16.septembril toimub taas Sibulatee puhvetite päev. Oma kodu väravad, uksed ja hoovid avavad kakskümmend kuus siin piirkonnas elavat ja toimetavat pere. Oodatakse külalisi, kellele meeldivad kodused ja kohalikust toorainest valmistatud road ning kes soovivad ka talvevarusid soetada.

Puhvetite päeva peakorraldaja, MTÜ Sibulatee eestvedaja Liis Lainemäe: “Sibulatee puhvetite päev sai inspiratsiooni Eesti mitmetes piirkondades suviti toimuvatest kohvikupäevadest. Sibulatee võrgustiku liikmed soovisid kogukonda aktiveerivat ning siia rohkem külastajaid toovat päeva korraldada justnimelt sügisel, sest valminud on siis kõik aedviljad, purgis on marjad ja seened ning muidugi on Kolkja-Kasepää-Varnja külatänavad palistatud kuulsa peipsi sibula müüjatest. Samal päeval toimub ka Varnja sibulalaat.“

Eesti toidu kuu ajal toimuval sündmusel on siinsed kakskümmend kuus puhvetit laiali pillutatud terve Sibulatee piirkonnas. Samas on näiteks Nina külas pea et külg-külje kõrval kolm puhvetit. Kaugemad avatud õued asuvad Välgis või hoopiski Torilas. Päris mitmed puhvetid asuvad otse Peipsi järve kaldal.

Puhvetid pakuvad eelkõige kohalikust toorainest valmistatud roogi ja jooke. On nii sibulapirukaid, kalasuppi ja seeneroogasid; on nii marjakooke kui suitsutatud kala. Muidugi on pannkooke ja vahvleid. Õunatoite ja õunajooke. Pakutakse toitu nii veganitele kui toidutalumatustega inimestele.

Puhvetiet päeva heast mõjust räägib Liis Lainemäe: „Just toimunud puhvetite pidajate koosolekul said nii mitmed öelda, et eeloleva laupäeva valguses saavad kodudes tehtud tööd, mis on mõnikord oodanud tegemist paarkümmend aastat. Ehk külaliste ootuses saavad piirkonna kodud ja hoovid korrastatud ning saavad valmis ka mõningad pikalt planeeritud juurdeehitised“.

Mitmed puhvetid pakuvad tegevust tervele perele. On nii muusikalisi ülesastumisi kui ka näiteks külateatri esinemisi. Kell 12 saab Mesi Tare puhvetis osaleda sibulasöömise võistlusel. Torilas asuvas puhvetis saab kangastelgedega vaipa kududa ja Nina külas Eesti-Soome-Hollandi puhvetis juuretisega leiba küpsetada. Voronja galerii puhvet aga näitab viimast korda sellesuvist näitust. Üks puhvetitest asub suisa Alatskivi lasteias, kus lastele õues rohkem tegevust ja mille müügitulu läheb lasteaia arendamisse ehk rõõmuks kohalikele lastele. Kokora puhvetis avatud lastele miniloomaaed. Õhtu lõpetab teatraalse õhtusöögiga Tähemaa vareme resto, kuhu tuleb oma kohad ette registreerida.

Puhvetite päev toimub iga ilmaga, puhvetid töötavad ka vihma korral.

Kaart kõigi puhvetitega asub SIIN!

Pauli talu sibulakasvatus

Faktid ja soovitused:

  • Puhvetid on avatud kell 10-17. Tähemaa Vareme Resto alustab oma programmiga kell 18, aga vajab ette registreerimist ja pileti ostmist (kuni 15.september) ning Varaka Mammi Sahver töötab kell 10-18.
  • Vali enne välja puhvetid, kuhu jõuda soovid ja vaata millist teed mööda on sinna hea sõita. Kõikidesse puhvetitesse Sa tõenäoliselt ühe päevaga ei jõua.
  • Kaasa kindlasti sularaha! Puhvetites saab tasuda vaid sularaha eest.
  • Paljudest puhvetitest saab ka koju kaasa osta: sibulaid, hoidiseid, kartuleid, mett jne.
  • Jooksev info puhvetite olukorra kohta (kui näiteks kusagil on toit lõppenud), ilmub sündmuse FB lehele.
  • Varnjas, Kasepääl, Kolkjas ja Ninal on liiklemiseks kitsad külatänavad. Ole palun ettevaatlik, ära pargi kohalike väljasõiduteid kinni ja parkige palun vaid ühte äärde. Vastasel korral ei mahu liikuma.
  • Varnjas on üks teelõik ühesuunaline (Varnjast Kolkja suunal), on ajutised liiklusmärgid.
  • Soovitame alla laadida Google Map kaardi puhvetitega https://goo.gl/7u9Lxg või laadida alla äpp LiveTeam, kus on kõik puhvetid peal ja mis võimaldab liita oma sõpru ning näha kui kaugel nad parasjagu on.
  • Avatud on ka kohalikud muuseumid: Alatskivi loss, Kolkja vanausuliste muuseum, Liivi muuseum.
  • Puhvetid on avatud iga ilmaga! Seega vaata ilmateadet ja pane selga sobivad riided.

Pühapäeval, 17. septembril kell 11-15 toimub Tartus, Annelinnas kogukonnaalgatusena mitme pere aiamüük ja kohvikutepäev, mille raames osalevad majapidamised kauplevad endale ebavajalikuks muutunud asjadega ja avavad pop-up kodukohvikuid.

Algatuse idee pärineb Põhja-Ameerikas väga levinud aiamüükide (inglise keeles yard sale) näitel. Üle ookeani on taoline perele mittetarvilike asjade omaalgatuslik mahamüümine väga tavaline. Sellise tegevuse käigus on võimalik teha endale kodus ruumi juurde, teenida veidi lisaraha ning anda asjadele uus elu. Kui üritust korraldatakse kogukonnaga, on võimalus tutvustada ka oma piirkonda, tõekspidamisi ning luua ühtsustunnet. Kohvikutepäevad on üha enam eestlaste seas populaarsemaks muutunud ja seetõttu on suurem rõhk kolmanda Männi tänava aiamüügil just toidupakkumisel.

Aiamüügil osalevad seitse Annelinna majapidamist Männi tänavalt. Müügiks pakutakse riideid, kodutarbeid, mööblit, nipet-näpet jne ja päevaks avatakse kodukohvikud. Kõhu saavad täis aiamüügil ka veganid kohvikus "Vegan Fusion". Suure tõenäosusega saab osta ka värskeid aiasaadusi või neid tasuta koju viia. Osalejad pakuvad asju müügil taskukohaste hindadega. Osa asjadest, mida müüa ei õnnestunud annetavad tänavate elanikud MTÜ Eesti Pagulasabile, kes aitavad korjandusega Eestis rahvusvahelise kaitse saanuid. Külastajatel on samuti anda võimalus oma panus annetustega organisatsiooni heaks.

Ürituse korraldavad osalejad ühiselt oma jõududega, appi on tulnud head sõbrad ja tuttavad vabatahtlike näol. Aiamüük on külastajatele tasuta ja avatud vaid ühel päeval, pühapäeval 17. septembril kell 11-15 Männi tänaval, Tartus, Annelinnas. Täpsem kaart on leitav aiamüügi kogukonnalehel.

Aiamüük püüab koondada aktiivseid majaomanikke, kes usuvad kodanikuühiskonda ning kelle soov on asjadele uut elu andes säästa loodust võimaliku saastusohu eest, mida tihti prügimäele rändavad asjad endast kujutavad. Lisaks soovitakse suurepärast aiamüügi ideed tutvustada rohkematele inimestele, et ka neid kogukonnalagatuse korras selliseid üritusi tulevikus korraldama kutsuda.

Tähtvere Õunaõuepäevad toimuvad sel aastal 16-17. septembril.

Eelmisel aastal esmakordselt toimunud Õunaõuepäevad õnnestusid suurepäraselt, kuigi kasvasid heas mõttes ootamatult suuremaks kui olime algselt planeerinud. Mõõdukaarvuline korraldustiim kutsus appi sõbrad, tuttavad ja pered, kes panustasid kogu oma energia ürituse õnnestumisse. Suur aitäh siinkohal veelkord kõigile, kes ühel või teisel moel meie linnaosa festivali korraldusele kaasa aitasid!

Sellel aastal oleme juba kogenumad ja alustame päevade korraldamisega pisut varem. Seltsi juhatus annab maksimaalse panuse organiseerimisele, aga meie jõust jääb selles mahus ürituse suurepäraseks õnnestumiseks väheks.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid