Immuunsüsteem on külmadel kuudel eriti hõivatud. Kuiva kütteõhu, suletud ruumidesse kogunevate inimeste ja ühekülgse toitumise korral on patogeenidel kergem. Kuidas immuunsust tugevdada ilma ravimeid võtmata, vahendab portaal EatSmarter.com.

1. Toetage soolefloorat

Inimese soolestikus, eriti jämesooles, elavad miljardid mikroorganismid, mis moodustavad mikrobioom. Meie mikrobioomi heaolu on sõltuv meie toidu- ja elustiilivalikutest. Kui soolestiku mikrofloora on tasakaalust väljas, siis on see soodne pinnas erinevate haiguste tekkeks.

Positiivset mõju soolefloorale seostatakse peamiselt probiootikumidega. Need on elusad mikroorganismid, näiteks laktobatsillid või bifidobakterid. Kasulikud mikroobid võivad tugevdada soolestiku barjäärifunktsiooni ja hoida seega patogeene kontrolli all. Väikseid abistajaid võib loomulikult leida piimhappetoodetest nagu jogurt, keefir, pett või hapukapsas.

Lisaks probiootikumidele toetavad soolefloorat ka prebiootikumid. Need ei ole mikroorganismid, vaid seedimatud kiud. Siia kuulub näiteks inuliin, mida leidub siguris, maapirnis, artišokkis, küüslaugus ja sibulas. Prebiootikumid lagundatakse või kääritatakse jämesooles bakterite toimel. Nii tekivad vitamiinid ja lühikese ahelaga rasvhapped, millel on positiivne mõju soolestiku keskkonnale ja seega tugevdatakse immuunsust .

2. Sööge marju

Marjad sisaldavad mitmesuguseid elutähtsaid aineid, mis tugevdavad meie immuunsüsteemi: mustsõstrad annavad kolm korda suurema koguse C-vitamiini kui sidrunid. See veeslahustuv vitamiin stimuleerib immuunrakkude (T-lümfotsüüdid) paljunemist, mis võitlevad bakterite ja viiruste vastu. Samuti aitab C-vitamiin tuvastada patogeene ja kõrvaldab immuunrakkude membraane kahjustavad vabad radikaalid.

Marjad annavad ka palju teiseseid taimseid aineid, sealhulgas flavonoide. Need vastutavad taimepigmentidena marjade punase, sinise ja lillaka värvuse eest. Kehtib järgmine: mida rikkalikum värv, seda suurem on flavonoidide sisaldus. Need värvained tugevdavad immuunsust.

3. Vältige stressi

Pingelised ajad mõjutavad meie immuunsust: liiga pikk või liiga tugev stress muudab meid nakkustele vastuvõtlikumaks. Sageli võtab taastumine kauem aega. Krooniline stress ei esine ainult töökohal. Inimesed, kes hoolitsevad krooniliste haigete eest, jäävad töötuks või lahutavad, võivad samuti tunda end ülekoormatuna.

Seega on oluline vältida stressi ja seeläbi tugevdada immuunsust. Optimismiga saab stressirohketest olukordadest paremini üle. Teadvustage endale, et tulete suuremast osast väljakutsest välja ja et selle käigus võite midagi õppida. Liikumine vähendab samuti stressi. Pole tähtis, kas valite jooga, kõndimise, jalgrattasõidu või kikkpoksi. Peaasi, et see oleks lõbus! Teine võimalus on suunatud lõõgastumine. See võib olla autogeenne treening, järkjärguline lihaste lõdvestamine, jalutuskäik, lugemine või toiduvalmistamine.

4. Kas te tarbite piisavalt puu- ja köögivilju?

Nii keerukad kui immuunsüsteemi ülesanded on, sõltub see piisavast vitamiinide, mineraalide ja teiseste taimsete ainete varudest. Viimased klassifitseeritakse flavonoidideks, karotenoidideks, sulfiidideks, glükosinolaatideks, monoterpeenideks, polüfenoolideks, fütoöstrogeenideks, fütosteroolideks, saponiinideks.

Karotenoidide rühma tuntuim esindaja on beetakaroteen. Kollakasoranž looduslik pigment stimuleerib meie immuunsüsteemi ja seda leidub rohkesti lehtkapsas, porgandis ja punases paprikas.

Küüslauk sisaldab samuti võimsaid toimeaineid: sulitsiidide rühma kuuluv allitsiin võib vähendada nakkusohtu ja tugevdada meie immuunsüsteemi. Koorimisel ja tükeldamisel vabaneb ensüüm nimega alliina. Viimane reageerib õhus küüslaugus sisalduva väävelühendi alliiniga ja moodustub allitsiin.

Lisage oma menüüsse ka kapsas, mis lisaks suurele C-vitamiini sisaldusele pakub glükosinolaate, mis vastutavad kapsatüüpilise aroomi eest. Need aromaatsed ained kaitsevad meie rakke vabade radikaalide eest, mis soodustavad ka haigusi ja enneaegset vananemist.

Köögiviljad pakuvad rohkelt fütokemikaale, mis tugevdavad meie immuunsüsteemi. Hoolitsege, et teie menüüs oleksid eri värvi köögiviljad ja tarbige neid ideaalis kolm portsjonit päevas!

5. Vahelduv dušš

Vahelduv dušš on veel üks meede, mida saate kasutada oma immuunsüsteemi tugevdamiseks. Alustage mõnusalt sooja dušiga. Siis tuleb "ebamugav" osa: alustades jalalt külma veega, loputage kõigepealt jala väliskülg, seejärel sisemus jaheda dušiga. Seejärel toimige samamoodi kätega. Juhtige veejuga aeglaselt edasi rinnani, kõhuni, seljani ja näoni. Alustuseks piisab neljast kordusest, s.t soe, külm, soe, külm.

Temperatuuri muutus sooja ja külma vahel on määrav. Nii õpib keha soojuse ja külmaga paremini kohanema. Tagajärg: immuunrakud jõuavad limaskestadesse kiiremini ja suudavad patogeenidega varem võidelda.

6. Värske õhk ja päike

Vihm, tuul või pakaseline külm: peaksite iga päev õues olema ja seda ka halva ilma korral. Värskes õhus liikumine paneb vereringe käima ja niisutab meie limaskesti. Niisked limaskestad ninas ja kurgus raskendavad patogeenide tungimist meie kehasse.

Õige riietus on muidugi oluline ja kihiline riietus on hea valik. Nii saate higistamise korral midagi kiiresti maha võtta. Vähemalt aprillist oktoobrini tagab päike, et toodame oma nahas piisavalt D-vitamiini. Päikesevitamiin on meie immuunsüsteemi jaoks hädavajalik. Immuunrakud mobiliseeritakse, aga nad saavad soovimatute mikroobidega võidelda ainult piisava koguse korral.

Värske õhk on loomulikult hea ka siseruumides. Peaksite oma ruume regulaarselt ventileerima, eriti talvel. Rusikareegel on: ava aken kolm kuni neli korda päevas kümneks minutiks.

7. Nutikad rituaalid

Sageli levivad soovimatud mikroobid meie käele, kui puutume ukselinkide, ostukäru või käsipuud. Kui olete liikvel, ei tohiks te oma nägu puudutada. Regulaarne kätepesu on samuti oluline rituaal.

Ka piisav vee joomine on oluline. Külmal aastaajal kuivavad meie limaskestad ninas ja kurgus kiiresti. Looduslikku kaitsetõket tugevdab mitte ainult värske õhk, vaid ka seestpoolt tulev niiskus. See võib olla vähemalt kaks liitrit päevas; eelistatult vesi või magustamata tee.

Ja millised rituaalid veel aitavad? Saame tugevdada oma kaitset, tehes endale regulaarselt midagi head. Selleks sobib igapäevane ingveritee või smuuti. Ingveri eeterlikel õlidel on ka antibakteriaalne toime.

8. Hoidke kontakti

Inimene on sotsiaalne olend, üksindus toob varem või hiljem kaasa paljude inimeste halva enesetunde ja mõnikord isegi depressiooni. Need, kellel on kontaktid ja sõprussuhted, ei tunne end aga üksi, saavad tuge ja muret jagada. Ja see vabastab omakorda meie tervisele kasulikke õnnehormoone.

Vaatamata stressirikkale igapäevaelule on võimalik kontakti hoida pere ja sõpradega. Helistage lähedastele lühikeste tervituste või sõnumite saatmise asemel. Või äkki saadate hoopis kirja? Kirjasaaja on garanteeritult õnnelik.

9. Piisav uni

Päeval on immuunkaitse pidevas kasutuses. See peab pidevalt kontrollima kõike, mis kehasse satub, ja tõrjuma haigustekitajaid või võõraid aineid. Organism vajab bakterite ja viiruste vastaste antikehade loomiseks puhkust. Piisava ja rahuliku unega inimesed haigestuvad vähem.

Enamik inimesi vajab seitse kuni kaheksa tundi und. Kehtib järgmine rusikareegel: kui saate pikka aega istudes töötada ilma väsimuseta, olete leidnud oma ideaalse unegraafiku. Meie kaitsemehhanismid on tihedalt seotud une kvaliteedi ja kestusega. Keskmiselt piisab seitsmest kuni kaheksast tunnist.

10. Treenige regulaarselt

Regulaarne treenimine tagab mitte ainult lihaste toonuse, vaid võib tugevdada ka meie immuunsüsteemi. Üks tegur on see, et treenimine tekitab lühiajalist stressi, mis on omamoodi harjutus immuunsüsteemile. Selle eesmärk ei ole kedagi julgustada saavutama parimat füüsilist jõudlust. Liigne treenimine pakub patogeenidele nn avatud akent: ülemiste hingamisteede limaskestad on ärritunud, esimene immuunsüsteemi tõke nõrgeneb. Teisalt sulgeb patogeenide löögilepääsemise mõõdetud treening. Igaüks, kes on aktiivne ka värskes õhus, saab tervisele täiendavat kasu. Sport treenib meie immuunsüsteemi.