Pool dekaadi tagasi ilmavalgust näinud toiduprobleemide dokumentaalfilm "Kahvlid enne nuge" ("Forks Over Knives") vaatleb dissonantsi lääneliku elustiili ja Ida õpetuste vahel ning täpsemlt, miks tekitab läänelik elustiil, lihaarmastus ja valmistoitude söömine vähki, diabeeti ja muid haigusi. Samas kui hommikumaade dieet seda ei tekita, üldse.

Dokumentaalfilmi keskseks ideeks on tõdemus, et inimesi suudab hoida tervena madalakaloriline, väherasvane ja peamiselt taimsetest toorainetest koosnev menüü ning dieet. Väidetavalt saab enamused raskeid haigusi nagu diabeet, rasvumine, erinevad vähid, südame- ja veresoonkonnahaigused, ühendada selgelt eri toitumistavadega ning läänelik lihaarmastus ja valmistoitude lembus on põhisüüdlaseks meie paksusele ning sellest tulenevatele surmadele.

2005. aastal avaldas toitumisbiokeemia professor T. Colin Campbell 20 aasta jooksul läbiviidud uuringu tulemuste põhjal raamatu "Hiina uuring". Professor oli kahe dekaadi jooksul uurinud Hiinas miljonite inimeste terviseandmeid ning avastanud, et kuni läänelike rõõmude nagu liha, kiirtoit ja valmistoidud jõudmiseni Hiina elanikeni, ei tuntud sellele maal diabeeti, südamehaigusi, halba kolesterooli ja teisi elustiiliga tekkivaid vaevusi.

Dokumentaalfilm vaatlebki seda, kuidas on võimalik toiduga hoida endast eemal tulevikuhaigused, ravimid ja arstid. Tuleb süüa nii-öelda "täistoitu", mis on teiste sõnadega taimetoit. Tänane reaalsus on väga ränk ja hirmuäratav, sest nagu postuleerib üks filmis üles astuv poliitik, et "on võimalik, et tänane lastegeneratsioon elab vähem kui nende vanemad".

TOIDUFILM "Kahvlid enne nuge" ("Forks Over Knives", 2011)
IMDB reiting: 7,7/10

Žanr: Toidudokumentaal
Riik: USA

Lavastajad: Lee Fulkerson
Stsenarist: Lee Fulkerson
Osades: Lee Fulkerson, Matthew Lederman, Alona Pulde

Vaata toidudokumentaalfilmi "Fork Over Knives" treilerit:

Maitsed.ee