine vastu on kõige alus. „Ma küsin tihti kokkadelt ka, et kas see, kuidas sa seda salatit kohtled, on parim võimalik viis sellesse toorainesse suhtumiseks? Ma arvan, et seda küsimust võiks me kõik vahel endilt kodus küsida ja siis ei ole vaja nii palju jätkusuutlikkusest rääkida, kui me lihtsalt peame toorainest lugu ja kohtleme teda parimal viisil.“
Saates kuuleme veel, kellel tänastest tippkokkadest on Peetri arenguloos oluline peatükk, millise soovituse annab Peeter noorkokkadele, kes oma võimetes kahtlevad ja milliseid roogasid tunnustatud kokk oma perele igapäevaselt valmistab. Piilume ka Pihelite pere külmkappi ja räägime heast boršist, pestost ja tatrapudrust.
Head kuulamist!