Mida kujutab endast riknenud piim?

Riknenud piim tekib bakterite vohamise tulemusel, mis mõjutab piima kvaliteeti, maitset ja tekstuuri. Alates 1800-ndatest on enamik toodetud piimast pastöriseeritud. See on protsess, mis hävitab palju ohtlikke baktereid nagu kolibakter, listeeria ja salmonella.

Kõik bakterid aga pastöriseerimise käigus ei hävine. Lisaks sellele on piimal avamise hetkest kokkupuude ka teiste bakteritega ümbritsevast keskkonnast. Aja jooksul hakkavad väikesed bakterigrupid paljunema ja see viibki piima riknemiseni.

Märgid piima riknemisest

Piimale hakkab riknemisel tekkima lihtsasti märgatav ebameeldiv lõhn, mis muutub ajaga tugevamaks. Ka maitseomadused muutuvad — piimale omane magusus asendub pisut hapuka maitsega. Piisava aja möödudes läheb piima värv kollakaks ja tekstuur limaseks ning tükiliseks.

Piima riknemise kiirus oleneb seal pesitsevate bakterite arvust, hoiustamise koha temperatuurist ja valgusest. Selleks, et teada saada, kas piim on riknema läinud, nuusuta korra ja kui lõhn tundub tavapärane, siis võta väike lonks enne klaasi või müslile valamist.

Riknenud piim ei ole hapupiim

Mõisteid “riknenud” ja “hapu” kasutatakse tihti mõlemaid halvaks läinud piima kirjeldamiseks. Nendel sõnadel on aga siiski väike erinevus.

Riknenud piim viitab pastöriseeritud piimale, millel on ebameeldiv lõhn ja maitse, sest bakterid, mis pole pastöriseerimise käigus hävinenud, on hakanud vohama. Enamikke neid bakteristest ei peeta aga tervistohustavaks.

Hapupiim viitab aga pastöriseerimata toorpiimale, mis on hakanud käärima. Sarnaselt riknenud piimale toimub ka toorpiima käärimine piimhappebakterite mõjul, millest mingi osa on probiootikumid ja mõjuvad terisele hästi.

Toorpiima potentsiaalne hea mõju ei kaalu aga üles riske. Tavaliselt ei soovitata juua toorpiima, kuna seal on palju ohtlikke baktereid.

Riknenud piima ohud

Enamik inimeste jaoks on riknenud piima lõhn täiesti vastumeelne ja seetõttu pole raske otsustada, kas seda juua või mitte. Kui lõhn siiski heidutama ei peaks, siis ütleme kohe ära — riknenud piima joomine ei ole hea mõte. Sellest võib tekkida toidumürgistus koos kõhuvalu, iivelduse, oksendamise ja kõhulahtisusega. Kogemata joodud väikese lonksu pärast muretsema veel ei pea.

Mõni päev üle aja läinud piima kasutusvõimalused

Kuigi riknenud piima ei tohiks juua, pole see köögis siiski täiesti kasutu. Väga halvaks läinud piim, mis on juba muutumas tahkeks, limaseks või lausa hallitunuks, on parem ära visata. Kui aga piim on ainult mõne päeva üle säilivusaja seisnud, siis saab seda mitmel moel veel kasutada. Kuid kindlasti nuusuta piima, kui sel on juba ebameeldiv lõhn, siis ei sobi ta toidu valmistamiseks enam.

  • Küpsetised — asenda riknenud piimaga tavalist piima, hapupiima, jogurtit ja hapukoort näiteks küpsiste, pannkookide ja maisileiva küpsetamisel
  • Supid ja hautised — pisut riknenud piima aitab suppi, hautist ja vormiroogasid paksemaks teha
  • Salatikaste — kasuta kreemja salatikaste tegemiseks
  • Juust — kasuta isetehtud kodujuustu jaoks
  • Pehmendaja — kasuta liha või kala marineerimisel ja pehmendamisel, samuti võib pehmendamiseks leotada selles täisteravilju


Lisaks võib kõlblikkusaja ületanud piima lisada isetehtud näomaskidele või vannivette. Kui lõhn tundub ebameeldiv, siis lisa ka eeterlikku õli või mingit muud lõhnaainet.

Allikas: www.healthline.com

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid