Kes pole tähele veel pannud, siis võtke teadmiseks, et Eestis on hetkel käimas tõeline džinnirevolutsioon ning selle valguses on müügilettidele paiskunud terve rida uusi vingei napse. Enamasti väiketootjate poolt ellukutsutud uued brändid pistavad rinda suurtootjate regenereerunud vanadega. Tulemuseks on põnev läbilõige, mida Maitsed.ee koos asjatundliku žüriiga mekkima asus.

Oleme portaalis viinud erinevaid teste läbi ka varem, kuid oli suur au esimest korda panna ritta kohaliku tootmise mõttes üsna lai spekter Eesti džinne. Eks saab alati vaielda, mis tähendab Eesti džinn - kas see peaks olema vaid kohalikust toormest ja koha peal toodetud jook või võib olla ka osaliselt džinni päritolu väljastpoolt riiki. Tean, et osad tootjad valmistavad jooki kohaliku retsepti ja toorme saatmise järel näiteks Belgias või Saksamaal. Samuti on alati küsimus džinni ürdi algupärandis ja Eestipärasuses. Igaljuhul sellest ussipesast ja vaidlusest hoiame eemale ning mekime Eesti tootjate valmis mõeldud ja pudelisse pandud kärakaid.

Eesti käsitöödžinnide test
Foto: Madis Veltman

Selleks, et džinnid maitsta ära selliselt, et tulemuseks oleks igati aus ja läbivaatav test, panime žürii kokku pooleks ekspertidest ja diletantlikest suurdžinnijoojatest. Professionaalide poolelt astusid testimislaua taha Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni president Kristjan Markii, Eesti Baarmenite Assotsiatsiooni Koolituskeskuse koolituste juht Angelika Larkina ja Pegasuse peabaarman Vyacheslav Ilitsev. Diletantide ja niisama džinniarmastajate poolelt astusid mängu Maitsed.ee peatoimetaja Martin Hanson ning niisama suured džinniarmastajad Ragnar Toompere ja Toomas Mälberg.

Eesti käsitöödžinnide test
Foto: Madis Veltman

Testimiseks kogusime kokku kõik meile teadaolevad ja turult rahus ostetava Eesti tootjate džinnid, olgu nende tootja siis suurem konglomeraat või nanotasemel käsitöödestilleerija. Teine reegel oli see, et tegemist pidi olema klassikalise džinniga, kus ei ole mindud algsest London Dry Gin mõttest väga kaugele - see on näiteks põhjus, miks testist jäi välja Liviko uus lilleürtidega Crafter's. Testivalikusse võtsime sellel korral järgmised joogid: Lahhentagge Osel Dry Gin, Distilliriumi Metsis Dry Gin, Flavorwood Smoky Gin, Mohn Island Dry Gin, Remedia Reval London Dry Gin, Crafter's London Dry Gin, Altia Saaremaa Dry Gin.

Eesti käsitöödžinnide test
Foto: Madis Veltman

Maitsesime džinne klassikalisel viisil - pimedalt, hinnates nende jookide aroomi, maitset, välimust ja üldist olemust kümne palli skaalal. Maitsesime džinne esialgu puhtalt, toatemperatuuril tulbiklaasidest ning seejärel segasime kokku klassikalise džinn tooniku, kuhu peale jää ja tooniku midagi ei lisatud. Jube ennetavalt tuleb nentida, kui suured erinevused on džinnide maitsetel olenevalt sellest, kuidas neid tarbida.

Eesti käsitöödžinnide test
Foto: Madis Veltman

Ära tuleks ka märkida lugejate rahustamiseks see, et kõik Eestis toodetud džinnid on valmistatud käsitööna, pole oluline, kas valmistajaks on suurem kärakavabrik või väikene käsitöödestilleerija. Selles osas on kõik võrdsed selles võistluses. Samuti ei tohiks alahinnata kummagi tootjagrupi pühendumist ja soovi pakkuda absoluutset tippkvaliteeti oma tarbijatele. Samuti ei sa võtta kvaliteedi eelduseks arvesse joogi poehinda. Selles osas said paljud testil osalejad suurtee üllatuse osaliseks.

Aga ... ei hakka kedagi pikemalt kinni hoidma, siirdume testi enda juurde. Head lugemist!

KingitusOma Maitse