Kui tunnete end pärast väljas töötamist või trenni väsinuna, jooge kõigepealt vett. Dehüdratsioon võib põhjustada väsimust ja loidust. 1-2 klaasi veega taastate organismi veetasakaalu ja see võimaldab rakkudel tõhusamalt toimida.

Ideaalne oleks kuulata oma keha sõnumeid ja juua siis, kui organism selleks märku annab. Vee tarbimise vajadus sõltub vanusest, kehalisest koormusest ja klimaatilistest tingimustest.

Inimene vajab päevas ca 2,2–2,8 liitrit vett, sellest toiduga saadakse ligikaudu 1,9–2,4 liitrit. Olenevalt higieritusest vajab täiskasvanu umbes 28–35 ml vett kehamassi kilogrammi kohta, lapse organismi veevajadus isegi 120–170 ml kehamassi kilogrammi kohta. Töövõime vähenemine on selgesti märgatav juba 2%-lise dehüdratsiooni korral.

Pärast organismi veetasakaalu taastamist proovige mõnda muud tervislikku jooki.

Roheline tee

Kui soovite jooki, mis annab teile energiat ja millel on palju tervisega seotud eeliseid, siis jooge tass rohelist teed. See sisaldab rohkelt antioksüdante, mis neutraliseerivad vabu radikaale ja soodustavad endogeenset antioksüdantide sünteesi.

Rohelises tees sisalduvad kofeiini ja L-teaniin mõjuvad ergutavalt. Teadaolevalt suurendab nende kahe kombinatsioon lisaks erksusele ka vaimset keskendumisvõimet.

Kohv

Tassitäis kohvi annab energiat paariks tunniks. Kohvis leiduv kofeiin hakkab mõjuma umbes 15-45 minutit pärast selle tarbimist, seejärel hakkab maks seda töötlema.

Selle aja möödudes kogeb enamik inimesi kofeiini mõju – energiasööstu, vajadust urineerida ning mõneti isegi närvilisust. Need sümptomid mööduvad, kui kofeiini hakatakse kehas lõhustama.

Kui soovite kaalu langetada, siis ärge lisage oma kohvile suhkrut ega koort.

Yerba mate tee

Yerba mate tee pakub alternatiivi tavalisele kohvile ja teele. Mate põhiliseks toimeaineks on mateiin, mida täiendavad stimulantidena kofeiin, teobromiin ja teofülliin. Mate sobib ka kofeiinitundlikele inimestele, sest selle kofeiinisisaldus on oluliselt väiksem kui kohvis.

Lisaks teistele kasulikele omadustele parandab mate kontsentratsioonivõimet ja leevendab nii vaimset kui füüsilist väsimust.

Kuna mate mõju organismile on stimuleeriv, võib selle ületarbimisega kaasneda ärevustunne, mistõttu ei sobi see tarbimiseks lastele, rasedatele ja imetavatele emadele.

Muna ja lõhe

Muna ja lõhe sisaldavad oomega-3 rasvhappeid, mis aitavad vähendada väsimust.

Täisteratooted

Rafineeritud ehk peeneks jahuks jahvatatud teravili imendub kiiresti vereringesse ja annab lühiajalise energialaengu. Seevastu täisteravili, milles on säilinud kestad (kliid) ja idud, tõstab veresuhkrutaset aeglasemalt ning ühtlasem energiavoog püsib kauem.

Kookospiim

Kookospiim on väärtuslik energiaallikas. Seda on tihti nimetatud looduslikuks energiajoogiks. See sisaldab palju vajalikke vitamiine ja mineraale (kaalium, lauriinhape jt). Kaalium varustab organismi energiat taastavate toitainete ja elektrolüütidega, lauriinhape aga kiirendab ainevahetust ja annab jõudu.

Tume šokolaad

Šokolaad sisaldab kofeiini, mis kiirendab südame löögisagedust ja ainevahetust. Šokolaad aitab ära hoida ka stressi ja loob hea meeleolu, kuna stimuleerib nn õnnehormooni endorfiini teket. Tarbi energia saamiseks võimalusel tumedat orgaanilist šokolaadi.

Allikas: Food Eat Safe

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid