Prantsusmaa välisministri poolt Prantsuse kokanduse "paavstiks" kutsutud ja tänapäevase gastronoomia looja Paul Bocuse suri eile oma kodulinnas 91- aastasena. Moodsa kulinaaria lõviks nimetatud Bocuse oli iidoliks paljudele kokkadele nii maailmas kui ka Eestis.

Paul Bocuse treenis ja õppis legendaarsete kokkade Eugénie Brazier ning Fernand Point'i käe alla ja omas viimased aastakümned oma restoraniga l’Auberge du Pont de Collonges kolme Michelini tähte. Bocuse oli esimesi nii öelda nouvelle cuisine kokandusstiili järgijaid ja edendajaid - stiil, mis keskendus enam kergetele kastmetele, toorainete minimaalsele küpsetusajale ning kunstilisele, minimalistlikule väljapanekule. Seda stiili võib pidada eelmise sajadi kogu maailma gastronoomia suurimaks muutjaks, vahendab Eater.com.

Bocuse oli tuntud oma legendaarsete toitude poolest nagu kefaali ehk meriärni filee, mis oli kaetud kartulilaastudega, või trühvlisupp, mis oli kanaleemes hanemaks ja trühvlid, kaetud lehttaignaga.

Bocuse oli ka esimesi staarkokki maailmas ning sillutas teed sellele, et kokkadest on tänaseks saanud rockstaaridega sarnased kuulsused. Samuti on Bocuse'i järgi nimetatud ja tema poolt algatatud juba 30. aastapäeva pidanud kokkade olümpiaks nimtatud võistlus Bocuse d'Or, mis toimud üle aasta tema kodulinnas Lyonis. Eesti kokad on sellel võistlusel olnud regulaarselt finaalis.

Vaata ka Paul Bocuse auks tehtud tribuutvideot:

Oma Maitse