Keskkonnaministeeriumi eelmisel aastal tellitud uuringu kohaselt tekib Eestis aastas 167 000 tonni toidujäätmeid. Umbes poole sellest moodustab raisku läinud toit. Maailmas visatakse igal aastal ära üle 900 miljoni tonni toitu. Kui kogu see kogus veoautodele laadida, siis moodustuks rida, mis ulatuks seitse korda ümber maakera.


ResQ Club on võtnud südameasjaks panna ulatuslikule toidu raiskamisele piir ning teha samal ajal sarnaselt Soomele ka Eestis elavatele inimestele soodsalt kättesaadavaks lähedal asuvate restoranide, kohvikute, toidupoodide ja hulgimüüjate toit, mis muidu läheks ära viskamisele.


„Toiduraiskamine on nii ulatuslik probleem, et toidujäätmetest tekkivat heitkogust saab suuruselt võrrelda kogu maanteetranspordist tekkiva negatiivse mõjuga keskkonnale. Ometi on just toidu raiskamine midagi, millele on võimalik käitumist muutes hõlpsasti piir panna,“ kinnitas ResQ Clubi Eesti turu juht Anett Kislov.


ÜRO kestliku arengu eesmärgi kohaselt tuleb kogu maailmas 2030. aastaks vähendada jaekaubanduses ja tarbimises ühe elaniku kohta tekkivaid toidujäätmeid vähemalt poole võrra. „Praegu käivad Tallinnas aktiivselt läbirääkimised toidupäästjate ringi suurendamiseks nii restoranide, kohvikute kui ka kauplustega. Alles äsja liitusid platvormiga pealinna R-Kioski mugavuspoed ning kõik Caffeine kohvikud,“ lisas Kislov.


Kokku on ResQ Club abil rahvusvaheliselt päästetud rohkem kui kaheksa miljonit toiduportsjonit. Eestis alustati tegevusega Tallinnas ning hetkel on siin rakenduse kasutajaid umbes 12 000. Esimesed kaupmehed on rakenduses müügiga alustanud juba ka Tartus.


„Toidu raiskamine on mugavuskaubanduse üks suuremaid väljakutseid. Kui seni oleme sisuliselt viiendiku oma müügist maha kandnud ja ära visanud, siis ühel hetkel otsustasime, et nüüd on vaja muutust,“ kirjeldab R-Kioski mugavuspoode ja Caffeine kohvikuid haldava Reitan Convenience Estonia innovatsioonijuht Berit Heinmets.


Heinmetsa sõnul tehakse toidu raiskamise vähendamiseks aktiivselt koostööd nii Toidupanga, toidukappide ning nüüd ka ResQ Clubiga. Lisaks aidatakse Rohetiigri eestvedamisel kaasa tarbija teadlikkuse suurendamisele. Nii motiveeritakse üleskutsega „Hoiame head toitu“ kõiki kandma hoolt selle eest, et hea toit jõuaks meie taldrikutele ja sealt kõhtu, ega lõpetaks prügimäel või jäätmejaama põletusahjus.


„Esimesed nädalad on näidanud, et soodsalt toidu ostmine ja seeläbi toiduraiskamise vähendamine sobivad väga hästi kokku ning Eesti inimene on mõlemast huvitatud. Vaid mõne nädalaga on rakendus aidanud päästa sadu toiduportsjone värsketest salatitest võileibade ja saiakesteni,“ lisab Heinmets. Rakendus lubab kaupluse töötajatel säilivuskuupäeva lähenemisel tooted lihtsalt alla hinnata ning see info kiiresti inimesteni viia.


Kuidas ResQ Club toimib?

  1. Lae alla ResQ Club rakendus.

  2. Leia kaardilt enda läheduses parimad pakkumised.

  3. Telli toit ja maksa selle eest otse rakenduses.

  4. Too valitud toit pakkuja juurest rakenduses märgitud ajavahemikus.

  5. Naudi oma einet ja tunne rõõmu, et oled andnud oma panuse toidu raiskamise vastu võitlemisel.