Igas linnas on kohvikuid, mis on jätnud oma jälje ajalukku, poliitikasse ja kirjandusse. Kohvikud, kus on alguse saanud kultuurilised liikumised, sündinud uued ajakirjad, kirjutatud luuletusi, följetone ja filmistsenaariume. Need kütkestavad paigad, kus räägitakse vaikselt aurava kohvitassi taga kirjanduse ja kunsti võludest.

Caffè letterario tähendab kirjanduskohvikut – kohta, kuhu ajalooliselt kogunesid kirjanikud, ajakirjanikud, luuletajad ja kunstnikud. Paljud neist olid sealsed igapäevakunded, nii mõnedki kirjutasid ja töötasid seal. Sageli käis sinna nende isiklik post. Traditsiooniliste kirjanduskohvikute õitseaeg jäi Euroopas 19. ja 20. sajandisse. Andunud kohvikukülastajad olid näiteks Charles Dickens, Marcel Proust, Gabriele D’Annunzio, Friedrich Nietzsche, Jean Paul Sartre, Matilde Serao ja Oscar Wilde.

Veneetsias kogunesid kirjanikud kohvikusse Caffè Florian ja Napolis Caffè Gambrinusesse. Firenze üks kuulsamaid kogunemiskohti on aga Caffè Giubbe Rosse, mis asutati aastal 1896. Piazza della Repubblica ääres asuva kohviku publik oli rahvusvaheline – laudade taga võis istumas näha futuristi Filippo Tommaso Marinettit, luuletajat Mario Luzit ja kirjanik Eugenio Montalet. Seal sündisid nii mõnedki Firenze futuristide ajakirjad, kusjuures kohvik toimis ka ajakirjade toimetusena.

Praegu on kohviku seinad kaetud kunagiste kundede fotode, joonistuste ja ajaleheväljalõigetega. Kelnerid kannavad endiselt tollaste Viini kohvikute stiilis punast pintsakut või vesti, giubbe rosse, mis kohale omal ajal nime andsid. Piazza della Repubblica ääres asuvad veel kaks ajaloolist kirjanduskohvikut: suurepärane Caffè Paszkowski oma kaunite põrandate, väärtpuidust seinade ja art déco stiilis kaunistustega, ja vaimustav viimane Firenze belle epoque stiilis säilinud kohvik Caffè Pasticceria Gilli.

Kirjanduskohviku idee pole Firenzest kuhugi kadunud. Praegused kirjanduskohvikud sünnivad sageli raamatukogude, raamatupoodide ja kunstigaleriide juurde. Panimegi neist teie jaoks kokku mõned.

Kolm (kevadist) kohvikukülastust Firenzes:

Allikas: Maitsed.ee