Kuidas saadakse oliiviõli? Oliivid korjatakse, purustatakse ja pressitakse. Aga läheme samm-sammult: oleme oliivid korjanud, sodi välja puhastanud ja oliivid pressinud. Mis edasi?

Purustatud oliivimass suunatakse torusüsteemis vaakumi abiga tsentrifuugi. Tsentrifuugist väljub juba puhas extra virgine olive oil. Pressimajas on ka pudeldamise teenus, kuid paljud kohalikud viivad pressitud õli 30 l tünnides ära ning pudeldavad mujal. Jäägid liiguvad teise konteinerisse.

Et veel kord üle rõhutada, siis extra virgin olive oil on kõige kvaliteetsem ja puhtam toode. Ainult see sama esimene press on eraldi nimega. Kõik muu on juba mitmenda pressi ehk oliivimassi jäägi pressimise tulemus. Jääkidest pressitud õli võib Itaalias seaduse järgi nimetada olive oil´iks. Seega tegelikult ei ole sildi järgi võimalik teada, kas pudelisse on jõudnud teise, kolmanda või isegi neljanda pressi õli.

Et veel kord üle rõhutada, siis extra virgin olive oil on kõige kvaliteetsem ja puhtam toode.

Kui oliivist on kogu õli mitme pressiga eraldatud, siis viimane jääkprodukt kasutatakse küttena või väetisena. Oliiviõlist toodetakse lisaks veel mitmeid produkte, mille kohta saad täpsemalt uurida siit (artikli link – oliiviõli säilitamine ja kasutamine).

Kokkuvõtvalt võiks öelda, et oliiviõli pressimine on aasta kõige oodatum aeg, kuna see tähistab saagiaasta lõppu ning põllumehed saavad näha oma tehtud töö vilju ning nendest voolavat õli. Traditsiooniliselt peetakse selle auks pidustusi kas perekonniti või suuremas kogukonnas.

Vaata videot, milline näeb välja värskelt pressitud extra virgin oliiviõli:

Oma Maitse