KUULA SAADET | Moe piiritusetehase ajalugu on tihedalt põimunud Eesti ajalooga
Moe peenviinavabriku tegevjuhi Liisa Luhaste sõnul on viinategu juba ajalooliselt kuulunud Eesti piirkonda. Erinevalt Kesk-Euroopast, kus on rohkem õlut pruulitud, ja Lõuna-Euroopast, kus on jällegi veini tootmine au sees olnud.

„Kõigis Euroopa toidukultuurides on alkohol lahutamatu toidukultuuri osa ja Eestis on selleks juba ajalooliselt olnud viin ehk me jääme nii-öelda viinavööndisse. Juba vanasti kutsuti näiteks oktoobrit hoopis viinakuuks,“ muigas Luhaste. „Kui vaatame mõisate juures töötanud viinaköökide paiknemist kaardilt, siis võime öelda, et üle Eesti tegeleti viinateoga, kuid suured viinatööstused koondusid just Virumaale, sest siit oli hea toodangut viia Venemaale. Täpsemalt Peterburi turule.“
Kaasaegse sisustusega Moe peenviinatehas ei panusta ainult oma sortimendi laiendamisesse, vaid tehase kompleksis asub Eesti mõistes unikaalne Moe Piiritusetööstuse uuendatud muuseum, mille külastuspäeval 6. septembril saab näha piirituse ajamise 500-aastast ajalugu – nii kaugest ajast on pärit esimene märge mõisa viinaköögi toimimisest.
Kuula podcast’ist, miks sõita Moele ja kui palju ajalugu on põimitud kaasaegsete toodete saamislukku.
