Lõpp ebameeldivatele kõhuhädadele! Kolm eksperti teevad lihtsalt ja arusaadavalt selgeks seedimise keerulised põhitõed
(1)Oma Maitse podcast Toidujutud on seedimisest rääkinud mitmel korral. Tuletame meelde kolm kõige põnevamat saadet sinu kõhu toimemehhanismidest, mida võiksid kindlasti üle kuulata!

1. Külli Holstinguga rääkisime maitsemeeltest ja mitmekülgse toidu olulisusest. Kas toidu maitsetest arusaamist peaks õpetama või tuleb teadmine heast-halvast elust enesest? Paljud vanemad teavad, et kõige rohkem meeldib lastele köögiviljadest just porgand, kuid ka kõiki teisi köögivilju on võimalik saada lapsi sööma. Kuidas? Ja miks on mitmekülgne toitumine nii laste kui täiskasvanute jaoks ülioluline?
Saates tuleb juttu ka teismeliste erinevatest toitumishäiretest. “Kõige äärmuslikum juhus on vist see, kui laps tunneb ennast juba sellepärast pahasti, et on kõhu täis söönud ehk tunneb ennast süüdi sellepärast, et on näljatunde kustutanud.”
Kuula podcasti SIIT: Mida teha, kui laps sööb ainult makarone juustuga ja üldse mitte midagi tervislikku? Lahendused on lähemal, kui oskad arvata!
2. Priit Lumi tutvustab kõhubakterite mitmekülgset maailma Eesti teadlased on kõhubakterite eluolu viimastel aastatel uurinud mitmeid kordi. Selle tulemusel on nüüd sündinud unikaalsed kiudainesegud, mis võib osutuda kiirteeks hea seedimise juurde. Kuid ainult sellest jääks loomulikult väheks. Lisaks arendavad teadlased välja unikaalset Tervisekonto veebiplatvormi, mis kogub kokku kõik sinu terviseandmed.
Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arendusekeskusse tööle asudes hakkas Priit aru saama, miks ohtralt valku süües kahekordistus hoopis tema keharasva protsent, mitte lihasmass, ja kuidas üksluine toiduvalik ka tegelikult tervist mõjutama hakkab.
Kuula podcasti SIIT: Headele kõhubakteritele maitsev toit hakkab sinu tervist otsekohe mõjutama! Teemat selgitab Priit Lumi
3. Kaarel Adambergiga tuleb juttu tõsiasjast, et meie kõhubakterid võivad väga kergesti nälga jääda. Mis siis täpselt juhtub ja miks osad kasulikud liigid võivad sootuks kaduda?
Pikemalt teeme juttu sellest, kuidas tänapäeva moodsad dieedid nagu keto, aga ka veganlus ja kiudainevaene toit kõhubakteritele mõju avadlavad ning mitu toidukorda päevas neile kõige enam meeltmööda on.
Eraldi teemana käsitletakse ka beebide seedetrakti mitmekesisust ning seda, mida ema saab ära teha, et beebi kõhubakterite olukord oleks positiivne. Lapse mikrobioota areng hakkab juba emaüsas, kuid ühtteist saab ära teha ka hiljem.
Lisaks jagab Kaarel soovitusi, kuidas kõhubakterid õnnelikuna hoida. Huvitav seos on sellel näiteks toore kartuli ja mitte veel liiga valmis banaaniga.
Kuula podcasti SIIT: Kogu tõde seedimisest. Tulevik on juba käes ehk kuula, miks on meile peagi vaja fekaalidoonoreid?